VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo posílilo kritiky národního parku

Znojmo, Podmolí – Těžkou váhu pro své úřední a politické přetlačování se Správou Národního parku Podyjí získalo sdružení obcí v ochranném pásmu parku. Jménem Hradiště, Konic a Popic do něj totiž z rozhodnutí městských zastupitelů vstoupí město Znojmo. Už za účasti města bude sdružení koncem měsíce jednat o svém záměru vytěsnit park mimo zastavěná území vesnic.

13.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Petr Lazárek

„O spolupráci s ohledem na naše přičleněné obce v ochranném pásmu parku nás požádaly další obce ze svazku. Obdobný podnět jsme dostali i od předsedů příslušných komisí městské rady pro městské části,“ uvedl místostarosta Znojma Jan Grois.

Předseda svazku, podmolský starosta Josef Frélich, vnímá vstup Znojma jako vítanou posilu. „Budeme společně postupovat tak, abychom bránili udržitelný rozvoj obcí, kterému park brání. V některých věcech už jsme se správnou dosáhli pozitivního vývoje o dalších věcech budeme jednat už na sněmu svazku šestadvacátého dubna,“ řekl předseda.

Starostové budou rokovat zejména o plánu, který naznačili už na přelomu roku, když projevovali velkou nelibost nad první verzí plánu péče parku na dalších deset let. „Chceme dosáhnout změny příslušných právních norem tak, aby do území národního parku, respektive jeho ochranného pásma nepatřila zastavěná území obcí,“ potvrdil Frélich.

Významný přínos

Vstup Znojma uvítal i starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra. „Právě k prosazení změn ohledně území parku budeme mít nyní větší sílu. Ke sdružení se připojily i Hnanice. Nicméně vstup Znojma, i když bude hlavně zastupovat své přidružené obce, bude jistě významným přínosem,“ uvažoval Vedra.

Místostarosta Grois zatím plány svých nastávajících kolegů ze svazku komentoval zdrženlivě. „Zatím jsme nováčci a přesné plány v této věci ještě neznáme. Za sebe a laicky mohu na základě diskusí s předsedy obecních komisí říct, že jejich obavám a výtkám rozumím. O dalším postupu se rozhodneme na základě dalších jednání,“ uvedl Grois. Dodal, že o postoji města k návrhům na změny hranic parku by patrně s konečnou platností rozhodovali radní či zastupitelé města.

Posílení řad kritiků nechtěl příliš komentovat ředitel správy parku Tomáš Rothröckl. „Vím o tom zatím jen neoficiálně, nicméně je to krok, na který má město právo a který jsme předpokládali. Mohu k tomu tedy říci jen tolik, že to vítáme,“ promluvil ředitel podle předpisů protokolu. Upozornil přitom, že pro správu je hlavním partnerem rada parku. „V ní jsou zastoupeny všechny obce. Na sněm svazku jsme ostatně ani zatím nedostali pozvánku. Nebudu proto předem a na dálku komentovat případný program,“ dodal ředitel.

Národní park, obce a různé úřady,organizace a spolky, čeká brzy klíčové jednání o pravidlech fungování parku v následujících deseti letech. Ministerstvo životního prostředí totiž povede řízení o plánu péče. První verze návrhu závazného dokumentu vyvolala na přelomu roku ze strany sdružení obcí roztrpčené reakce. Nyní obce dostanou dopracovaný návrh k vyjádření a připomínkám.

Autor: Martin Moštěk

13.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení