VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemská radnice má novou komisi. Třináctou

Znojmo – Jedenáct členů má nová komise znojemské radnice, která vznikla z neformální pracovní skupiny v rámci projektu Zdravé město Znojmo. Mezi členy jsou jak známá jména úředníků radnice, tak i odborníci s radnicí dosud nesvázaní. Komise má pomoci strategickému rozvoji města.

29.7.2014 11
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Marek Nečina

Třináctou komisi transformovali na svém posledním zasedání znojemští radní. Má z ní být plnohodnotný poradní orgán rady města. „Vstupem do Národní sítě zdravých měst jsme se zavázali k uplatňování místní Agendy 21 a k propojování veřejné správy, podnikatelského a neziskového sektoru, neboť právě propojení těchto tří oblastí je základem pro rozvoj města ve všech aspektech," vysvětlil důvody vzniku komise starosta Vlastimil Gabrhel.

Od vytvoření komise si vedení města slibuje faktické zvýšení kvality veřejné správy ve Znojmě. „Díky ní nyní postoupí Znojmo v hodnocení kvality veřejné správy do vyšší kategorie. Všechny ostatní podmínky, aby se Znojmo v hodnocení kvality veřejné správy posunulo dále, již splnilo. Ať už jde o veřejná projednávání, nebo o definici problémových okruhů společně s občany na fóru," informovala mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Znojmo se připojilo k Národní síti Zdravých měst a prostřednictvím Fóra Zdravého města chce lépe komunikovat s občany.

Fórum se ve Znojmě uskutečnilo v květnu.

Na něm kromě pozvaných obyvatel Znojma byli i členové nové komise, v té době ještě neformální.

Jedním z jejích členů je také zástupce ředitele Domu dětí a mládeže ve Znojmě Jan Alexa. „Ve vytvoření komise vidím smysluplnou záležitost, která může Znojmo posunout dál. Zatím jsme měli jen první seznamovací schůzku a další je v plánu v srpnu. Ta by už měla být pracovní. Na prvním jednání jsem avizoval, že bychom rozhodně měli spolupracovat s již existujícími komisemi, které již fungují při radě města. Jde o komisi pro vzdělávání a výchovu a také komisi pro sport," řekl Alexa, který má tyto oblasti také řešit.

Neskrýval ale obavy z budoucí spolupráce. „Ale nebudu nic zakrývat. Tyto komise jsou na rozdíl od naší složeny z politických členů. Navíc mají vliv například na rozdělování dotací, takže budeme muset naše představy skloubit a spolupracovat," dodal Alexa.

Komise zřizuje rada města jako své iniciativní a poradní orgány. „Ty předkládají svá stanoviska a náměty radě města. K současným dvanácti komisím přibyla nově Komise pro Zdravé město Znojmo a uplatňování místní Agendy 21," přiblížila Pastrňáková.

Komise má jedenáct členů. Jsou to tajemnice města Olga Neulingerová, městská architektka Iveta Ludvíková a také vedoucí odboru územního plánování a strategického rozvoje Jana Antošová.

Dále v ní zasedají pracovník muzea Jaroslav Šmerda, učitel Jan Padrta, učitelka Jana Kosíková, ředitel vinařské firmy Pavel Vajčner, už zmíněný Jan Alexa, ředitel školy Jaromír Berka, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Šárka Gambasová a koordinátorka projektu Zdravé město Znojmo Eva Zvěřina.

Národní síť Zdravých měst ve své výroční zprávě z loňského roku uvádí, že nejlépe se v zemi daří komunikovat radnici s občany v Chrudimi. Jenže chrudimský opoziční zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní) to vidí jinak. „My považujeme projekt Zdravé město za zbytečný a takový, který jen odčerpává veřejné peníze občanů města. Jsou to zbytečné projekty, které obyvatelům města nic nepřináší," řekl Znojemskému deníku Lichtenberg. „Když chce vedení města vědět, co chtějí občané, nepotřebují placené úředníky, ale mohou to zjistit jinak. Například může radnice udělat nějakou anketu," naznačil Lichtenberg.

První Fórum

Zatím první diskusi na Fóru Zdravého města Znojma v budově bývalého okresního úřadu navštívilo v květnu kolem šedesáti lidí. U osmi tematických stolů zformulovali celkem šestnáct problémů, kterým se podle jejich mínění má město věnovat. Hlasováním pak určili deset z nich, které považují za nejdůležitější. Největší pozornost na sebe tradičně strhl obchvat a silniční napojení města. Lidé ale také dali najevo, že si přejí využít bývalý pivovar jako společenské centrum a zařízení cestovního ruchu, rádi by viděli novou sportovní halu či kruhový objezd na křižovatce ulic Rooseveltova, Palackého a 28. října.

Podle jednoho z účastníků prvního Fóra by projekt mohl fungovat.

„Myšlence Zdravých měst fandím od začátku. Myslím, že takovými cestami lze předcházet například sporům, které nastaly kolem parku, kdy se nejdřív připraví nějaký projekt, a když se po letech začne naplňovat, nikdo pořádně neví, co se děje a chystá. Překvapilo mě, kolik přišlo lidí, a doufám, že výsledky budou užitečné," uzavřel David Gross.

Autor: Dalibor Krutiš

29.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Ilustrační foto

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krumlov a Šanov chystají nové parcely

Znojemsko – Desítky parcel začnou brzy nabízet zájemcům o stavbu rodinných domů radnice na Znojemsku. Nyní úředníci pracují na přípravě sítí.

AKTUALIZOVÁNO

Odměna? Zastřelený divočák vyjde myslivce až na trojnásobek

Jižní Morava – I po opakovaném sčítání se dobírá stejného výsledku. Náklady, které lovec podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovana Mančíka vynaloží za uloveného divočáka, převyšují státem vyplácenou odměnu až trojnásobně. Myslivci z Hodonínska stejně jako jejich kolegové v oblastech ohrožených africkým morem dostanou za každé ulovené zvíře jen tisícovku.

Návštěva Hitlera byla velká sláva. Mikulov býval německý, připomíná šéf archivu

Mikulov /ROZHOVOR/ – Historické Náměstí má v práci téměř na dohled. Ředitel okresního archivu sídlícího v Mikulově Miroslav Svoboda se v rozhovoru rozvyprávěl o někdejším významu turisty vyhledávaného místa a s ním spjatých událostech. „Náměstí dřív bývalo mnohem větší,“ říká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení