VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Královský pár vinobraní: herci Vaněk a Válková

Znojmo /AKTUALIZOVÁNO/ – Obsazení rolí krále a královny zveřejnili organizátoři Znojemského vinobraní. Svěřili je hereckému duu Petr Vaněk a Martina Válková-Preissová. O řadu znojemských umělců organizátoři neměli zájem.

22.8.2011 38
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Letošní vinobraní snad bude, pokud pořadatelé splní své sliby, historičtější, ale příliš znojemské nebude. Tedy alespoň pokud jde o protagonisty průvodu a aktéry programu. Potvrzuje to i zpráva organizátorů, kteří v pondělí zveřejnili obsazení královského páru. Hvězdný lesk historickému programu má dodat herec Petr Vaněk v roli Jana Lucemburského a jeho choť ztvární znojemská rodačka Martina Válková-Preissová. Mnozí znojemští kumštýři ale budou v původu i programu chybět.

„Vyvrcholením vinobraní jsou každoročně historické průvody krále Jana Lucemburského. Letos jej ztvární charismatický herec Petr Vaněk, který účinkoval například ve filmech Tobruk či Ženy v pokušení. V roli královny Elišky bude po jeho boku stát krásná herečka, rodačka ze Znojma Martina Válková-Preissová, kterou návštěvníci znají třeba ze seriálů Přešlapy nebo Nemocnice na kraji města – nové osudy,” informovala mluvčí pořádající agentury Lucie Šplíchalová.

Výběr hlavních protagonistů uvítal starosta Znojma Zbyšek Kaššai. „Ve Znojmě se zrodilo mnoho krásných a úspěšných žen. Jednou z nich je bezesporu Martina Válková-Preissová. Jsme moc rádi, že přijala letos roli královny a triumfálně se vrátí domů po boku krále Jana,“ vysekl starosta poklonu první dámě slavností vína.

Bývalého krále Jana, svého kolegu ze znojemského ochotnického souboru Rotunda Marka Čapouna, vítal v mnoha posledních ročnících na hlavní tribuně Marek Machal v roli znojemského purkmistra. Tentokrát na něj místo v průvodu nezbylo. Jak ostatně Znojemský deník Rovnost zjistil, o své role a místa v programu přišli nejen znojemští ochotníci, ale také četné skupiny a soubory. „Tentokrát jsem si koupil běžnou vstupenku a na vinobraní půjdu jako řadový divák. Pokud vím, účinkovat nebude ani nikdo jiný z Rotundy,“ řekl Marek Machal.

Z pořádající agentury jej nikdo neoslovil, vzpomněl si na něj prý až minulý týden ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga. „Bavili jsme se o otevírání mázhauzů. Měl jsem dojem, že si s ním neví rady. Účinkování jsem odmítl z několika důvodů. Text a režie téhle scény jsou dílem Václava Berana a práva k ní má on. A tolik účinkujících, kolik by bylo potřeba, by mi stejně nikdo neschválil,“ pokrčil rameny Machal.

Dosavadní postup příprav příliš hodnotit nechtěl. „Posuzovat budu až výsledek. Zatím čekám, s čím pořadatelé přijdou. Musím ale říci, že poněkud nabubřelá prohlášení v tisku, že letošní vinobraní bude nejkrásnější, jaké jsme viděli, mi trochu vadí,“ podotkl veterán patnácti ročníků znojemského vinobraní. Dojem sebejistoty a přesvědčení o skvěle připravené akci se pořadatelé snažili potvrdit i posledními informacemi o průvodu.

„Půjde v něm okolo čtyř set historických postav. Nebudou chybět jezdci na koních i povozech a spousty pěších v dobových kostýmech – krásnými znojemskými dívkami počínaje a městskou chudinou konče. Aby byl průvod nejen vizuální podívanou, ale i potěchou pro uši, bude v něm na padesát bubeníků a trubačů. Většina účastníků průvodu je ze Znojma, půjdou v něm třeba skauti, vodáci, modelky z místního studia a celá řada individuálních zájemců,“ vypočítala Šplíchalová.


Královnou Eliškou Přemyslovnou bude pětatřicetiletá herečka Martina Válková-Preissová, rodačka ze Znojma. Absolvovala herectví na JAMU, poté získala angažmá v Národním divadle v Brně, kde působila v letech 1998–2000. Poté přešla do pražského Národního divadla jako členka tamní činohry. Hrála v televizních seriálech Detektiv Martin Tomsa, Četnické humoresky, Redakce, Přešlapy nebo Nemocnice na kraji města – nové osudy.

Podle zjištění Znojemského deníku Rovnost ale některé znojemské soubory pořadatelé ani neoslovili. „V průvodech letos nepůjdeme a odehrajeme jen jedno vystoupení na Horním náměstí. V předchozích letech jsme vystupovali pravidelně na pódiích i v průvodu. Agentuře se ale naše požadavky na honorář, stejný jako v minulých letech, zdály příliš vysoké,“ svěřil se Antonín Maceček, kapelník souboru Lucrezia Borgia.

Vystupovat letos nebudou ani znojemští šermíři ze skupin Albion a Přemyslovci či kapely Onkels nebo Květinka. Ze znojemských souborů zůstal v pořadu například Dyjavánek či Cimbálová muzika Antonína Stehlíka.

Jedním z mála, kdo své místo v programu uhájil, je moderátor a kejklíř Milan Jonáš. „Dlouho se nikdo neozýval, až jsem sám požádal zástupce agentury o schůzku a dohodli jsme se. Půjdu v obou průvodech a v pátek i v sobotu budu moderovat program na Horním náměstí,“ potvrdil Jonáš. O tom, že se do programu vrátil pět minut po dvanácté svědčí i to, že jeho jméno chybí na již vytištěných propagačních materiálech.

Zástupce agentury změny hájil. „Chápu, že jde o citlivou záležitost, ale zadání od města znělo, abychom program oproti předchozím letům změnili. Týkalo se to zejména pořadů a účinkující na různých náměstích. Pokud jde o průvod, toho se ujala Kateřina Slavíková, která má řadu zkušeností z jiných akcí,“ uvedl Jan Polouček z týmu agentury.

Mezi účinkujícími v historickém programu je letos řada jihočeských souborů. Někteří pozorovatelé dokonce mluví o volné kopii slavností pětilisté růže v Českém Krumlově, kterou má Slavíková rovněž na starosti.

„Rozhodně to není tak, že bychom převáželi krumlovské slavnosti do Znojma. Pouze jsme oslovili některé účinkující, kteří v Krumlově rovněž účinkují. O tom, že se Znojmákům vůbec neuzavíráme ostatně svědčí už zmíněný konkurz. A dvě další kola ještě chystáme,“ dodal Polouček.


Role krále Jana Lucemburského se letos ujme dvaatřicetiletý herec Petr Vaněk, rodák ze Žďáru nad Sázavou. Je absolventem DAMU v oboru herectví alternativního a loutkového divadla. Hraje v divadle, televizi (první série Rodinných pout), účinkoval i v úvodní znělce MFF Karlovy Vary 2004, hrál ve filmech Tobrúk, Blízko nebe či Sklapni a zastřel mě. Působí rovněž jako moderátor.

Autor: Daniel Smola

22.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení