VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemští radní: Alej v Dolním parku bude zelená

Znojmo – Obnova Dolního parku má pokračovat zřejmě příští rok a do hlavní aleje přijdou tentokrát zelené, ne fialové, javory. Usnesli se na tom znojemští radní. Někteří kritici považují změnu typu stromu oproti Střednímu parku za užitečný kompromis, jiní chtějí další jednání. Trvají ovšem na tom, že město musí do podzimu dosázet náhradu za pokácené stromy v Horním parku. Radnice přitom uvažuje, že by ji spojila s obnovou parku v roce 2018.

1.6.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Jak bude obnova Dolního parku vypadat, zatím není podle mluvčí radnice Zuzany Pastrňáková úplně jasné. „Projektanti ještě dokončují projekt. Výhledově platí, že obnova má začít v příštím roce," sdělila mluvčí.

Nechtěla přitom potvrdit, zda schválení typu stromu pro alej znamená, že je radnice rozhodnutá stávající kaštanové stromořadí vykácet jako ve Středním parku. „Vše se bude odvíjet od nyní dokončovaného projektu. Ten původní ovšem počítal s tím, že aleje budou nadále dominantou všech částí. Takový záměr lze ale naplnit jen výměnou všech stromů najednou, jinak dojde k zásadní změně podoby našich parků," uvedla mluvčí.

S tím polemizoval předseda Okrašlovacího spolku Otto Bouda. „Samotné posudky, které si nechalo zpracovat město, ukazují, že některé stromy je sice třeba pokácet, další ale ještě mají perspektivu. Dosazování stromů a postupná obměna aleje je nejen možná, ale i žádoucí," zdůraznil Bouda. Naproti tomu volbu jiného typu javoru pro Dolní park respektuje. „To je dobrá zpráva, je vidět, že tlak kritiky byl tak velký, že nakonec radní změnili názor," poznamenal Bouda.

Naproti tomu šéf spolku za Znojmo přívětivější Petr Lazárek zůstává nespokojený. „O výběru se dozvídám poprvé, přestože náš spolek měl na příslušných odborech žádost, aby nás o každém dalším vývoji kolem parků informovali," poukázal Lazárek.

Připomněl, že k obnově parků město zřídilo v minulé, období dvě pracovní skupiny. „Jedna se věnovala architektuře a byla zase brzy rozpuštěna, druhá zaměřená na zeleň existovala dál, ale už asi rok se nesešla. Budu nyní žádat o její svolání. K výběru stromu se chceme vyjádřit. Pořád si totiž myslím, že námi navrhované varianty jsou lepší. Javor horský se zdejší nadmořské výšky nehodí," argumentoval Lazárek.

Zástupci spolků ovšem povedou s městek ještě jeden spor. O náhradní výsadbu za zhruba dvacet stromů pokácených v parcích letos na jaře. „Obnova parků je pro město prioritní kvůli zachování bezpečnosti. Nyní zasazené stromy by mohly přijít při následných stavebních pracích k úhoně. Proto radní doporučili Městské zeleni náhradní výsadbu provést až v rámci obnovy," vysvětlovala uvažování radních mluvčí radnice Pastrňáková.

Jenže radní současně schválili, že s obnovou počítají v roce 2018. A to je pro spolky nepřijatelné. Náhradní výsadbu uložil ve svém rozhodnutí odbor životního prostředí. Nařídil městu za jarní kácení vysázet do konce listopadu jednadvacet nových stromů. To rozhodnutí je závazné a město je musí respektovat," zlobil se předseda Bouda.

Podobně mluvil i Lazárek. „Město musí naplnit a dodržet rozhodnutí o náhradní výsadbě. Teď je na sázení stromů samozřejmě pozdě. Ale do podzimu, a stanoveného termínu na konci listopadu, vše stihnout lze," poznamenal Lazárek s tím, že je přesvědčen, že město musí rozhodnutí respektovat.

Autor: Martin Moštěk

1.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení