VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo zaplatí za chyby úředníků

Znojmo - Stavby v těsné blízkosti budoucího obchvatu budou Znojmo stát další peníze. Stavební úřad totiž povolil rodinné domy, kde neměl.

5.11.2011 28
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Jan Buriánek

Nečekaná a pravděpodobně vysoká investice čeká zřejmě v příštích měsících město Znojmo. U obchvatu města, na jehož stavbě začali v minulých dnech po letech pauzy opět pracovat dělníci, bude muset vyrůst protihluková stěna. V ochranném padesátimetrovém pásmu u silnice totiž v nedávné době vyrostly nové rodinné domy, poslední tu lidé začali stavět letos na jaře. Na vině je zřejmě znojemský stavební odbor, který stavby v zakázané zóně kolem obchvatu povolil.

Novostavby v těsné blízkosti plánovaného obchvatu zaskočily i Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby. „Bližší informace k těmto stavbám nemáme. Bude se to řešit v pátek. My jsme ale žádné povolení nevydávali,“ informovala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Zatímco v bývalých zahrádkách směrem na Suchohrdly demolují dělníci kvůli obchvatu města Znojma staré chaty, jen pár metrů vedle vyrůstá nová stavba. Stojí v ochranném pásmu, které je zákonem stanoveno u silnic první třídy. „Zákon v tomto případě stanoví, že v silničních ochranných pásmech je zakázáno provádět jakoukoliv stavební činnost, která vyžaduje ohlášení stavebnímu úřadu nebo povolení stavby s výjimkou některých staveb, jakou jsou úpravy odtokových poměrů, stavby sloužící obraně státu a jiné podobné objekty,“ píše se v zákoně.

Stavba, která v ochranném pásmu roste, zcela jistě není určena k obraně státu. „Jedná se o novostavbu objektu rodinné rekreace a skladu zahradní techniky, nářadí a nábytku,“ píše se totiž mimo jiné v územním rozhodnutí znojemského stavebního úřadu z jara letošního roku. Pod ním je podepsaná referentka odboru výstavby Stanislava Hájková.

V případě znojemského stavebního úřadu ale zřejmě nejde o jediné pochybení. Řadu dalších totiž našla na úřadě kontrola z kraje. „Odbor územního plánování a stavebního řádu krajského úřadu provedl začátkem října kontrolu výkonu státní správy na úseku stavebního řádu u znojemského městského úřadu, zastoupeného tajemníkem Petrem Válkou. Kontrolovaly se namátkově vybrané spisy z roku 2010 s tím, že konkrétní zjištění jsou uvedena v protokole, který byl jak tajemníkovi, tak zástupci stavebního úřadu předán,“ potvrdil Petr Holeček z odboru kanceláře jihomoravského hejtmana. „Uložili jsme stavebnímu úřadu, aby přezkoumal vydaná opatření z důvodu jejich nezákonnosti a přijal taková opatření, aby se úroveň výkonu státní správy na úseku stavebního řádu zvýšila,“ dodal.

Protokol o kontrole odmítla radnice Znojemskému deníku Rovnost vydat. „Vzhledem k tomu, že v protokolu o kontrole jsou citlivé osobní údaje dotčených osob, zasílám pouze informace o zjištěných nedostatcích. Šlo o nekonkrétnost odůvodnění rozhodnutí, neúplný okruh účastníků řízení, nedůsledné vypořádání námitek účastníků řízení a další,“sdělila mluvčí.

Právě „nedůsledné řešení technických požadavků na stavbu při umístění stavby v blízkosti sousedního pozemku“ mohlo hrát svou roli při povolení novostaveb u plánovaného obchvatu.

Podle vedení města již na stavebním úřadě došlo k nápravě. „Náprava ve zjištěných nedostatcích je sjednaná. Krajský úřad uložil stavebnímu úřadu přezkoumat kontrolovaná opatření a doporučil s jím vydanými rozhodnutími seznamovat všechny pracovníky odboru. Nedostatky zjištěné při kontrole, byly projednány se zástupcem vedoucího odboru,“ ujistila Bártová.

Podle ní bylo v roce 2010 učiněno u stavebního úřadu celkem 2684 podání. Z tohoto čísla se odvolalo proti rozhodnutí úřadu sedmačtyřicet účastníků řízení.

DANIEL SMOLA
ROMANA HOLIŠOVÁ

5.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 28
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení