VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemská charita slaví právě dnes dvacet let

Znojmo - Domov pro matky a otce v tísni, ošetřovatelská služba či stacionář sv. Damiána, to jsou jen některé z projektů a služeb, kterými se za dvacet let svého trvání vtiskla do paměti nejen svých klientů a jejich rodin znojemská oblastní charita. Od jejího oficiálního založení uplynulo v pátek dvacet let.

15.2.2013
SDÍLEJ:

Ředitel znojemské Charity Evžen AdámekFoto: Deník/Martin Moštěk

„Naším prvním a do dnešní doby vlastně největším projektem je ošetřovatelská služba, která vznikla už v prvním roce naší činnosti. Na začátku jsme měli šest sester s bicykly nakoupenými z dotace. Dnes máme po celém Znojemsku a Krumlovsku na tisíc pacientů, kterým poskytujeme péči v širokém rozpětí od kontrolních měření krevního tlaku po složitou ošetřovatelskou péči," uvedl ředitel znojemské charity Evžen Adámek. Z ošetřovatelské služby se před osmi lety vydělila dnes již samostatná pečovatelská služba s dvanácti pečovatelkami, které se nyní starají o zhruba sto dvacet klientů.

„S ošetřovatelskou službou je spojen jeden z našich důležitých záměrů dalšího rozvoje. Usilujeme totiž o zřízení domácí hospicové péče. Bude to ale složité, protože její plnohodnotné zavedení vyžaduje sestavení týmu odborníků z řady oblastí, vyčlenění několika sester a podobně. Proto jde o dosti nákladnou záležitost složitou na přípravu," podotkl Adámek. Určitou formu paliativní péče (zaměřená na zmírňování bolesti a klidné dožití, pozn. red.) už ošetřovatelská služba poskytuje i nyní. „Zaměřujeme se na léčení bolesti a poskytnutí takové pomoci, aby pacienti mohli v závěru svého života pokud možno zůstat ve svém domácím prostředí," vysvětlil ředitel.

Po dvou letech pak Charita v bývalé škole na Hradišti zřídila další ze svých oceňovaných projektů, Denní stacionář sv. Damiána, pro děti s mentálním či kombinovaným postižením. „A za další dva roky vznikl v provizorních podmínkách budovy stacionáře Domov pro matky v tísni. Tehdy jsme ještě netušili, že provizorium potrvá až do roku 2008. Dnes už domov funguje v nové přístavbě u stacionáře a po změně registrace před třemi lety poskytuje své služby i otcům v tísni. Několik jich již domovem prošlo, včetně jednoho muže s pěti dcerami," připomněl ředitel.

V prostorách hradišťského proboštví působí v roce 2006 založený Ateliér Samuel. „Je to projekt sociální rehabilitace pro lidi s mentálním či kombinovaným postižením. K této linii služeb chceme ještě doplnit chráněné bydlení. I to je nákladný projekt, který vyžaduje řadu příprav a jednání," nastínil Adámek.

Podle šéfa sociálního odboru znojemské radnice Karla Burdíka služby znojemské charity vhodně doplňují sociální služby ve městě i regionu. „Nejsou největší poskytovatel, ale jejich služby dobře doplňují nabídku pro různé skupiny klientů. Například v pečovatelské službě jsou zdravou konkurencí. Velmi dobře hodnotím také například služby Domova pro matky v tísni," uvedl Burdík.

Činnost Charity ocenil i znojemský místostarosta Pavel Balík. „Mám tu čest s Charitou spolupracovat prakticky osmnáct let a velmi oceňuji, že za tu dobu ve své službě lidem odvedla mimořádný kus práce. Město ze své strany poskytlo například pozemek na dům pro matky, přispívá finančně, spolupracujeme na koordinaci sociálních služeb. Osobně oceňuji například velké lidské nasazení a vklad lidí ze stacionáře sv. Damiána," vypočítal Balík, někdejší dlouholetý starosta.

Znojemská charita formálně vznikla 15. února 1993. Již předtím se charitativní činnosti na úrovni farní charity věnovala skupina dobrovolníků.

Autor: Martin Moštěk

15.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení