VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DALIBOR KRUTIŠ

Dalibor Krutiš / Znojemský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sbírá cihly. K netradičnímu koníčku se Veis dostal díky montážím žaluzií

Morašice - Cihly nepálené i pálené, ale všechny velmi staré se zajímavými značkami, učarovaly Emilu Veisovi z Morašic na Znojemsku. 

Opilý řidič nedal přednost ve vrboveckém dolíku. Škoda se vyšplhala na 70 tisíc

Vrbovec – Škodu asi za sedmdesát tisíc způsobil opilý řidič, který v sobotu večer nedal ve vrboveckém dolíku přednost autu, jedoucímu po hlavní silnici z Chvalovic do Znojma.

Hasiči budou kolaudovat novou základnu

Znojmo – O krok blíže k využívání zbrusu nové základny se přiblížili znojemští profesionální hasiči. Stavební firmy jim už od roku 2016 připravují moderní areál za 90 milionů korun mezi Pražskou ulicí a Gránickým údolím v sousedství zánovní stanice záchranky. „Stavba se bude předávat šestadvacátého až osmadvacátého února. Pokud ji převezmeme bez reklamací, mohli bychom se do nového začít stěhovat v březnu. V polovině dubna plánujeme slavnostní otevření, ale to v případě, že tam budeme plnohodnotně fungovat,“ uvedl ředitel znojemského územního odboru jihomoravských hasičů Radek Chromý.

Odevzdal řidičák, audi nechal na místě a dál musel pěšky. Kvůli alkoholu

Znojemsko – Osm řidičů, kteří usedli za volant auta pod vlivem alkoholu, přistihli od pátku do neděle policisté na Znojemsku.

Od března bude uzavřena silnice od Přímětické k nemocnici

Znojmo – Dvě důležité silnice ve Znojmě čekají již brzy uzavírky kvůli stavbě obchvatu. Nejprve úřady uzavřou pro veškerý provoz silnici kolem židovského hřbitova k nemocnici, od léta pak Hlavní ulici v Příměticích. Deníku Rovnost to včera potvrdila mluvčí města Zuzana Pastrňáková. „Od prvního března do dvacátého května bude kvůli stavbě mostu v Přímětické ulici zcela uzavřena ulice Únanovská. Sanitky budou do nemocnice jezdit přes ulici Trentskou a Městský lesík,“ uvedla Pastrňáková. Objížďka povede přes Přímětice ke křižovatce Severka.

Žhář chtěl zabít svou příbuznou. Před policisty se skrýval v lese

Šanov – Jako pokus o vraždu vyšetřují jihomoravští policisté požár domu v Šanově na Hrušovansku. Hasiči k němu vjížděli minulé úterý v noci. Podezřelého mladíka soud poslal do vazby.

Vodní záchranka na Vranovsku? Snad už letos

Jižní Morava – Patnáct lidí včetně dětí zachraňovali vloni na novomlýnských nádržích hasiči a vodní záchranáři. Silný vítr tam tehdy převrátil několik lodí se skauty. Desítky plachetnic a dalších lodí také roky brázdí vody vranovské přehrady na Znojemsku. Jenže tam zatím všechny mimořádné události až dosud řešili hasiči a policisté. To by se mohlo brzy změnit. Už letos by totiž vody vranovské přehrady mohly být pro plavce a další turisty bezpečnější. Jak zjistil Znojemský deník Rovnost, vodní záchranáři mají od Jihomoravského kraje přislíbenou dotaci a také díky ní by mohli poprvé v historii na Vranovsku sloužit.

V hlasu zpěváka Hickory Jack byl slyšet i Tom Waits

Znojmo /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Spěchám potemnělou Pražskou ulicí. Na hodinkách naskakuje aktuální čas: 20.00 hodin. Zmeškám začátek, ale snad nezačnou přesně v osm. Na Facebooku restaurace Chez Martine jsem se v týdnu dočetl, že večer v tomto podniku nebude výjimečně patřit dobrému jídlu, ale dobré muzice. Hudba zbystra. Tak akci nazvala majitelka podniku Martina Špačková. „Bon soir!“ vítá mě majitelka podniku stylově, když už má její restaurace název U Martiny přeložený do francouzského jazyka.

Chtěl auto z Prahy od Řeka. Peníze šly do Polska. Nemá nic

Znojmo – Bizarní příběh vůbec nevadil zájemci o koupi ojeté škodovky. Ten si přečetl inzerát, ve kterém muž z Řecka nabízel oktávii s pražskou registrační značkou za sto tisíc korun.

Zachraňovali zraněného. U železničního mostu

Nový Šaldorf-Sedlešovice – Na pomoc staršímu podchlazenému muži spěchali ve čtvrtek odpoledne do ulice Pod Kraví horou v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích znojemští hasiči a záchranáři. „Z náspu tam spadl starší muž. Byl podnapilý a silně podchlazený. Odvezli jsme jej do znojemské nemocnice,“ informovala mluvčí záchranky Hedvika Kropáčková.

Euro slábne, Češi v cizině nakupují

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Už devět let dojíždí pracovat na Slovensko Lukáš Prajka z Lanžhota na Břeclavsku. Z neustále klesajícího kurzu eura, které za svoji práci učitele hudby dostává, nemá vůbec radost. „Pokles je samozřejmě znát. Když jsem začínal, bylo euro za třicet korun. Pokud by se naskytla možnost pracovat doma, určitě bych hodně zvažoval, zda má smysl vydělávat v zahraničí,“ uvedl Prajka.

Řidičky nezvládly řízení na sněhu a bouraly. Skončily v nemocnici

Znojemsko – Ke dvěma nehodám, které se staly na lehce zasněžených silnicích Znojemska, vyjížděli ve středu kolem poledne záchranáři, hasiči a policisté. První se stala čtvrthodinku před polednem u Višňové. „Řidička Škody Roomster zřejmě kvůli nepřiměřené rychlosti havarovala. Ona i spolujezdkyně se podle prvních informací lehce zranily,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

U Křepic se srazila dvě auta. Při nehodě se zranili tři lidé včetně dítěte

Křepice – K dopravní nehodě, při které se v úterý mezi Mikulovicemi a Křepicemi srazila dvě osobní auta, spěchali před půl třetí odpoledne hasiči a záchranáři . „Na silnici třetí třídy se srazila dvě auta. Příčinu nehody vyšetřujeme,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

AKTUALIZOVÁNO

Noční požár rodinného domu v Šanově: obyvatelka v nemocnici a škoda za milion

Šanov – Požár v prvním patře rodinného domu likvidovali v první hodině úterní noci hasiči v Šanově na Znojemsku. Oheň zasáhl hned několik místností. Škoda zřejmě dosáhne milionu korun. Obyvatelka domu skončila v péči záchranné služby.

Hodonice rozdělily 700 tisíc korun. Nejvíc dostala tělovýchovná jednota

Hodonice – Víc než čtyřicet tisíc korun spolku vinařů, o něco méně klubu seniorů, přes sto padesát tisíc dobrovolným hasičům a také dvě stě třicet tisíc korun pro místní tělovýchovnou jednotu. Zastupitelé Hodonic na Znojemsku na svém posledním zasedání rozdělili sportovním a zájmovým organizacím kolem sedmi set tisíc korun.

Jevišovičtí přestanou chodit blátivými ulicemi. Opravy začnou v dubnu

Jevišovice – Několik měsíců musel jevišovický pekař Vladimír Polášek zatínat zuby, a ke své pekárně a obchodu v centru města jezdit krokem na jedničku. „Je to tady hrozné. Od konce stavebních prací, tedy někdy od října, jezdím k pekárně po tankodromu. Je tu jen udusaná hlína. A fasáda mého i sousedních domů také dostala pěkně na frak od odlétajícího bahna,“ řekl ke stávající situaci Polášek. Město totiž loni v několika ulicích pokládalo nové inženýrské sítě.

Znojemskou ODS nově vede Karel Podzimek mladší. Stranu chce člensky posílit

Znojmo – Změny na postu předsedy hlásí místní organizace ODS ve Znojmě. Nově ji vede Karel Podzimek mladší.

Starostové o majetkových přiznáních: Novela nás obnažuje

Jižní Morava – Proč má každý vědět, kde a jaký má starosta dům nebo jaké obrazy má ve svém obýváku? Je to obnažování volených lidí a vytváří se prostor pro závist. Taková slova používají starostové a další oslovení Deníkem Rovnost v souvislosti s novou povinností zveřejňovat své majetky.

Opilý řidič nedal přednost na křižovatce a naboural. Nikdy neměl řidičák

Božice – Naprosté pohrdání zákony projevil muž, který minulou sobotu sedl opilý za volant. Při jízdě Božicemi nedal na křižovatce přednost v jízdě.

Znojemsko má jasno. Na hradě chce Zemana

Znojemsko – 38 841. Tolik lidí dalo ve druhém kole prezidentských voleb svůj hlas Miloši Zemanovi. Je to pro ilustraci přibližný součet všech obyvatel Znojma, Miroslavi a Hrušovan nad Jevišovkou. Zeman tak svůj post obhájil na dalších pět let. Volili jej především starší lidé, výjimkou ale nebyli ani mladí.

Karel Přibyl přišel, viděl a zvítězil. Má šampiona za slivovičku

Horní Kounice /VIDEO, FOTOGALERIE/ – V Kounickém šenku, malé hospůdce, která je součástí kulturního domu sedí dva muži u piva a studují nabídku kořalek z katalogu. „Tři sta vzorků, to je síla,“ konstatuje jeden z nich a druhý jen pokyvuje mlčky hlavou. Nad jejich hlavami je zapnutá televize. V ní informuje zpravodajský speciál o průběžném sčítání výsledků prezidentských voleb. Muže to naprosto nezajímá.

Znojemsko volilo Zemana. Získal o 17 828 hlasů víc než Drahoš

Znojemsko - Lepší výsledek než v celostátním srovnání si prezident Miloš Zeman připsal na Znojemsku. Celkem získal 65,74 procent hlasů. K urním přišlo necelých šedesát tisíc lidí z okresu. Protikandidát Jiří Drahoš na hlavu státu ztrácel skoro osmnácti tisíc hlasů.

Znojmo: volička prý dostala dva Zemany

Znojmo – Na možný omyl v jednom ze znojemských volebních okrsků upozornil ještě v pátek večer na sociální síti Facebook uživatel Vladimír Procházka. „Přítelkyně volila ve Znojmě na Pražské, 5. okrsek. Starší usměvavý pán říkal: Už to tady pro vás mám přichystané, a dal jí dva Zemany. Upozornila ho na to a on Drahoše ani nemohl najít,“ napsal Procházka.

Krok k většímu bezpečí. Obce zřizují vlastní strážníky, ročně vyjdou i na milion

Jižní Morava – Na nejméně tři strážníky zřejmě v budoucnu narazí lidé v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. Tamní radnice chce posílit bezpečí a chránit své budovy. Deníku Rovnost to potvrdil starosta Miroslav Miloš. Čeká se na to, až dělníci zrekonstruují bývalý hotel v centru města. „Právě tam může služebna městské policie vzniknout,“ uvedl Miloš.

Před polednem nabourala do sloupu. Měla tři promile

Znojmo /FOTOGALERIE/ –  Nárazem do sloupu skončila jízda řidičky, která v pondělí dopoledne projížděla Znojmem silně opilá. Nikoho sice nezranila, ovšem může mluvit o velkém štěstí. „Sedmapadesátiletá žena jela s osobním autem Seat Ibiza po ulici Dr. Milady Horákové. Při odbočování vlevo na Vídeňské se zřejmě nevěnovala plně řízení a tento manévr nezvládla. V křižovatce najela příliš vpravo a na chodníku narazila do sloupu veřejného osvětlení. Vše se naštěstí obešlo bez zranění osob,“ informovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Silnice smrti: loni na ní při nehodách zemřelo pět lidí

Znojemsko /ANKETA/ – Dvojciferné číslo v kolonce usmrceno při dopravních nehodách mají znojemští policisté za rok 2017. Lidé umírali při srážkách aut, ale také na kolejích. Koncem srpna smetl osobní vlak na železničním přejezdu u Olbramkostela bílou oktávii. V ní zahynuli dva mladí lidé. Dítě, které sedělo vzadu, tragický střet přežilo. Podle statistiky, kterou policisté zveřejnili, nedala u železniční stanice Olbramkostel mladá řidička bílé škodovky vlaku přednost.

Pryč s nálepkou zločinec. Co jsem prožil, se může stát každému, říká Schindler

Znojmo /ROZHOVOR/ – Na 5. říjen 2004 Jaroslav Schindler mladší nikdy nezapomene. Ten den v podvečer mu zavolal jistý znojemský vyšetřovatel s tím, že by s ním chtěl mluvit. „Přijel jsem na policii a tam se mnou už v podstatě mluvili jako s pachatelem jednoho ze série přepadení poštovních doručovatelek, které se ve Znojmě staly v letech 2003 a 2004. V podstatě je nezajímalo, co říkám já, pořád si u výslechu házeli nějakými smyšlenými důkazy a jen řekli že zítra budu obviněn,“ vzpomíná jednatřicetiletý vyučený kuchař.

Dluhy měst? Klesají. I tak splácejí radnice desítky milionů úvěrů

Jižní Morava – Nové náměstí, centrum volného času, bytové domy, ale také chodníky, silnice i kluziště. Také tyto a další projekty měst na jihu Moravy spolykají desítky milionů korun. Některá města si kvůli nim berou půjčky. Jinde se daří získávat evropské peníze. Celkově se však městům daří dluhy postupně snižovat.

Blažíček se u soudu přiznal: Pil jsem a řídil. Lituji toho

Znojmo – Vypil tři nebo čtyři panáky fernetu a po hodince sedl za volant. Na kasárenské křižovatce pak zavinil dopravní nehodu. Nikdo se při ní naštěstí nezranil. Řeč je o bývalém znojemském místostarostovi a ještě nedávno šéfovi znojemských občanských demokratů Janu Blažíčkovi. Soud ve Znojmě se ve středu zabýval jeho loňskou dopravní nehodou, kterou zavinil pod vlivem alkoholu.

Náraz do stromu, převrácené auto. Sníh potrápil řidiče

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Úterní sněžení zkomplikovalo dopravu na jihu Moravy. Policisté od rána vyjeli k víc než stovce nehod v celém regionu. Bez havárií se neobešlo ani středeční ráno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT