Dluhy za nájemné ve výši přes sedm a půl milionu korun eviduje rovněž znojemský městský úřad. „Jde o výrazně nižší částku, než která byla evidována dříve. Celkem se jedná o skoro pět set padesát bytů. Ve srovnání s dřívějším obdobím se výrazně zlepšila úspěšnost města ve vymáhání. Důvodem je důslednost ze strany města i to, že oproti dřívějšímu období může Správa domovního fondu sama dávat výpovědi z nájmu. Lidé dnes rychleji reagují na zaplacení dlužné částky,“ uvedla mluvčí města Denisa Šipošová.

Velké množství převážně romských nájemníků má na dlužné nájemné splátkový kalendář. „Ten ve většině případů plní. V případě neúspěchu je nařízeno vyklizení bytu,“ dodala mluvčí.

Podle exekutorů počet dlužníků neustále přibývá. „Zadluženost lidí stoupá a pořád je to jen špička ledovce. V budoucnu může toto číslo být dokonce dvojnásobné,“ řekl exekutorský koncipient Michal Trávníček, který se tímto oborem zabývá již čtyři roky.

Lidé jsou podle něj nerozumní v tom, že věří reklamám na půjčování peněz s nízkými úroky. „Ve skutečnosti to tak není. Jestli někdo své hodnoty a možnosti přecení, tak se zapíše do řady dlužníků,“ tvrdí Trávníček.

Recept, podle kterého by se člověk nedostal do kolotoče splácení, podle něj neexistuje. „Lidé si chtějí něco koupit, aniž by na to měli peníze, a tak si půjčí, aniž by uvážili následky v případě nesplnění podmínek. Pak to tak dopadá, že věřitelé na ně podávají exekuce. Pro nic za nic jim nepůjčili peníze. Půjčili to za něco na něco a žádají to zpět,“ vysvětlil exekutorský koncipient.

„Exekutor je poslední štace. Maximálně si dlužník může podat nějaké opravné prostředky, když s exekucí nesouhlasí. Ale to musí dokázat. Pamatuji se, že došlo k omylu. K jeho odstranění slouží soudní řízení. Společnost tehdy uhradila splátkový prodej, ale účetní poslední splátku špatně zaúčtovala. Účastník nakonec doložil, že pohledávku už uhradil před dnem podání návrhu na soud,“ dodal.

Daniel Smola, Zuzana Lipárová