VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ILONA PERGROVÁ

Ilona Pergrová / Znojemský deník
Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lesoničtí mají nové hřiště. Slavnostně je otevřou v polovině června

Lesonice – Školou povinné děti, obyvatelé obce i sportovci z okolí mají nové víceúčelové hřiště v Lesonicích. „Projekt byl připravený od roku 2009 a marně jsme žádali o dotace. Úspěšní jsme byli až loni díky mimořádné krajské dotaci sedm set tisíc korun. Moc si této podpory vážíme,“ řekl starosta Lesonic Pavel Herman.

Hřiby i pýchavky. Letní houby rostou o dva týdny dříve

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – O dva týdny dříve, než obvykle, začaly růst v Podyjí letní druhy hub. K nalezení jsou žampiony, pýchavky, špičky i hřiby. „Pečárky neboli žampiony jsou poměrně známé, jen je třeba upozornit na páchnoucí slabě jedovatou pečárku zápašnou. Zkazila by celé jídlo a prozradí ji nepříjemný zápach již při sběru,“ sdělil botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.

Učitelství netáhne. Na jihu Moravy chybí matikáři, v penzi nemají náhradu

Jižní Morava – Rovnici o jedné neznámé musí do srpna vyřešit ředitel znojemské střední školy v Dvořákově ulici Josef Brouček. „Odchází nám na mateřskou dovolenou učitelka matematiky. Potřebujeme, aby její nástupce byl kvalifikovaný. Matematika je náročný předmět a doufáme, že najdeme zkušeného učitele s praxí, případně i absolventa pedagogické fakulty,“ uvedl Brouček.

Rodiče si udělají obrázek o alternativní výuce. Škola zve na ukázkové hodiny

Kuchařovice - Od září začne fungovat nová alternativní škola v Kuchařovicích. „Pro rodiče, kteří jsou nespokojeni s klasickou výukou a chtěli by pro své děti zvolit pestřejší vzdělání, máme připraveny dvě ukázkové hodiny, a to 25. a 31. května v pět hodin ve škole v Kuchařovicích,“ sdělili pořadatelé. Rodiče budou moci srovnat výuku v klasické a waldorfské škole.

Samoobslužné bistro občerství cyklisty. Provozovatelé věří v poctivost zákazníků

Jižní Morava - Vyrazit si na kole na výlet s jistotou, že na cestě potkám bistro otevřené zájemcům kdykoli, mají teď všichni cyklisté na Znojemsku. V Šatově vzniklo patrně jediné samoobslužné cyklobistro na jihu Moravy. Jeho provozovatelé věří v poctivost turistů. Ti za vypité limonády zaplatí do připraven kasičky, brzy také prostřednictvím platebního terminálu. 

Vyměnili čtvrt století starou cisternu za novou. Umí se brodit vodou

Višňové - Velkou událost mají za sebou hasiči z Višňového. V sobotu požehnal otec Pavel Klouček jejich novou velkokapacitní cisternu. Přišla na osm a půl milionu.

Štěstí? Na stop se lze dobře připravit, říká Knebl

Znojmo – Roberta Knebla zná většina obyvatel Znojma jako vedoucího nízkoprahového klubu Coolna. Málokdo ale ví, že jeho vášní je dobrodružný způsob cestování. Již podruhé se účastní Mistrovství České republiky v autostopu. Společně s neteří Karin Vlkovou zdolá za týden okolo pěti tisíc kilometrů. Stop není podle něho jen způsob, jak se zadarmo dostat z místa na místo. „Stopař na cestách potká spoustu zajímavých lidí, zažije neuvěřitelné příběhy nebo se stane na chvíli součástí života řidiče, který si přál na chvíli společnost. Spousta známých mě nabádá k tomu, abych sepsal knihu,“ prozrazuje Knebl.

Krumlov získá rodinné centrum. Provozovat ho bude soukromník

Moravský Krumlov – Matky s dětmi z Moravského Krumlova a okolí budou moci již brzy využít ke vzájemnému setkání i případnému poučení nové rodinné centrum. Své místo najde v bývalém bytě školníka na základní škole v Ivančické ulici.

Znojmo stojí v kolonách. Opravy silnic zkouší nervy řidičů

Znojmo - Až tři čtvrtě hodiny si musí vyhradit řidiči, kteří cestují z Přímětic do spodní části Znojma. Provoz komplikuje kromě stavby obchvatu Znojma i oprava průtahů Kuchařovic, Suchohrdel a znojemských Přímětic.

V Moravském Krumlově se srazila dvě auta. Ženu museli vyprostit hasiči

Moravský Krumlov - Dvě osobní auta se srazila před půl šestou ráno v Ivančické ulici v Moravském Krumlově. Mladá žena zůstala po nehodě zaklíněná v autě a vyprostit ji museli hasiči. Nikdo další se nezranil.

Vesnice jsou bez vody. Zalévání je problém

Jižní Morava – Víkendu a příjezdu chalupářů se obávají lidé ze Zblovic na Znojemsku. Vesnička nedaleko vranovské přehrady totiž přišla kvůli suchu o jeden zdroj pitné vody a ten další sotva stačí zásobit místní obyvatele. „Voda je na pití a nejnutnější hygienu. Lidé vědí, že zalévat musí dešťovou vodou. A to je potíž, když naprší vždy jen pár milimetrů,“ řekl starosta Zblovic Jan Máca.

Božické kino Marta zve na filmy, které ovládly světové filmové festivaly

Božice - Božické kino Marta chystá promítání filmů, které zvítězily na světových festivalech v Cannes, Berlíně či Locarnu. „V sobotu od čtyř hodin uvedeme film na motivy novely světově proslulého norského autora detektivek, Jo Nesbø. Snímek o ztřeštěném vynálezci Doktorovi Proktorovi nese název Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek,“ pozvala programová dramaturgyně kina Alexandra Hroncová.

Vrtulník hasičů letěl na přehradu. Muž dostal infarkt

Chvalatice /VIDEO/- K chatě u vranovské přehray letěl v neděli vrtulník jihomoravských hasičů. Museli přepravit pacienta s bolestí na hrudi do přístupnějšího terénu.

Zeleň v pavučinách. Keře opředly svými závoji předivky

Jižní Morava – Při procházce Podyjím narazila Věra Veselá ze Znojma na několik keřů obalených bílou hmotou, který vypadá jako pavučina. „Zůstaly úplně bez listů a zarazilo mě, na kolika místech jsem podobný úkaz viděla,“ divila se Veselá.

Prohlédněte si naše základny, zvou lidi záchranáři ze Znojemska

Znojemsko – Příští týden se mohou lidé seznámit s tím, jak vypadají základny záchranářů. „V úterý 15. května zpřístupníme zájemcům naše stanice. Na Znojemsku to bude znojemská, základna v Pražské ulici a dále stanice v Šumné a Hrušovanech nad Jevišovkou. Den 15. 5. jsme zvolili proto, že číslo naší tísňové linky je 155,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

OBRAZEM: Znojmem prošly "květinové děti". Studenti slavili Majáles

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Centrum Znojma patřilo v pondělí studentům znojemských středních škol. Do ulic vyrazili oblečeni do nejrůznějších kostýmů a nechyběly ani čelenky a květiny ve vlasech obvyklé pro šedeátá léta.

Rakšičtí hasiči slaví 120 let. K významnému výročí dostali prapor

Moravský Krumlov - Na nedělní Floránské pouti se dočkali hasiči z Rakšic svého praporu. Podle jejich veiltele Josefa Veselého se jednalo o významný moment v životě sboru, protože prapor je cenná věc, která zůstane zachovaná pro budoucí generace.

Vyjížděl z na hlavní silnici a nevšiml si důchodkyně. Na přechodu ji srazil

Znojmo - O velikém štěstí může mluvit důchodkyně, kterou porazilo v pondělí dopoledne auto v ulici Bratří Čapků.

Třetí Cantamus Urbi se blíží. Ve Znojmě zazpívají Norové

Znojmo /ROZHOVOR/– Sbormistr Jan Svoboda vede znojemské Pěvecké sdružení Vítězslava Nováka i krumlovský Smíšený pěvecký sbor Karla Němečka. Zatímco tradice setkání sborů v Moravském Krumlově je již pevně zakořeněná, ve Znojmě podobnou akci zažijí lidé potřetí.

Obnovují parky nebo dětská hřiště. Pocitová mapa ukazuje, co ve Znojmě změnit

Znojmo – Vyhledávaným, ale zanedbaným místem ve Znojmě jsou Horní park nebo třeba levý břeh Dyje. Takový vzkaz poslal úředníkům znojemské radnice jeden z obyvatelů města David Grossmann. Také letos se totiž zapojil do Fóra zdravého města, jehož součástí je i pocitová mapa. „Čím více lidí se zapojí, tím více informací úředníci získají,“ uvažoval Grossmann. V mapě Znojma mohou své pocity a dojmy lidé označit elektronicky ještě do pátku 4. května.

Jedová chýše i kozí bobky. Rešičtí upálili čarodějnici

Rešice /FOTOGALERIE/ - Čarodějné rejdění zažilo v pondělí hřiště v Rešicích. Starostka Petra Jílková přestrojená za čarodějnici vařila společně s dětmi v jedové chýši lektvar. Za donesené bylinky dostaly děti kozí bobky, žabí srdíčka a hady. 

Běhařovičtí ladí termíny pro napouštění soukromých bazénů

Běhařovice – Lidé z Běhařovic, kteří plánují napustit své bazény, musí počítat s tím, že je potřeba vše nahlásit na úřad městyse. „Domluvíme předem termín napouštění. Majitelé domů, kteří se nedohodnou předem, mohou čelit trestnímu oznámení za nepovolený odběr vody,“ píše se v oznámení na webu Běhařovic.

