VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrušená losovačka: Gabrhel si mne ruce, Málek se směje

Znojmo - Vedení znojemského vodárenského svazku se po nedávném verdiktu krajského soudu ve věci losovaček bije v prsa. Hovoří o své prozíravosti. Naopak starosta Jevišovic mluví o nekompetentnosti vedení svazku VaK Znojemsko.

28.8.2013 6
SDÍLEJ:

Losování společností v zakázce na opravu úpravny vody za půl miliardy korun.Foto: DENÍK/Romana Holišová

Když jsme v minulosti zrušili losovačku na úpravnu vody netušili jsme, jak prozíravý krok to bude. Takový vzkaz posílá vedení Zájmového sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko veřejnosti. Tvrdě ovšem narazilo na bývalého člena představenstva svazku, jevišovického starostu Pavla Málka (ODS). Ten se slovům o prozíravosti jen směje. Tvrdí naopak, že vedení svazku v čele se znojemským starostou Vlastimilem Gabrhelem (ČSSD) je nekompetentní.

O rok a půl staré znojemské losovačce se začalo znovu mluvit poté, kdy Státní fond životního prostředí na základě pokynu ministerstva financí pozastavil financování staveb, jejichž dodavatele vybírali představitelé svazků právě tímto způsobem. Stalo se tak v reakci na nedávný rozsudek Krajského soudu v Brně, který vyhověl žalobě jisté stavební firmy. „Ta si stěžovala na průběh losování u konkrétní zakázky – obchvatu moravské obce Domaželice. V tomto případě bylo použito losovací zařízení Ve-Zak," uvedla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Pozastavení toku peněz se podle mluvčí týká také staveb na Znojemsku. „Mimo jiné jde o dostavbu kanalizace obce Božice, jejímž investorem je právě svazek obcí. Celková hodnota investice činí dvaaosmdesát milionů korun, přičemž ještě zbývá profinancovat deset milionů," přiblížila mluvčí.

Gabrhel však výrazné komplikace neočekává. „Věříme, že očekávané stanovisko ministerstva uvolní financování těch akcí, jejichž výběrová řízení proběhla bez kolizí, respektive s jiným losovacím zařízením. Tak tomu bylo i v případě akce Božice," konstatoval Gabrhel.

„Rozhodnutí Zájmového sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko zrušit soutěž na zhotovitele prací na rekonstrukci úpravny vod ve Znojmě, která proběhla na poprvé formou losování, se ukázalo jako prozíravé," sdělila Pastrňáková.

„Je pro nás satisfakcí, že jsme se nebáli zrušit původní výběrové řízení na rekonstrukci znojemské úpravny vody. Byť se losovalo ručně, ocitli bychom se nyní ve více než nepříjemné situaci," dodal Gabrhel.

Za vtip považuje Gabrhelovo vyjádření bývalý člen předsednictva vodárenského svazku a starosta Jevišovic Pavel Málek. „Je vhodné připomenout si, proč se losovalo: Akce Božice a výběrové řízení byla v roce 2010 nachystána jako otevřené výběrové řízení. Bohužel po komunálních volbách celá zadávací dokumentace odešla na znojemskou radnici ovládanou sociální demokracií, odkud se vrátila přepracovaná s požadavkem na užší výběrové řízení, přičemž zúžení mělo proběhnout losem," připomněl Málek.

Jak dodal, v případě losovačky znojemská radnice trvala na jejím zrušení pro skutečnost, že nebyla vybrána firma, kterou si Znojmo velmi přálo. „Byl to právě znojemský starosta, který nejprve trval na provedení losovačky a poté přišel s požadavkem na její zrušení. Netřeba připomínat, že v novém řízení již vyhrála kýžená firma," řekl Málek.

Jevišovický starosta a občanský demokrat Málek označuje současné vedení vodárenského svazku jako nekompetentní. „Za působení sociálně demokratického vedení svazku již byla způsobena škoda v řádech stamilionů korun. Svazek se s působením tohoto nekompetentního vedení vyrovnávat ještě mnoho let, a bohužel, to zaplatí daňoví poplatníci. Dle mého názoru se jedná o cílené tunelování jak svazku VaK tak Znojma. Jinak nelze vysvětlit realizaci předražených zakázek," nešetřil ostrými slovy Málek.

Oba starostové měli spor kvůli práci svazku již dříve. Gabrhel Málka obviňoval z jistých nesplněných slibů při přípravě vodárenského tendru. Málek ale Gabrhelova obvinění odmítal a nakonec vodárenský svazek opustil.

Autor: Dalibor Krutiš

28.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení