VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo dokončuje územní plán. Hotový bude na jaře

Znojmo - K návrhu nového územního plánu poslali lidé na třicet připomínek a námitek. Pokračuje kritika obchvatu a výhradám čelí i komerční plochy v Malé Louce.

3.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Zřejmě do poloviny roku dostanou znojemští zastupitelé na stůl návrh nového územního plánu města. Desetiletý závazný předpis, stanovující, k čemu lze využívat jednotlivé pozemky a oblasti ve městě, nyní ladí úředníci. Po veřejném projednání dostali od majitelů pozemků a dalších lidí připomínky a námitky. Po jejich vypořádání dostanou návrh na stůl zastupitelé a radní.

„Obdrželi jsme na tři desítky připomínek a námitek. Termín pro jejich podání vypršel sedmadvacátého prosince, je ale možné, že v poště ještě další včas podané připomínky přijdou," sdělil Karel Žampa, vedoucí oddělení územního plánování znojemské radnice.

Úředníci nyní jednotlivé výhrady a návrhy posoudí. „Projednáme je s panem starostou, kterého k tomu jako takzvaného určeného zastupitele zmocnilo zastupitelstvo města. Vyjádřit se musí krajský úřad a další orgány. Je možné, že na základě výsledků těchto jednání ještě připravíme určité dílčí změny. Nakonec celý návrh dostanou k posouzení radní a zastupitelé. Ti rozhodnou, zda plán schválí, a rozhodnou o jeho vyhlášení," dodal Žampa s tím, že pro vypořádání připomínek a předložení konečného návrhu zastupitelstvu nejsou předepsány konkrétní lhůty.

„Vše bude záležet od postupu projednávání, pokud vše půjde dobře, je možné, že radní a zastupitelé dostanou územní plán k projednání odhadem v dubnu," shrnul Žampa.

Už při veřejném projednání návrhu na sklonku roku avizovali připomínky například zástupci sdružení Obchvat. „Už v roce 2011 jsme například navrhovali schůdnou variantu svést trasu obchvatu místo dodatečně navržené mimoúrovňové křižovatky u Suchohrdel na kruhový objezd pod znojemským hřbitovem," nechala se slyšet členka sdružení Dana Krejčová. Odpůrci trasy rozestavěného obchvatu opakovali také řadu svých výhrad a některé úspěchy v soudních sporech související se stavebními řízeními na jednotlivé úseky obchvatu. Podle úředníků jsou to výhrady, které patří právě do územních a stavebních řízení a s účelem projednávání územního plánu se míjí.

Obsáhlé připomínky k návrhu sepsali také členové znojemského Okrašlovacího spolku. „Navrhujeme, aby územní plán výslovně chránil vedle historického panoramatu centra města také Loucký klášter a významné rozhledy na něj. Klášter totiž nemá vlastní ochranné pásmo a je proto vhodné, aby se tento typ ochrany objevil v závazné části územního plánu," argumentoval předseda spolku Otto Bouda. Členové spolku také vyzvali, aby z územního plánu zmizely rezervní plochy na polích v okolí Znojma pro stavbu fotovoltaických elektráren a vyslovili se proti některým chystaným komerčním plochám. Zrušit například navrhují zamýšlenou lokalitu u Kasáren. „Vzhledem k pohledově exponované poloze v nejvyšším bodu v celém okolí a s ohledem na krajinný ráz navrhujeme zcela vyřadit a ponechat plochu pro zemědělské využití. Komerčních ploch je již dostatek na jižním okraji Znojma," napsal úředníkům Bouda.

Pokračovat bude zřejmě i spor o komerční plochy v areálu Malé Louky. „Ostře nesouhlasíme s vymezením plochy komerce v areálu Malé Louky a navrhujeme její přeřazení do vhodnějšího regulativu. Město Znojmo jako majitel převážné většiny pozemků v této lokalitě musí všemi možnými prostředky prosadit dopravní napojení přes ulici Kotkovu a nikoli na Vídeňskou, kde je nová křižovatka vzhledem k spádu průjezdní silnice krajně nevhodná," sdělil úředníkům názor spolku Bouda.

Již při projednávání návrhu ovšem poukazům na napojení z Kotkovy ulice oponovala Alena Kolmanová z oddělení územního plánování. „V místech, kudy by teoreticky dalo o spojení uvažovat, rozvíjí svou činnost nová firma, která tam zřejmě bude časem chtít stavět další haly," řekla na prosincovém jednání Kolmanová.

Současně poukázala na to, že přesné rozdělení využití ploch v bývalém vojenském autoparku určí regulační plán. Ten nyní úředníci chystají k samostatnému projednání. Regulační plán je sice podrobnější závazný dokument, ale své základní parametry odvozuje z nadřazeného územního plánu.

Okrašlovací spolek ve svém souhrnu připomínek také navrhuje v centru města Znojma a jeho okolí v územním plánu vymezit obnovení či vytvoření pěšího propojení například mezi ulicí V Jirchářích a zahradou za kapucínským klášterem, z Horního parku do Horní České a podobně. Spolek také navrhuje výsadbu zeleně v hradebním parkánu na východní straně městské památkové rezervace.

Autor: Martin Moštěk

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Orli v zápase s Lublaní.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Ilustrační foto

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Vranov nad Dyjí – Policisté a úředníci mají na stole záležitosti spojené s barokním mlýnem ve Vranově nad Dyjí. Policie prověřuje okolnosti vzniku červnového požáru, stavební úřad má zahájit řízení rekonstrukci objektu na penzion.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Jižní Morava - Pomoc zemědělcům za škody na letošní úrodě způsobené suchem přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh se chystá v blízké době předložit vládě. „Nelze vyloučit, že konečná výše pomoci může být podobná podpoře z roku 2015, tedy 1,2 miliardy korun. Zároveň je však možné, že ministerstvo zemědělství navrhne i vyšší částku,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení