VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DANIEL SMOLA

Daniel Smola / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Darovanou pomlázkou či kraslicí pomohou lidé dobré věci

Znojmo – Spolek Konipaska zajišťující domácí hospicovou péči na Znojemsku žádá o pomoc. Každý, kdo namaluje velikonoční kraslici nebo uplete pomlázku, může ji darovat spolku a pomoci tak dobré věci.

Smlouvání jako na tureckém bazaru: Jak je to staré? Jako my, zaznělo na burze

Znojmo /REPORTÁŽ/ – Pivní víčka, staré nábojnice, známky, mince současné i historické či časopisy z totalitní éry. Sběratelská burza ve znojemské Dukle lákala „kované" sběratele i zvědavce z řad veřejnosti. Letos mířily už od rána do Dukly davy.

Brněnští sólisté rozezvučeli znojemský chrám. Bylo plno

Znojmo - Znojemský Chrám svatého Mikuláše rozezněl ojedinělý vánoční koncert. Ve zcela zaplněném kostele se znojemskému publiku představili sólisté Městského divadla Brno v čele s Alešem Slaninou.  

Magdalena Kožená vystoupí už ve středu v Moravském Krumlově

Moravský Krumlov – Slavná česká operní pěvkyně Magdalena Kožená vystoupí tuto středu v rámci festivalu třinácti měst Concentus Moraviae na zámku v Moravském Krumlově. Jedna z nejvýznamnějších světových pěveckých osobností, která se navíc od letošního roku stala festivalovou patronkou, reaguje výběrem tohoto města na vleklou kauzu přemísťování Muchovy Slovanské epopeje.

Mladí z ciziny přiblíží Znojemským pojem odpovědná spotřeba

Znojmo - V centru Znojma, konkrétně na Mikulášském náměstí, vyroste od tohoto čtvrtka do soboty cirkusové šapitó. Na návštěvníky však nečekají akrobatické výkony ani drezura zvířat.

Starosta Hos: Nechci skončit jako Rath, těším se na důchod

Grešlové Mýto /ROZHOVORY SE STAROSTY/ -  Starostou Grešlového Mýta je Ivo Hos deset let. Funkci dělá občas na úkor svého vlastního podnikání. Přesto se ještě v příštím volebním období chystá kandidovat.

Znojemský hrad zdobí nová plastika Hugo Lederera

Znojmo - Novou velikou  plastiku Hugo Lederera nazvanou Návrat 1812 vystavuje v jednom z již opravených sálů znojemského hradu Jihomoravské muzeum.

Na Vrabčák fest přišlo neuvěřitelných dva a půl tisíce lidí

Moravský Krumlov – Zhruba dva a půl tisíce lidí dorazilo na třetí ročník festivalu rockové hudby Vrabčák v Moravském Krumlově. V přírodním amfiteátru mohli diváci vidět a slyšet osmičku kapel od méně známých až po protřelé kapely typu Mandrage nebo Horkýže Slíže.

Adolfu Opálkovi vzdal hold i jeho filmový představitel

Rešice – Když Josef Gabčík a Jan Kubiš stříleli sedmadvacátého května 1942 v Praze Libni na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, věděla o tom jen hrstka lidí. Byl mezi nimi i velitel jejich skupiny výsadkářů nazvané Out distanc Adolf Opálka. Jeho příběh, spolu s příběhem velitele dalšího výsadku Bivouac Františka Pospíšila, se začal psát v Rešicích. Právě malá obec na Moravskokrumlovsku ležící na dohled od dukovanské jaderné elektrárny si v sobotu připomněla sedmdesát let od jednoho z nejhrdinštějších činů československé historie.

OBRAZEM: Muzejní noc byla ve znamení soukromých sbírek

Znojmo - Nejen na tradiční podzemí plné strašidel, znojemské ostrostřelce, turistický vláček, pozorování večerní oblohy a do široka otevřené dveře všech svých objektů lákalo letos při Muzejní noci své návštěvníky znojemské Jihomoravské muzeum. Hlavním tématem se ve čtvrtek staly sbírky soukromých sběratelů ze Znojemska. Ti představili třeba své kolekce rádií, značkovaných cihel, panenek nebo autíček a dalších hraček. Na své si tak přišly stovky dětí i dospělých.

OBRAZEM: Okrášlovací spolek předával ocenění

Znojmo - Posedmé ve čtvrtek uděloval znojemský Okrašlovací spolek své výroční ceny lidem, kteří se zasloužili o zvelebení či zviditelnění Znojma a jeho bezprostředního okolí.

Soutěžte o lístky na rockovou legendu Turbo!

Jevišovice - Město Jevišovice a Znojemský deník Rovnost vyhlašují soutěž o vstupenky na koncert legendy tuzemské rockové hudby, kapely Turbo. Ta na Ugartově náměstí v Jevišovicích vystoupí v sobotu 2. června od půl deváté večer.

Moravští vinaři slaví: bodovali v Londýně

Znojemsko – Moravští vinaři slaví další triumf. Z prestižní londýnské soutěže Decanter World Wine Awards si dvaadvacet vinařských firem ze Znojemska přivezlo šest stříbrných a jednadvacet bronzových medailí a také na tři desítky diplomů.

Rolníci na Znojemsku: klidný protest bez blokády

Znojemsko /REPORTÁŽ/ - Zemědělci z podniků na Znojemsku neblokovali silnice jako jejich kolegové jinde v zemi. Protestovali na polích

Nikdy jsem nevzal úplatek, hájil se veřejně extajemník Krejčíř

Brno, Znojmo – Nikdy jsem nevzal žádný úplatek, na radnici bylo všechno v pořádku. Takový vzkaz vyslal v pondělí směrem k veřejnosti i případnému soudu extajemník znojemské radnice Krejčíř.

Nové rádio. Na Znojemsku vysílá Hitrádio Magic Brno

Znojemsko – Nové rádio mohou od dubna naladit na svých rádiích posluchači na Znojemsku. Hitrádio Magic Brno je rádio hitového formátu. Patří do rodiny Hitrádií, která byla vytvořena v září 2005.

Jevišovická přehrada prokoukla, už se napouští

Jevišovice - Práce na odbahnění Jevišovické přehrady a zpevnění jejích břehů za celkem jednadvacet milionů korun skončili. Vodohospodáři teď zachytávají stavidly vodu, aby se přehrada naplnila.

OBRAZEM: Kočka divoká z Thayatalu má dvě koťata

Hardegg - Dvě šestitýdenní koťata vzácné kočky divoké mohou lidé obdivovat ve výběhu návštěvnického centra rakouského Nationalparku Thayatal u Hardeggu.

Vesnice roku: tři ze Znojemska se ucházejí o titul

Znojemsko - Hnanice, Horní Dunajovice a Chvalovice. Mezi obcemi, které se letos přihlásily do celostátní soutěže Vesnice roku, byste nováčka ze Znojemska hledali marně. Všechny tři přihlášené vesnice jsou již ostřílenými harcovníky, často oceněnými i řadou titulů.

Jsme jakýmisi indiány svého místa, ve kterém žijeme

Znojmo - Třídenní Slavnosti Harmonie chystá na poslední červnový víkend Jitka Mikulášková se svými přáteli. Pro směs pohybu, hudby, besed, divadla a dalších aktivit se inspirovala na podobných festivalech v zahraničí. Konat se bude v centru Stará vodárna pod znojemskou přehradou.

TJ Znojmo Knights nezaváhali, Šumperk porazili 12:0

Šumperk – Znojemským americkým fotbalistům se podařilo navázat na úspěch z prvního zápasu. Do utkání se Šumperkem nastupovali jako favorité, dlouho se však se svým sokem o vítězství přeli.

Favorit selhal. Tasovice podlehly v Otrokovicích 0:3

Otrokovice – Do utkání v Otrokovicích nastupovaly Tasovice jako favorit, nejen pro své lepší umístění v tabulce. Kvůli zraněním jim však chyběli čtyři klíčoví hráči. „Hráči, kteří jsou zranění, nám chyběli víc, než jsme si ochotni připustit," uvedl trenér Tasovic Tomáš Šťastný.

Chráněné bydlení: jedenáct klientů se v Šanově už cítí jako doma

Šanov - Druhým rokem žije ve dvou domcích v Šanově jedenáct klientů, kteří sem přišli z ústavu pro mentálně handicapované v Břežanech.

Krejčíř: S podmínečným odsouzením bych souhlasil. Chci, aby vše skončilo

Znojmo - Vyšetřování někdejšího tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře skončilo. Teď jeho spis, podle kterého vzal úplatky skoro za dva miliony korun, studuje žalobce.

OBRAZEM: Děti se vozily v kočárcích Opel i Mercedes

Bítov - Největší tuzemská sbírka historických kočárků je k vidění v bítovském hradu. „Sbírka patřící Miloslavě Šormové obsahuje především originální a cenné exponáty z poslední třetiny devatenáctého století. Představuje kočárky, které patřily vyšší vrstvě společnosti, a to z aristokratických a měšťanských kruhů," sdělil kastelán hradu Jan Binder.

Radní rozhodli o Kopalově pomníku. Nápisy dají do muzea

Znojmo - Pouze bronzové ozdoby, brašnu, helmici, pušku a trubku s vavřínovými věnci nechají znojemští radní umístit na Kopalův pomník na Komenského náměstí. „Rada rozhodla, že vyrobená bronzová písmena umístíme do úschovy v Jihomoravském muzeu ve Znojmě," uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Sbormistryně Piknerová: Hodina s kluky je jako čtyři s děvčaty

Znojmo /ZNÁTE JE Z PÓDIÍ/ - Dvacet let je duší pěveckého souboru Carmina Clara jeho sbormistryně Ludmila Piknerová. Namísto jednoho sboru jich teď ale vede až pět.

Hard rockoví fanoušci zamíří do Dobšic

Znojmo – Vyznavači tvrdého rocku už mají v kalendářích zaškrtnutou tuto sobotu. V dobšické sokolovně se totiž podle organizátorů uskuteční  regionální hard rocková událost letošního roku. „Na festivalu Witch Core Fest vystoupí jihomoravský výkvět tohoto hudebního žánru,“ tvrdí jeden z organizátorů festivalu a současně člen vystupující kapely Cochise Daniel Hudeček.

Systém VOC Znojmo čeká rekordní ročník

Znojmo - Vinaři v úterý hodnotili vína ucházející se o zařazení do apelačního systému VOC Znojmo. Ze čtyřiačtyřiceti vzorků jich deset neprošlo.

Vertex je teď Adfors, investoval čtvrt miliardy

Hodonice - Jednu z největších investic v posledních letech má v České republice za sebou společnost Saint-Gobain Adfors. Do svého závodu v Hodonicích na Znojemsku investovala letos deset milionů euro, tedy zhruba čtvrt miliardy korun.

Úplatky Krejčířovi: podle policie 1,9 milionu

Znojmo - Dvacet svazků spisového materiálu s finálním návrhem na podání obžaloby na celkem sedm mužů přinesli protikorupční detektivové šetřící kauzu extajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře státnímu zástupci. Ten nyní bude muset veškeré podklady prostudovat a nakonec rozhodnout, zda Krejčíře a dalších šest podnikatelů požene před soud.

V ulicích Znojma je už k vidění nový turistický vláček

Znojmo -  Zatím jen na zkušební jízdy vyráží do ulic Znojma nový turistický vláček, který začne oficiálně vozit pasažéry od prvního května. město pro provozování této atrakce zvolilo větší a nejsilnější model na trhu a to kvůli strmému kopci od řeky, takzvanému Tremperku. Souprava navíc začne zajíždět na prostranství k rotundě.

Mistrovství ČR v jachtingu bude na Vranově

Znojmo, Vranov nad Dyjí – Vůbec poprvé se letos pojede na vranovské přehradě mistrovství republiky kajutových plachetnic. Termín je naplánovaný na poslední víkend v červnu. Svými výsledky v minulých letech si o pořádání závodu řekly dvě posádky Yacht Clubu Znojmo, a to týmy kapitána Eduarda Procházky a Igora Štěrby. Procházka, jako mistr republiky z posledních dvou let, si dokonce na závod chystá zbrusu novou loď.

OBRAZEM: Vinaři vysadili na městskou vinici poslední keře révy

Znojmo - Speciální šarže vín z odrůd Sauvignon, Veltlínské zelené a Rýnský ryzlink vypěstovaných na viniční trati Rajská zahrada přímo v Karolíniných sadech pod chrámem svatého Mikuláše ochutnají lidé poprvé za tři roky.

OBRAZEM: Do znojemského muzea dorazilo kantorské jaro

Znojmo - Učitelé znojemského regionu a jejich žáci vystavují od úterý v přednáškovém sále znojemského Domu umění na Masarykově náměstí.

Místostarosta Němec: S hospodářstvím mi pomáhá pět synů

Přeskače /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Jednačtyřicetiletý místostarosta vesničky Přeskače Jiří Němec má k obci blízký vztah. V jejím okolí hospodaří na dvou stech hektarech půdy.

Inspekce: v obchodě Hruška klamali spotřebitele

Znojmo – Klamavě označené výrobky našla Česká zemědělská a potravinářská inspekce v obchodě Hruška v Příměticích. Šlo o dva masné výrobky z produkce firmy MP Krásno z Valašského Meziříčí. Inspektoři našli ve vídeňských párcích se sýrem a tepelně opracovaném Junioru  strojně oddělené maso.

Hubatka: rizikové jsou i nevinné dětské servery

Znojmo - Před novou vlnou nebezpečného obtěžování dětí přes internet varovali na nedávných schůzkách s rodiči učitelé znojemské Základní školy JUDr. Mareše. Podle ředitele školy Miloslava Hubatky se obtěžování pravidelně objevuje každé jaro. To letošní už podle něj vyšetřuje i policie.

Tři řidiči dostali ocenění za milion kilometrů bez nehod

Suchohrdly - Hned tři řidiči suchohrdelské společnosti Polytrans získali v uplynulých dnech ceněné uznání Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU).

OBRAZEM: Vesnicemi znějí místo zvonů trakače a hrkače

Havraníky - V době velikonočních svátků od Zeleného čtvrtku večer, přes celý Velký pátek až do poledne o Bílé sobotě nesmí v kostele vyzvánět zvony. Tradice říká, že zvony odletěly do Říma.  Proto se v čase, kdy mají zvony vyzvánět, zavedla tradice hrkání.

AKTUALIZUJEME

Policejní potápěči vytáhli z rybníku u Ctidružic mrtvolu

Ctidružice – K ohlášenému nálezu mrtvoly vyjížděli v pátek dopoledne znojemští i brněnští kriminalisté.

Mluvčí znojemské radnice: výkop u rotundy je v pořádku

Znojmo – I přes kritiku řady odborníků na památkovou péči si znojemská radnice stojí na svém. Vybagrovaná jáma v těsném sousedství znojemské rotundy, nejcennější kulturní památky ve městě, je podle mluvčí města Renáty Bártové  v pořádku.

Výkop u rotundy svaté Kateřiny: hrozí obří pokuta

Znojmo – Nebývalé rozladění vzbudila u odborníků na památky bez povolení vybagrovaná kanalizace v těsném sousedství národní kulturní památky – znojemské rotundy svaté Kateřiny. Za černou stavbu bez řádného ohlášení hrozí podle zákona městu či  Správě nemovitostí až čtyřmilionová pokuta. Výkopem se zabývá Národní památkový ústav, Archeologický ústav Akademie věd i památková inspekce ministerstva kultury.

Stamilionové vodárenské zakázky podle nového zákona? Zapomeňte!

Znojemsko – Tři zakázky za více než šest set milionů korun zveřejnil poslední březnový den svazek obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko (VAK). V jediný den vypsal soutěž jednak na dodavatele téměř půlmiliardové opravy znojemské úpravny vody, ale i na firmu, která zajistí výstavbu kanálů a rekonstrukci čističky vody v Blížkovicích za třiašedesát milionů korun a nakonec i na dodávku výstavby splaškové kanalizace v Plavči a intenzifikaci čističky v Únanově. Ta bude za téměř šedesát milionů korun.

Mecenáši a dobrodinci kultury dostanou ceny ve Znojmě

Znojmo – Vyhlášení krajského kola soutěže nazvané Cena Ď čeká v sobotu znojemský hotel Dukla. Pořadatelé při ní již podvanácté udělí ocenění sponzorům a dobrodincům za jejich podporu kultury a charity v České republice.

O víkendu startují na Znojemsku fotbalové soutěže

Znojemsko - Především fotbalem budou na Znojemsku o víkendu žít sportovní fandové. Zvou je ale i pořadatelé lukostřeleckých závodů, hrát budou i mladí hokejisté.

Reprezentační štafeta? Bez Rubáčka pohřbená, ví kouč Kyněra

Znojmo - Znojemský plavecký trenér Jiří Kyněra řeší problémy na dvou frontách. Před zastupiteli se brání nařčením svého někdejšího svěřence, tíží ho i doping Michala Rubáčka.

OBRAZEM: Archeologický depozitář se přesunul do Hnanic

Znojmo, Hnanice -  Část archeologického depozitáře přesunuli ve čtvrtek pracovníci Jihomoravského muzea ze znojemského minoritského kláštera do zrekonstruovaných prostor bývalého hraničního přechodu u Hnanic. Budovu získal kraj, který muzeum spravuje, od státu.

AKTUALIZOVÁNO

Lupič časně ráno přepadl hernu v Rooseveltově ulici

Znojmo - Loupežné přepadení v herně ve Znojmě prošetřují od úterního rána znojemští kriminalisté. Muž měl obsluze podniku v Rooseveltově ulici hrozit zbraní a z podniku si nakonec odnést blíže neupřesněnou sumu. K přepadení došlo při střídání směny. V podobnou dobu loupil také násilník  před týdnem v Moravském Krumlově.

Extajemník Krejčíř vypovídal. Jsem nevinný, tvrdí sebejistě

Znojmo, Brno – Představení, kvůli kterému se po tři dny scházela v minulém týdnu na brněnskou expozituru protikorupční policie asi desetičlenná skupinka lidí, mělo jedinou hlavní postavu. Extajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře, kterému za obvinění z korupce a ovlivňování veřejných zakázek hrozí až dvanáct let ve vězení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT