VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo chce zamezit stěhování dlužníků

Znojemsko - Znojemská radnice hlásá přísnější pravidla pro přidělování městských bytů. Bezdlužnost a dodržování dobrých mravů budou zástupci města požadovat nově i od spolubydlících osob, které budou podepisovat čestné prohlášení, že městu nedluží žádné peníze.

10.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Ostatně, Znojmo v tomto nebude jediné. I další města regionu si pečlivě vybírají, komu a za jakých podmínek byt pronajmou. Důvodem jsou stále se zvyšující dluhy na nájemném. Znojmo eviduje bezmála patnáctimilionový dluh, v Krumlově dluží nájemníci jeden a čtvrt milionu.

Rada města Znojma přijala proto nedávno dodatek k Zásadám pro nájem městských bytů. „V bytě nemá bydlet nikdo, kdo dříve městu za nájem dlužil, ani ten, kdo musel vyklidit byt z důvodu neplacení nájmu. Posuzování bezdlužnosti a dodržování dobrých mravů v domě se vztahuje i na osoby spolubydlící, což se dokládá čestným prohlášením. Doteď jsme čestné prohlášení nevyžadovali a bezdlužnost uchazeče o nájem si město ověřovalo samo na finančním odboru a správě nemovitostí," přiblížila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Zájemce o městský byt musí nově doložit, že on nebo spolubydlící osoba nedostali v minulosti výpověď z nájmu kvůli porušování podmínek.

Jedním z důvodů pro zpřísnění podmínek byl odpis pohledávek. Správa nemovitostí města Znojma v uplynulých dnech totiž musela odepsat pohledávky za dlužné nájemné v hodnotě půl milionu korun. Tuto částku tak již městská kasa prakticky neuvidí. Znojmu dluží za nájem téměř osm set nájemníků a dluh je bezmála patnáctimilionový.

Radnice upozorňuje, že tvrdšímu postupu při vymáhání pohledávek bude předcházet snaha domluvit se s dlužníkem na způsobu, jak z nepříjemných problémů ven. Řešením může být splátkový kalendář. V případě, že nájemce dluží ve Znojmě nájem za více než tři měsíce, nebo zálohy na služby, okamžitě dostává výpověď z nájmu. „Pokud si dlužník nedohodne splátkový kalendář a nepožádá o znovupronájem bytu, dostane výzvu k vyklizení bytu. V případě, že ji nerespektuje, podává na něj město žalobu na vyklizení bytu," popsala mluvčí města.

Někteří dlužníci se pak snaží přihlásit do bytu k jinému příbuznému. Tomuto nežádoucímu stěhování má právě zamezit dodatek k Zásadám pro nájem městských bytů.

Pohledávky na dlužném nájemném vymáhá pro Správu nemovitostí města Znojma advokátní kancelář Vala&Lisko. „Pohledávky, které nejsou po několika upomínkách uhrazené, dostává na starost exekutor. Pokud ani on nemůže dlužníka dlouhodobě zastihnout nebo najít předměty k zabavení, na návrh jeho i advokátní kanceláře úředníci pohledávku odepíší. Do pohledávky se započítávají i úroky z prodlení a náklady exekutora," popsala Pastrňáková.

V Moravském Krumlově dluží dvaačtyřicet nájemníků milion a čtvrt korun. „Z toho sedmdesát procent dluhů je u třiadvaceti již bývalých nájemníků. V loňském roce jsme vypověděli asi šest nájemních smluv, všechny z důvodu neplacení," řekl šéf správy majetku Zdeněk Kabelka.

Krumlovští postupují při přidělování městského bytu obezřetně a současně s podpisem nájemní smlouvy pořizují i exekuční zápis. Čestné prohlášení o tom, že lidé nedluží městu ani jejím příspěvkovým organizacím, si pak zase nechávají podepsat při žádosti o udělení městského bytu v Miroslavi.

Autor: Ilona Pergrová

10.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení