Jen asi třetina lékařů a zdravotních sester ze znojemské nemocnice využila možnosti očkování proti prasečí chřipce. Celých sedmdesát procent zdravotníků naopak očkování odmítá, bojí se především velké neznámé v podobě nezmapovaných vedlejších účinků.

Státní zaměstnanci

Do Znojma dorazila první balení očkovacích látek proti prasečí chřipce v pondělí, s očkováním svých zaměstnanců začala nemocnice hned v úterý. „Očkovací centrum vzniklo ve znojemské nemocnici a je určené pro naše zaměstnance, policii, hasiče a jiné státní úředníky. Zatím jsme dostali čtyři sta čtyřicet vakcín. V současné době očkujeme podle vypracovaného seznamu naše zaměstnance,“ řekl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.
Vakcíny se však nedostanou na všechny. „Zatím bylo pozváno kolem dvou set zaměstnanců a dosud se jich sedmdesát procent očkovat nenechalo. Další vakcíny zatím nebyly doručené,“ dodal.

Podle mluvčího a současně lékaře hematologického oddělení se zaměstnanci obávají blíže nespecifikovaných vedlejších účinků.
„Nevím, jaké má sérum vedlejší účinky. Vakcína není vyzkoušená, proto očkování odmítám,“ potvrdila zdravotní sestra z dětského oddělení, která nechtěla zveřejnit své jméno. „Nemyslím si, že by to bylo nějak nebezpečné, ale nenechávám se očkovat ani proti chřipce sezonní,“ uvedla další zdravotní sestra, která si rovněž přála zachovat anonymitu.

Očkování si naopak nenechá ujít ředitel nemocnice Miroslav Kavka, který sám pracuje jako chirurg. „Očkování je potřeba. Především rizikové skupiny by se podle mě měly nechat naočkovat. Já osobně si vakcínu nechám píchnout,“ řekl Kavka.
Ke konci týdne začali s očkováním rizikových skupin lidí i praktičtí lékaři. Jedno balení, které je pro deset pacientů, obdržel i šatovský doktor Karel Hulán.

„Nyní začínám vybírat a zvát pacienty, o kterých si myslím, že pro ně očkování bude přínosem. Jsou to lidé s těžkým onemocněním průdušek, srdce nebo cév. Na seznamu jich mám padesát. Z deseti dávek se ale naočkuji i já sám a moje zdravotní sestra. Z dosavadních zkušeností ale vím, že kvůli mediálnímu nátlaku se lidé bojí vedlejších účinků,“ řekl Hulán.

Chabé informace

Podle něj jsou zveřejňované oficiální informace velmi chabé. „Máme slíbené další dávky vakcín, vše se ale řeší poměrně pozdě. Není vůbec čas to s pacienty probrat. To, že stát převezme zodpovědnost za případné komplikace, je pro mě k ničemu. Zbaví mě to sice soudního postihu, ale jako na vesnického lékaře se stejně budou zlobit na mě,“ dodal.

Nad očkováním proti prasečí chřipce od své praktické lékařky váhá i Josef Stehlík, který před půl rokem prodělal vážnou operaci srdce. „Zatím nevím, jestli se nechám očkovat. Nejdříve se poradím s doktorkou a potom se rozhodnu. Mám totiž strach z vedlejších účinků,“ řekl Stehlík.
Na jižní Moravě navíc chybí kousek k epidemii sezonní chřipky. K překročení hranice dvou tisíc nemocných na každých sto tisíc lidí schází už jen asi sedmdesát nemocných.

SYLVA PAVLAČKOVÁ
DANIEL SMOLA