VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo má návrh nového náměstí Svobody

Znojmo /VIZUALIZACE/ - Do soutěže o návrh úprav místa, které je jedním ze vstupních bran do historického centra města, přihlásili odborníci čtyřiadvacet projektů.

3.7.2009
SDÍLEJ:

Vizualizace nové podoby náměstí Svobody ve ZnojměFoto: Archiv/ Město Znojmo

Zklidnění dopravní situace, parkování v podzemí a nová polyfunkční stavba. To vše splňuje nejlépe ohodnocený návrh, který vybrala devítičlenná odborná komise ze čtyřiadvaceti přihlášených studií v urbanisticko-architektonické soutěži o novou podobu náměstí Svobody. Soutěž přilákala pozornost značného množství architektů či ateliérů.

Nejvyšší ocenění nakonec získal návrh týmu architektů Petra Hurníka, Jakuba Kopce, Jiřího Vítka, Jaroslava Sedláka a Ondřeje Bartůška.

Podle jednoho z členů poroty jejich návrh výrazně zmenšuje vlastní plochu náměstí vložením nových domů, takzvaného Špalíčku, do prostoru mezi bytový panelový dům a areál lázní. „Ze západní strany uzavírají náměstí domy v pokračování linie z Pražské ulice s možnými průchody do okolní zeleně a objektu finančního úřadu. Hodnotili jsme i velikost náměstí, doplnění prostorů přístavbou nových staveb a návrh nového polyfunkčního zařízení,“ popsal jeden z členů poroty, architekt Milan Körner.

Pojede se jinak

Vítězná studie zásadně mění i dopravu. Hlavní tah náměstím je v návrhu rozdělený na dvě jednosměrné silnice po obvodu nových domů naproti lázním. „Doprava se tímto řešením výrazně zklidní. Studie počítá i s napojením centra města v původním směru. Horní park je díky stromořadí propojený s hradebním pásem vedle finančního úřadu. Ve studii je samozřejmě navrženo i podzemní parkování,“ popsal vedoucí odboru rozvoje a jeden z členů poroty Zdeněk Čižmář. Podzemní parkoviště by tak mělo nahradit asfaltovou plochu stávajícího velkého parkoviště na náměstí.

Vizualizace nové podoby náměstí Svobody ve Znojmě
Cílem soutěže bylo navrhnout koncepci náměstí a jeho bezprostředního okolí „Zadání nebylo jednoduché. Architekti měli vytvořit příjemný městský prostor na hranici historického jádra z chaoticky působící rozlehlé plochy s normalizační zástavbou, navíc výrazně ovlivněné dopravou,“ řekla k soutěži architektka Alena Šrubařová. Podle ní měli autoři návrhů vymezit plochy, které mohou být zastavěné, navrhnout základní architektonické řešení novostaveb a změnit systém dopravy, či vymezit plochy zeleně i řešení parkovacích míst.

Celá studie však neřeší konkrétní detaily. „Chtěli bychom, aby náměstí získalo zpět prvky, které má mít. Musí být prostorově vymezené určitými hranicemi. Je tedy nutné vrátit uliční čáru, která z města zmizela po druhé světové válce,“ doplnil Čižmář.

Náměstí Svobody je posledním místem v městské památkové rezervaci, kterému zatím chyběl projekt rekonstrukce. Nikdy také nebyla zadaná studie jeho revitalizace. „Náměstí plní celou řadu funkcí a je nejfrekventovanějším vstupem do městské památkové rezervace. Vzhled současného náměstí Svobody tomu neodpovídá. Jsem překvapen, jaký zájem soutěž vzbudila. Hodnotil se tu nápad, ucelenost koncepce i ekonomická proveditelnost. A to vše vítězný návrh splňuje,“ zhodnotil starosta města Petr Nezveda.

Vizualizace nové podoby náměstí Svobody ve Znojmě

Studie město vystaví

Vítězný návrh, který bude rozpracovaný do regulačního plánu, bude i podkladem pro budoucí zahájení výstavby. Všechny studie, které se soutěže zúčastnily, se představí veřejnosti. „Speciální výstavu si lidé mohou přijít prohlédnout do Minoritského kláštera Jihomoravského muzea ve Znojmě už od jednadvacátého července až do začátku září,“ řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová

Autor: Sylva Pavlačková

3.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení