VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo opraví okolí rotundy. Zmizí zdi, přibude zeleň

Znojmo – Vzhlednější okolí a bezpečnější přístup má získat na jaře příštího roku rotunda Nanebevzetí Panny Marie a svaté Kateřiny na znojemském hradě. Unikátní národní kulturní památka dostane lepší schodiště, přibude kolem ní zeleně a zmizí část nynějších zdí mezi samotnou památkou a pivovarem.

30.7.2012 8
SDÍLEJ:

Rotunda sv. Kateřiny.Foto: DENÍK

„Všechna potřebná povolení bychom měli mít k dispozici v druhé polovině září. Nyní čekáme na pravomocné územní rozhodnutí, abychom mohli požádat o stavební povolení," sdělila mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Znojemský stavební úřad již zveřejnil návrh rozhodnutí o umístění stavby, patnáctidenní lhůta pro podání připomínek uplyne na konci července.

Stavební práce začnou podle mluvčí pravděpodobně napřesrok. „Dobu trvání prací zatím nedokážeme přesně odhadnout, zahájení očekáváme spíše na jaře příštího roku. Podle rozpočtu projektanta má statické zajištění a úpravy zdí a pahorku pod rotundou vyjít na téměř čtyři miliony korun," dodala mluvčí.

Z rozhodnutí stavebního úřadu plyne, že novou opěrnou zeď kolem rotundy dělníci postaví jen tam, kde musí plnit statickou funkci a nelze ji nahradit takzvaným vysvahováním terénu. Část nynějších stěn na jihozápadní straně rotundy zamýšlí projektanti nahradit právě zbudováním svahů.

Projekt počítá s přeložením stávajícího přístupového schodiště k rotundě a dosavadní nevhodné bloky mají být nahrazeny novými štípanými kamennými bloky. Na západní straně, tedy u volného prostranství s vyhlídkou na Kraví horu, přibude trávník s keři.

Projekt zahrnuje také řadu statických technických úprav či třeba předlážděním přilehlého úseku Hradní ulice.

Podle památkářů jsou plány města přínosné a užitečné. „K přípravám jsme byli přizváni již od počátku a mohli jsme vše konzultovat s projektantem. Z našeho pohledu jde o vcelku pozitivní záměr, který přispěje ke kultivaci bezprostředního okolí. Díky tomu, že město nyní vlastní i celý sousední pivovar, je do budoucna možné, že se případným odstraněním některých památkově nechráněných staveb okolí rotundy uvolní ještě víc," informoval náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Již nyní podle něj plány města přispějí k zhodnocení prostoru na předhradí znojemského hradu. „Oprava zídek, rekultivace prostoru přidáním zeleně a rozšíření takříkajíc nárazníkového pásma kolem rotundy je prospěšné a přinese vylepšení oproti nynějšímu stavu," dodal náměstek.

S poněkud smíšenými pocity ale sleduje přípravy ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková. „Je nepochybně dobře, že se prostor kolem rotundy více otevře a nutná je i oprava schodiště. Na to jsme upozorňovali už od roku 2008. Mám ale obavu, aby stavební práce nezasáhly do sezony, která v rotundě trvá od května do září. Byli bychom raději, kdyby práce začaly už letos po sezoně," naznačila.

Taková byla podle ní i domluva z poslední schůzky všech zúčastněných. „Domlouvali jsme se tam na takové organizaci prací, která co nejméně zasáhne do návštěvnické sezony. O tom, že se plány města mění, dosud ostatně nic nevím," podotkla Durajková.

Románská rotunda, fakticky jediný dochovaný zbytek přemyslovského hradu z doby, kdy na Znojmě sídlili moravští údělníci, je vzácná především svou jedinečnou výmalbou.

Autor: Martin Moštěk

30.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Jak reklamovat koupený dům či byt

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení