VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zprávy z radnice? Jen po špetkách

Znojmo – Velmi rozpačitě dopadl pro znojemskou radnici praktický test otevřenosti. Ještě hůř dopadá jednoduché srovnání přístupnosti informací pro veřejnost či opoziční zastupitele.

7.3.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Daniel Smola

„Radnice není žádná tajná organizace, jejíž zasedání by měla probíhat za zavřenými dveřmi hlídanými bodyguardy,“ napsal v lednu znojemský starosta Zbyšek Kaššai do tiskové zprávy, ve které oznamoval, že znojemská radnice začne zveřejňovat usnesení městské rady.
Starosta tím prohlásil za splněný svůj slib transparentního vedení radnice.

Nové vedení města se tak, jako předposlední okresní město v kraji, připojilo k praxi, která je v řadě míst běžná už léta. Zveřejňované usnesení navíc podrobilo nadprůměrné anonymizaci. Důsledné zamazání jmen starosta obhajoval s odkazem na doporučení právníků.

Soudě podle zkušenosti opozičního zastupitele Jiřího Kacetla sice znojemskou radnici nestřeží ozbrojená ochranka, ale její práci zastanou městští úředníci a právníci. „Jako zastupitel mám právo nahlížet do zápisů z jednání rady a zastupitelstva. Protože ale nemám pokaždé čas chodit v úředních hodinách na radnici, chtěl jsem, aby mi je zasílali elektronicky. Po opakovaných žádostech jsem dospěl k tomu, že zápisy sice dostávám, ale o každý musím vždy žádat zvlášť,“ uvedl Kacetl.

Znojemští zastupitelé se naposledy sešli pětadvacátého ledna. Vyžádaný zápis Kacetl dostal až na konci února. Přímo veřejnosti přitom zápisy z jednání zastupitelů volně přístupné dosud nejsou.

V Moravském Krumlově se veřejnost dostane k zápisu podstatně dříve. Tamní zastupitelé se naposledy sešli čtrnáctého února. Třiadvacetistránkový záznam z jednání se zevrubným shrnutím diskuzí a jmenovitým přehledem hlasování radnice zveřejnila druhého března. Tedy po šestnácti dnech.

„Zveřejňování zápisů ze zastupitelstva je u nás běžnou praxí. V tomto období jsme přidali jen jmenovité záznamy hlasování,“ uvedl starosta Tomáš Třetina.

Diskuse mimo zápis

Novelu jednacího řádu o jmenovitém záznamu hlasování a publikování zápisů ze zastupitelstva schválili i zastupitelé v Miroslavi.
Znojemský zastupitel Kacetl navíc s předloženým zápisem nebyl spojen. „Předpokládám, že na další schůzi k němu budeme mít připomínky. Chybí tam totiž pasáž, kde pan starosta mluvil o tom, že na radě města se běžně vede diskuse mimo zápis,“ upozornil zastupitel.

Příslušnou diskusi mezi zastupitelem Blažíčkem a starostou Kaššaiem si přitom zájemci mohou najít ve zhruba třiapadesáté minutě videozáznamu ze zasedání na webu znojemské televize.

O informace z jednání rady přitom Kacetl vede s radnicí další spor. „Ze zápisu z poslední prosincové schůze není jasné, kdo navrhl, aby rada vyzvala ODS a OMMO ke změně nominací do výborů zastupitelstva. Starosta mě odkázal na písemné vyjádření, to je ale neuspokojivé,“ podotkl zastupitel.

V dopise podepsaném starostou mu znojemská radnice v podstatě sděluje, že úřad nic neví. „Bližší informaci o diskusi z jednání rady města ze dne 27. prosince nemáme, a proto ji nemůžeme poskytnout,“ napsali úředníci do odpovědi podepsané ale přímo Kaššaiem.

Praxi automatického rozesílání zápisů z jednání městské rady neznají ani sousední sídla. „Takový požadavek se zatím neobjevil. Podrobné zápisy z jednání zastupitelstva ale zveřejňujeme na webu města. Z jednání rady publikujeme dostatečně informativní výpis usnesení. Na žádosti zastupitelů bychom jistě uměli vhodně reagovat, “ sdělil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Za nadstandardní publikování zápisů z rady města ocenila loni organizace Otevřená společnost v soutěži „Otevřeno – Zavřeno“ město Lanškroun. Publikuje je i Most, oceněný za systém veřejných zakázek.

Znojmo, ještě pod vedením tehdejšího starosty Petra Nezvedy a tajemníka Vladimíra Krejčíře, ostatně v soutěži figurovalo také. Pořadatelé jim přiřkli jednu z anticen za to, jak se zachovali vůči jednomu ze svých veřejných kritiků. Před jednáním zastupitelstva, kde se chystal přednést svou kritiku postupu vůči bývalé vedoucí majetkového odboru Renatě Horákové, nechali důchodce Františka Procházku vyvést strážníky.

Autor: Martin Moštěk

7.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení