VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemský obchvat: blokace pokračují. Napůl

Znojmo - Znojemskému obchvatu přibývá naděje na pokračování stavby. Nad vyhlídkami, že by se po něm v dohledné době svezl někdo jiný než in-line bruslaři, se ale zas o něco víc stáhly mraky. Tak lze číst poslední vývoj kolem dvou staveb, do nichž státní stavitelé silnic přípravu obchvatu rozdělili. Pro druhou stavbu chytá ředitelství silnic výběr dodavatele, na zbytek první krajští úředníci zrušili územní povolení.

7.3.2013 17
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

„Od průtahů příprav obchvatu se naše sdružení jednoznačně distancuje, i když se všechna odpovědnost háže na nás. My jen trváme na tom, aby úřady postupovaly přesně a důsledně podle práva a měly své podklady v úplném a náležitém pořádku," reagovala na rozhodnutí krajského úřadu předsedkyně sdružení Obchvat Lenka Poláková.

Krajští úředníci totiž svým rozhodnutím zrušili územní rozhodnutí na zbývající část rozestavěné první stavby obchvatu a vrátili ho znojemskému stavebnímu úřadu k doplnění.

Krajský úřad na padesáti stranách svého rozhodnutí mimo jiné kritizoval, že stavební úřad mechanicky přejímal vyjádření jiných úřadů, aniž by je zkoumal, nezabýval se tím, že Ředitelství silnic a dálnic nemá ve vlastnictví všechny pozemky dotčené stavbou a podobně.

„Zjištění krajského úřadu o nedostatečných podkladech, vadách postupu stavebního úřadu a vadách samotného napadeného rozhodnutí nemohou vést k jinému závěru než ke konstatování nezákonnosti rozhodnutí a jeho vrácení k novému projednání," napsala v rozhodnutí vedoucí příslušného odboru krajského úřadu Eva Hamrlová.

Znojemští úředníci musí nyní územní řízení provést znovu a respektovat přitom právní názor svých krajských kolegů. Odstraňovat budou zřejmě především formální a procedurální nedostatky. Například důležitou námitku odpůrců trasy obchvatu, že chystaná stavba není v souladu s územním plánem, krajští úředníci v zásadě odmítli. Ředitelství silnic již potvrdilo, že o nové územní řízení požádá. „Doplníme podklady, které podle krajského úřadu ve zrušeném řízení chyběly, a žádost podáme znovu," uvedla mluvčí Ředitelství Nina Ledvinová.

Na takzvané druhé stavbě obchvatu, od silnice na Únanov za Novou nemocnicí na Kasárenskou křižovatku, naopak přípravy k zahájení stavby významně pokročily. „Stavba má stavební povolení, nyní chystáme podklady pro soutěž na stavební firmu. Na místě nyní pokračuje také archeologický průzkum a budování některých přípravných staveb," popsala Ledvinová.

Postup ředitelství Polákovou nepřekvapil, varovala ovšem před možnými důsledky.

„Podali jsme žalobu proti rozhodnutí ministerstva dopravy, které současný stav umožnilo. Žaloba nemá odkladný účinek, což umožňuje stavbu začít. Ovšem výsledek může být stejný jako u první stavby. Její část sice stojí, ale důležitá povolení soud zrušil," poukázala Poláková.

Autor: Martin Moštěk

7.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení