VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ILONA PERGROVÁ

Ilona Pergrová / Znojemský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Koledy na Znojemsku společně zazpívalo 810 lidí. Zazněl i koncert na harmoniku

Znojmo /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Na osmasedmdesáti místech na Jižní Moravě lidé ladili hlasivky a zazpívali si společně vánoční koledy. Zapojili se tak do sedmého ročníku akce Česko zpívá koledy.

Až na dřeň. Šmukbazar vybral pro nadaci přes šedesát tisíc korun

Znojmo – Organizátoři Šmukbazaru, který pomáhal prodejem darované bižuterie, už mají jasno. Lidé do kasičky Nadace pro transplantaci kostní dřeně vhodili úctyhodných 62 214 korun.

Stezky pro koně vedou jinudy. Posunuly je ohrady pro poníky

Znojemsko – Návštěvníci Podyjí, kteří se rádi dívají na svět z koňského hřbetu, musí vzít na vědomí, že trasy pro koně změnily vybudované ohrady pro exmoorské pony. „Koňská stezka u Mašovic vedená po jižním okraji střelnice se nyní přesune na cyklostezku v úseku Nivky-Písky. V lokalitě Na Pískách se opět napojí na původní trasu,“ sdělil v pátek Petr Lazárek z Národního parku Podyjí.

AKTUALIZOVÁNO

Uzavírka u znojemské nemocnice končí. Most zprovozní v neděli

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Oddechnout si mohou všichni řidiči i cestující autobusů. „O víkendu končí uzavírka u nemocnice, která souvisela se stavbou části obchvatu od kasárenské po únanovskou křižovatku. V neděli 10. prosince se most i silnice otevřou veškeré dopravě,“ informovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Pátrali po něm policisté. Dopadli ho, když boural

Znojmo – Zřejmě chyba řidiče při vyjíždění z řady zaparkovaných stála za nehodou, která se stala ve Smetanově ulici ve Znojmě. „Řidič narazil do auta před sebou. Vystoupil a prohlédl si, co způsobil. Pak se chystal odjet,“ popsala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Pil, sedl za volant a způsobil nehodu. Nadýchal dvě promile

Znojmo – Další řidič, který se před jízdou posilnil alkoholem, přišel o řidičský průkaz. Ve čtvrtek večer způsobil ve znojemské Sokolské ulici nehodu.

O celoživotní profesi rozhodla náhoda, říká trenér plavců Kyněra

Znojmo – Více než půl století se Jiří Kyněra ve Znojmě věnuje plavání a sedmatřicet let působí také jako trenér. Vychoval šest olympioniků a doufá, že než odejde do penze, dokáže dát znojemské plavání o sobě vědět na olympiádě nebo na mistrovství světa. Nedávno čelil podezření rodičů z toho, že peníze za platby za tréninky dětí putovaly na účet jeho společnosti. Rodiče dokonce podali trestní oznámení a založili si vlastní plavecký klub. Nyní si plavecký oddíl s nově vzniklým klubem musí rozdělit hodiny pro tréninky v bazénu v městských lázních. Opakovaná jednání zatím nevedla k dohodě. Havárie v lázních navíc před týdnem uzavřela bazén pro veřejnost i děti navštěvující nově vzniklý klub.

Lístky na vinobraní jsou už v prodeji. Poprvé už před Vánoci

Znojmo - Permanentky na největší svátek vína jsou již v prodeji. „Poprvé začínáme prodávat vstupenky s takovým předstihem. Chtěli jsme vyjít vstříc těm, kteří chtějí darovat pod stromeček zážitek v podobě návštěvy Znojemského historického vinobraní. Permanentky jsou navíc cenově zvýhodněné,“ vysvětlil místostarosta Znojma Jan Grois.

OBRAZEM: Krumlovský zámek hostil čertovský rej. Laskavým andělem byl starosta

Moravský Krumlov /FOTOGALERIE/ - Úplně poprvé uspořádali čertovský rej na nádvoří zámku v Moravském Krumlově. Dominanta města se tak stala působivými kulisami pro netradiční pojetí Mikuláše. Děti čekalo peklo i nebe, odkud je v roli anděla vítal starosta města Tomáš Třetina.

Dodávka narazila do sloupu. Řidič je vážně zraněný

Olbramovice - K havárii dodávky, která narazila do sloupu nedaleko Olbramovic, vyjížděli ve středu o půl osmé ráno záchranáři. „Na místo vyjela posádka s lékařem z Pohořelic a také letěl vrtulník. Zraněný byl mladý muž, který utrpěl mnohočetná vážná poranění. Putoval do traumacentra nemocnice v Brně-Bohunicích," informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.

Medová třináctka ze Znojma dostala ocenění

Znojmo – Znojemský městský pivovar a jeho pivo dostaly ocenění. „Časopis Pivo, Bier & Ale vybral náš adventní speciál jako nejlepší spodně kvašené pivo roku 2017 s přídavkem medu v limitované edici. Lidé je mohou mimo jiné ochutnat i na adventních trzích ve Znojmě,“ informovali na Facebooku zástupci pivovaru.

Strážníci zachraňovali poraněnou labuť u Dyje

Znojmo – K neobvyklému případu vyjížděli o víkendu znojemští strážníci. Dostali informaci o tom, že u Dyje je labuť s poraněným křídlem. „Strážníkům se labuť podařilo vylovit. Po konzultaci s veterinářem kontaktovali Záchrannou stanici pro dravé ptáky Rajhrad u Brna. Pracovník stanice si pak poraněnou labuť převzal,“ sdělila preventistka znojemských strážníků Eva Smutná.

Nový systém lidem ušetří peníze. Vedrovičtí budou lépe třídit odpad

Vedrovice – O tom, že nejlepší motivací k třídění odpadu jsou ušetřené peníze, je přesvědčený starosta Vedrovic na Znojemsku Richard Janderka. Od začátku prosince spustil v obci projekt, který je patrně prvním v regionu. „Pokud se lidé zapojí, budeme mít pomocí čipů na pytlech s tříděným odpadem přehled o množství odpadků. Pracovníci obce je budou vážit a evidovat,“ vysvětlil Janderka.

Bavila se v baru, přišla o kabelku

Znojmo – Dívka přišla v baru v Rooseveltově ulici ve Znojmě o volně odloženou kabelku. „Zatím neznámý zloděj vzal ženě mobil, peněženku, osobní doklady a svazek klíčů. Další klíče jí sebral i z kapsy bundy ležící hned vedle. Způsobenou škodu vyčíslila na téměř pět tisíc korun,“ sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

OBRAZEM: Znojemský advent začal bruslením na novém kluzišti

Znojmo - Nedělní pozdní odpoledne patřilo ve Znojmě zahájení adventu. Příznivci bruslení pod širým nebem si nenechali ujít slavnostní otevření kluziště na Horním náměstí. Ledovou plochu pokřtil místostarosta Znojma Jan Grois společně se znojemským rodákem Janem Matouškem.

Růže ze skla a teplo u pece. Šmukbazar v Chatce zlákal řadu lidí

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Předvánoční pohoda doslova sálá ve vinném baru Chatka na znojemském Masarykově náměstí. V sobotním odpoledni je zde nezvykle živo. Tým Znojemsko na dřeň totiž pořádá již druhý Šmukbazar. Ženy a dívky vybírají náušnice, hodinky, náhrdelníky nebo šály. Odcházejí spokojené, zaplatily totiž jen pár korun, a navíc pomohly dobré věci. „Všechny peníze dáváme rovnou do kasičky Nadace pro transplantaci kostní dřeně,“ připomněla autorka projektu Iveta Hlobilová.

Novinka: turisty přiláká výprava do středověku. Poznají hradby i věže

Znojmo – Hradební pás má velký potenciál pro Znojmo v oblasti turistického ruchu, míní ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Reagoval tak na snahy města o zpřístupnění hradeb a věží za Kapucínskou zahradou ve Znojmě, o kterých Znojemský deník Rovnost již informoval. „Dochované hradby jsou unikátem Znojma. Pokud by se podařilo postupně je obnovit celé, bylo by to pro turistický ruch výborné. Sám jsem se začal o jejich historii zajímat, posbíral jsem řadu materiálů,“ prozradil Koudela.

Lidé mohou darovat knížky pro děti. Knihovna je dá nemocnici

Jevišovice, Znojmo - Zpříjemnit čas dětem, které musí pobývat ve znojemské nemocnici, se rozhodli v jevišovické knihovně.

OBRAZEM: Patchworkový klub pomáhá už roky nemocnici. Šije zavinovačky

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Nové zavinovačky, přebalovací podložky, prostěradla do inkubátorů a potahy na mantinely do postýlky získalo novorozenecké oddělení znojemské nemocnice. Desítky potřebných věcí v hodnotě přibližně padesáti tisíc korun ušily ženy z Patchworkového klubu.

Objednali si mobil. Místo něj dostali zákazníci noviny a staré tepláky

Znojmo – Nemilé překvapení čekalo na zákazníky, kteří si objednali prostřednictvím internetu mobilní telefon. „Jeden z nich našel v balíčku zaslaném na dobírku rozstříhané noviny, druhý staré tepláky,“ sdělila mluvčí jihomoravských policistů Lenka Drahokoupilová.

Hackeři napadli síť v podzemí. Znojemská Beseda přišla o sto tisíc korun

Znojmo – O více než sto tisíc korun přišla Znojemská Beseda, která je příspěvkovou organizací města. Podzemí, které spravuje, si totiž vybrali pro svůj útok hackeři. „Někdo se naboural do sítě přes routery a zneužil SIM karty v bezpečnostním systému, které jsou v podzemí rozmístěné pro případ nenadálé události,“ sdělil ředitel Besedy František Koudela.

Nehoda, při které se zranil ministr Zaorálek, byla přestupek, rozhodli policisté

Znojmo - Policisté uzavřeli vyšetřování dopravní nehody, při které se v polovině září zranil u Lechovic ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vyhodnotili ji jako přestupek. „Ve čtvrtek jsme ukončili šetření této dopravní nehody. Nyní věc předáme k projednání na Městský úřad ve Znojmě," informovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Znojmo hlásí úspěšnou sezonu. Desítky tisíc turistů lákalo pod zem i na věž

Znojmo – Úspěšnou turistickou sezonu hlásí pro letošek Znojmo. Do podzemí zavítalo na padesát tisíc návštěvníků a znojemskými věžemi jich prošlo pětadvacet tisíc. I přes opravy Hradní ulice, které ztěžovaly vstup k nové Expozici pivovarnictví, přilákala historie vaření piva přes třináct a půl tisíce lidí.

Třídenní Šmukbazar v Chatce pomůže nadaci vybrat peníze

Znojmo – Druhý ročník charitativního bazaru bižuterie a módních doplňků a tradiční řemeslný jarmark s ukázkami práce sklářů z Florianovy huti pořádá o víkendu Iveta Hlobilová. Šmukbazar se vedle tradiční Kabelkománie stal další akcí pořádanou na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně.

Na Znojemsku řádí zloději. V noci vykradli obchod i čerpací stanici

Hnanice - V noci z úterý na středu se někdo vloupal do prodejny čerpací stanice v Hnanicích. Násilím překonal zadní dveře a vnikl dovnitř. „Tam pak z regálů za pultem ukradl krabičky cigaret různých značek. Při vloupání vznikla škoda asi padesát tisíc korun," sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Lázně ve Znojmě uzavře havárie. Od pondělí si lidé nezaplavou

Znojmo – Z důvodu havarijního stavu stropů v mužských šatnách musí město zavřít bazén ve znojemských lázních, a to od pondělí 4. prosince až do odvolání.

Správci Podyjí ocenili dobré skutky

Znojmo – Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí ve středu získali bývalý ředitel rakouského Národního parku Thayatal Ludwig Schleritzko, botanik Vít Grulich a Marek Venuta. „Lidé v internetovém hlasování nejvíc podpořili projekt učitelů a studentů znojemských základních škol,“ sdělil mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.  

Znojmo plánuje hospodařit se schodkem 114 milionů

Znojmo – Opravit starou školu v areálu Louckého kláštera, dát do pořádku místní silnice a chodníky nebo začít s obnovou Jubilejního parku. To jsou nejvýznamnější akce plánu znojemské radnice pro příští rok, které vyplývají z návrhu rozpočtu.

Punč pomůže hospicové péči na Znojemsku. O adventu

Znojmo – Pracovníci znojemské charity budou také letos prodávat punč i teplé nápoje pro děti o Znojemském adventu. Výtěžek z prodeje poputuje na domácí hospicovou péči.

Ani 2,63 promile ji od řízení neodradilo. Žena skončila v příkopu

Znojemsko – Velkou dávku bezohlednosti prokázala řidička z Brněnska, která havarovala v neděli táno na silnici mezi Hrušovany nad Jevišovkou a Litobratřicemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT