VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemsko osídlil malý jedovatý pavouk

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - V přírodě Znojemska se poslední dobou daří pavouku zápřednici jedovaté i dalšímu hmyzu. Ohroženy jsou ale některé druhy brouků

9.9.2009
SDÍLEJ:

zápřednice jedovatáFoto: Václav Křižan

Žravá kudlanka nábožná, nápadný pavouk křižák pruhovaný, největší česká včela drvodělka fialová. Tomuto hmyzu se na Znojemsku velmi daří.
„Faktorů, které k tomu přispěly, je víc. Za něco může teplejší období, za něco změny v krajině vlivem lidské činnosti, nelze pominout ani intenzivní dopravu,“ informoval entomolog Václav Křivan.

V okolí Hatí objevili odborníci před několika lety jedovatého pavouka, Zápřednici jedovatou. „Dnes je zápřednice na Znojemsku všude. Potřebuje teplé stanoviště v otevřeném terénu a žije především v trávě s názvem třtina křovištní,“ nastínil pracovník správy Národního parku Podyjí Martin Škorpík.

V sousedním Rakousku je každoročně zaznamenáno okolo dvou set případů, kdy zápřednice kousla člověka, především při kosení luk a manipulaci s trávou.

„Je specifická dlouhými kusadly, kterými dokáže udolat i tvrdší kůži na dlani člověka, její jed vyvolává nepříjemnou alergickou reakci či malátnost,“ doplnil Křivan.

Podle odborníků napadá člověka zpravidla samička pavouka. „Když člověk manipuluje se senem, může se stát, že se dotkne zámotku v místě laty u suchého květenství. Uvnitř je samička s malými pavoučky a pokud zámotek zmáčknete, samička přes něj bodne. Jen se brání,“ vysvětlil Škorpík.

Podle odborníků není pro pavouka problém cestovat stovky kilometrů. „Podobně se k nám mohla dostat i zápřednice. Pochází z jihu Evropy a u nás je na severním okraji svého areálu. Vlivem oteplování se posunula až k nám,“ dodal Škorpík.

Slunéčko Harmonia axyridis můžeme najít na Znojemsku běžně. Přitom v republice se před čtyřmi lety objevilo poprvé. Šíří se rychlostí stovek kilometrů ročně. Jde o predátora škůdců, přivezeného z jihovýchodní Asie do sadů v Holandsku a Německu.

„Na hmyzí areály nemůžeme pohlížet jako na něco neměnného. Různě pulzují, zmenšují se, nebo se naopak zvětšují. Zároveň také nedokážeme říci, zda je invaze některých teplomilných či nových druhů do Česka dobrá nebo špatná. Odpověď přinese pouze dlouhodobý výzkum,“ zdůraznil Křivan.

Křižák pruhovaný pochází z jižní Evropy. V Česku se poprvé objevil před dvaceti lety. Obrovským tempem však osídlil celou naši republiku i střední Evropu. Mladé pavouky na vláknech pavučin dokáže velmi rychle do širokého okolí roznášet vítr.

Vzácného brouka, Páchníka hnědého, našli odborníci nedávno na vranovském zámku. „Žije pouze ve specifickém typu dutin starých stromů. Těch je stále méně a proto si myslím, že páchník může za sto, sto padesát let vyhynout,“ myslí si Škorpík.

Podle odborníků jsou na Znojemsku ohroženy i dva druhy brouků z čeledi krascovitých. „Tyto brouky ohrožuje neexistence pastvy v daných lokalitách,“ dodal Škorpík.

Oba brouky, kteří nemají český název, lze v celé republice nalézt už jen na Znojemsku.

Autoři: DALIBOR KRUTIŠ
HANA JAKUBCOVÁ

Autor: Dalibor Krutiš

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení