VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo: za adrenalinem do podzemí

Znojmo – Zrušení prodeje stavebních pozemků firmám VHS a Pozemní stavby nebo projekt prohlídkových adrenalinových tras v podzemí. I to budou ve středu řešit zastupitelé.

14.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

První, čistě pracovní schůzi mají zítra na programu znojemští zastupitelé. Od tří hodin odpoledne budou v zasedací síni městského úřadu na Obrokové ulici probírat mimo jiné zrušení prodeje stavebních pozemků u Městského lesíku firmám VHS a Pozemní stavby. Dále zpřístupnění takzvaných adrenalinových tras znojemského podzemí.

Minimálně v první polovině příštího roku budou mít smůlu lidé, kteří chtěli žádat městskou dotaci z Fondu revitalizace památkové rezervace. „V příštím prvním pololetí až roce chceme dotační tituly pozastavit vzhledem k tomu, že nejsou peníze. Fond nebudeme zcela rušit. Další žádosti ale začneme přijímat až ve chvíli, kdy se finanční situace města stabilizuje,“ sdělil starosta Znojma Zbyšek Kaššai. Naopak peníze navíc dostane ještě letos Znojemská Beseda. „To kvůli milionové ztrátě, která vznikla při pořádání Znojemského historického vinobraní,“ řekl starosta.

Nevýhodný prodej

Zrušení prodeje městského bytu na ulici Palackého je pak na programu jako bod šestnáct. Nevýhodnou smlouvu na prodej bytu 2+1 za dvě stě osmdesát tisíc korun Arpádu Bihárimu podepsal ještě minulý starosta Petr Nezveda.

Prodejem bytu se opakovaně zabývalo minulé městské zastupitelstvo. Až to úplně poslední ve starém složení ale prodej bytu schválilo. Kaššai tvrdí, že zastupitelé tehdy neměli kompletní a správné informace. „Měl jsem tu smlouvu nyní parafovat. Jenže mi neseděl nepoměr prodejní ceny. Zjistil jsem, že poslední zastupitelstvo nemělo kvůli špatné důvodové zprávě relevantní informace,“ uvedl Zbyšek Kaššai.

Starosta nechtěl komentovat, zda nebyl prodej bytu v Palackého ulici Bihárymu, který zároveň působí jako romský koordinátor na radnici, šitý na míru. Podobných případů prodeje městských bytů by podle starosty nemělo být více. „Beru to jako pochybení a špatně připravenou důvodovou zprávu. Zda v tom byl či nebyl úmysl, mi v tuto chvíli vůbec nepřísluší hodnotit,“ uzavřel starosta.

Pod smlouvou o smlouvě budoucí je podepsaný bývalý starosta Petr Nezveda. „Pokud si vzpomínám, prodej se projednával dvakrát. Zastupitelstvem to prošlo a jestli vše proběhne podle zákona, nevidím důvod prodej zpochybňovat. Myslím si, že v situační zprávě bylo vše popsáno,“ reagoval už před časem Nezveda.

Podezření z korupce

Rušit prodej budou zastupitelé i v případě stavebních pozemků u Městského lesíku blízko cesty na Přímětice. Ty chtělo rovněž minulé vedení radnice prodat stavebním firmám VHS a Pozemní stavby, jejichž zástupce nyní stíhá policie kvůli podezření z korupce. „Chyby v prodeji těchto pozemků našel antimonopolní úřad, který nám doporučil zrušení smluv. Výběrové řízení vypíšeme znovu,“ řekl Kaššai.

Jedním z prvních projednávaných bodů bude i časový plán jednání v prvním pololetí příštího roku. „Jednání chceme mít zhruba jednou za dva měsíce. Na každém jednání bychom se chtěli dostat maximálně do padesáti bodů, ale ani to nemohu slíbit,“ řekl starosta Znojma .

především do budoucnosti by pak mohlo být novou atrakcí Znojma zpřístupnění takzvaných adrenalinových tras v podzemí města. „Nové prohlídkové trasy slibují především dobrodružství. Vyráželo by se na ně se svítilnami a ve speciálních oblecích. Pod historickým centrem Znojma se ve čtyřech patrech nad sebou klikatí na sedmadvacet kilometrů chodeb. Přístupný je zatím jen asi kilometr. Možnosti rozšíření dnešní nabídky nastínila v hrubých rysech studie, kterou má radnice k dispozici,“ přiblížila projekt mluvčí města Denisa Šipošová.

Město má předběžně vytipované až tři nové okruhy ve druhém a třetím patře podzemí. Každý z nich je jinak dlouhý a obtížný. „Nabízí se i více adrenalinová trasa, kde by bylo nutné lézt po čtyřech a brodit se vodou. Návštěvníci by navíc měli dostat možnost vidět, co je nad nimi, protože v bludišti chodeb nemají vůbec tušení, pod kterou ulicí se právě nacházejí. To by vyřešily fotografie nebo obrazovky na trase prohlídky. Východiskem by mohl být stávající vstup na Slepičím trhu. Jako výstup nahoru by sloužily některé domy v centru, které jsou v majetku města,“ doplnila Šipošová.

Dvanáct milionů

Základní studii nyní odborníci rozpracovávají do podrobného projektu. Je totiž ještě potřeba vyřešit nouzové východy, statické zajištění, bezpečnostní předpisy, osvětlení a spoustu dalších věcí. „Projektová dokumentace ukáže, které konkrétní části by bylo možné po úpravách otevřít. Předběžné náklady na otevření nových částí podzemí se odhadují na dvanáct milionů korun. S projektem bude město žádat o dotaci,“ dodala mluvčí.

Autor: Daniel Smola

14.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení