Víc než dva týdny před Dnem slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kdy lidé vyvěšují vlajky symbolizující Moravu, je jasné, že akce bude mít historický úspěch. Zatím se přihlásilo přes 820 radnic, tedy o šedesát víc než loni. Zároveň se ale přiostřil spor, která vlajka je ta správná. Sílí totiž hlasy příznivců modré vlajky se stříbrnočerveně kostkovanou orlicí oproti dosavadní žlutočervené. A na obou stranách se objevují ostrá prohlášení.

Právě modrá vlajka se letos poprvé objeví na Nové radnici v Brně. Žlutočervená se zlatočerveně kostkovanou orlicí tam přitom vlála od roku 2010, kdy radnice začaly moravskou vlajku vyvěšovat. „Obrátili jsme se na odborníky. A po jejich doporučení se rozhodli pro modrou," zdůvodnil primátor města Roman Onderka.

Názor na podobu vlajky letos mění například i brněnské městské části Jundrov a Medlánky nebo Habrůvka u Křtin na Blanensku. V brněnských Bohunicích vyvěšují modrou vlajku dlouhodobě. „Žlutočervená působí separatisticky a neodpovídá státnímu znaku. Vlajku vyvěšuji jako symbol zemského patriotismu, ne nacionalismu," zdůraznil starosta Miloš Vrážel.

Souboj barev

Proti žlutočervenému praporu se staví sdružení Za Moravu. „Současnou vlajku vytvořila Moravská národní obec, která vyvěšování iniciuje, a strana Moravané. Jde jim pouze o podporu vlastních politických zájmů. Dělají Moravě jen ostudu," prohlásil jednatel sdružení Pavel M. Josífek. Stranu i obec označil za separatisty a šovinisty.

Naopak předseda Moravské národní obce Jaroslav Krábek považuje za nacionalisty ty, kdo chtějí vlajku modrou. „Odmítají vše, co je spojené s Rakouskem. Tedy právě zlatou barvu," upozornil. Sdružení Za Moravu je podle něj záležitost jednoho muže. 

Zároveň ale zdůraznil, že obec modrou vlajku neodmítá. „Po roce 1990 ale začalo nejvíc lidí používat takzvanou občanskou vlajku, tedy žlutočervenou schválenou na zemském sněmu doplněnou o moravský znak," řekl Krábek.

Místopředseda Moravanů Ondřej Hýsek připustil, že strana podporuje nejužívanější podobu vlajky. „Má historické opodstatnění. Hádky o barvy jsou nešťastné. Kampaň Pavla M. Josífka je iracio-nální," sdělil. Stejný názor má i starosta brněnské Líšně Břetislav Štefan. „Vyvěsíme vlajku, kterou jsme koupili. Žlutočervenou," řekl. Stejný prapor zavlaje i na krajském úřadě. „Jsem hrdý moravský patriot. Spory neřeším," prohlásil hejtman Michal Hašek.

Jediná v zákoně

Odborníci se přiklánějí spíš k modré variantě. „Morava nikdy vlajku nedostala. Takže by na oficiálních slavnostech neměla viset. Při jiných příležitostech může být jediná podoba vlajky. Tedy modrá se stříbrnočerveně kostkovanou orlicí. Ta je uzákoněná na vlajkách moravských krajů," prohlásil člen podvýboru pro heraldiku a vexilologii poslanecké sněmovny Ivan Štarha.

Žlutočervený prapor se podle něj nedá jako vlajka chápat. „Šlo o snahu odlišit se od Čech a o to, aby Morava byla uvedená charakteristicky na císařském znaku. Vlajka není platná a historicky uznávaná," upozornil Štarha. Umístění znaku pak podle něj též oporu nemá. Privilegium na zlatočervené kostky na orlici nebylo nikdy využívané.