Turisté vyrazí společně z Retzu do Znojma. Počtrnácté

Znojmo – Termín pravidelného Eurovýšlapu je již známý. Připadá na sobotu 12. května. „Start je v Retzu od Nové radnice a to v čase mezi osmou a desátou dopoledne. Cílem je nádvoří rotundy svaté Kateřiny ve Znojmě,“ sdělila Petra Maršounová ze znojemské radnice. Účastníci mohou využít autobus, který odjíždí do Retzu v půl osmé nebo v devět hodin ráno.

Recese. O Svátku práce opráší mávatka a přivítají předsedu

Znojemsko – Alegorické vozy, transparenty a hesla, uniformy pohraničníků, příslušníků tehdejší Veřejné bezpečnosti, rudé karafiáty a mávátka budou k vidění 1. května hned na několika místech Znojemska. K oslavám se připojují zejména příhraniční vesnice. „Akce, na kterou jezdí lidé ze Znojma okolí, vznikla před pár lety v hospodě. Tak už to bývá. Chlapi si v legraci řekli, když už doma uniformy mají, že je také jednou za rok oblečou,“ vysvětluje vznik recesistické oslavy 1. máje hnanický starosta Martin Dvořák.

Znojemští strážníci budou opět značit kola

Znojmo – Majitelé kol, kteří chtějí mít větší šanci, jak po případné krádeži bicykl vypátrat, mohou využít nabídku znojemských strážníků. Budou je značit.

Za Vlkovou věží upálí čarodějnici

Znojmo - Prožít filipojakubskou noc nedaleko centra města mohou v pondělí obyvatelé Znojma. „Připravili jsme program věnovaný dětem. Začíná ve čtyři hodiny odpoledne. O zábavu se postarají moderátor a kejklíř Milan Jonáš a DJ Izzy Cooper,“ pozvala Kamila Kolesová z pořádající Znojemské Besedy.

Znojemské středisko vedené Hanou Bílkovou získalo cenu hejtmana

Znojmo - Devátým rokem vede Hana Bílková Středisko volného času Znojmo. Její organizace získala druhé místo při udělování Ceny hejtmana Jihomoravského kraje za Společenskou odpovědnost. „Jsme pyšní, že patříme do skvělé společnosti firem a organizací, kterým záleží na prospěchu ostatních lidí a snaží se jim podle svých možností pomáhat,“ prozrazuje Bílková. Letos středisko jen potvrdilo první místo v této soutěži z roku 2015 a třetí místo z roku 2016.

Břišní tanečnice ze Znojma zabodovaly ve Světle Orientu

Znojmo – První místo v soutěži Světlo Orientu v Uherském Hradišti vybojovaly ženy tančící ve skupinách Basma a Nazar pod Střediskem volného času Znojmo. Třetí místo mají tanečnice ze skupiny Farabell, druhé místo Safia a Lilia. 

Podyjí odklízí padlé stromy. Cesta na Sealsfieldův kámen je volná

Znojemsko – Stezka vedoucí podél Dyje k Sealsfieldovu kameni je opět přístupná. Nebezpečné a spadlé stromy ji pro návštěvníky Národního parku Podyjí uzavřely loni na podzim. 

Vyrobil parfém vonící jako víno. Tramín testoval sommelier Vajčner na přítelkyni

Znojmo - Martin Vajčner pochází ze známé vinařské rodiny na Znojemsku. Profesi sommeliera nyní doplnil a vyrobil parfém, který voní jako víno.

Svezou se ještě turisté na Znojemsku Vinobusem? Rozhodne příští rok

Jižní Morava – Od sklepa ke sklepu sveze již třetí sezonu turisty na Znojemsku Vinobus. Projekt sdružení VOC Znojmo podporuje znojemská radnice. Jen samotný provoz malého autobusu přijde na tři čtvrtě milionu korun. Některé obce, kde Vinobus staví, jeho provoz dotovat nechtějí. Peníze mají podle zástupců obce vytáhnout z peněženky spíše vinaři. „Vinobus podle zastupitelů není pro obec přínosem a opakované žádosti o podporu jsme nevyhověli,“ sdělil starosta Hnanic Martin Dvořák.

Petrovice mají znovu Salón tety Tóny. V chalupě a po osmdesáti letech

Petrovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Petrovická došková chalupa, která slouží jako obecní muzeum, vstoupila v sobotu do páté sezony. Největší místnost chalupy se proměnila v „Krejčovský salón tety Tóny“. Slavnostní odpoledne připomnělo i osobnost Věry Fialové, provdané Holubářové, která se výrazně podílela na vzniku knihy o dějinách obce.

Letní teploty pokračují. V Dyjákovicích lidé naměřili přes 28 stupňů Celsia

Jižní Morava – Také v sobotu připomínal pohled na venkovní teploměr spíše červenec, než druhou polovinu dubna. Na jihu Moravy padly teplotní rekordy na pěti stanicích. Nejtepleji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku. „Naměřili jsme zde 28, 3 stupně Celsia. Padl rekord z roku 2000, který byl 27, 1 stupně Celsia," sdělila Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Rozepře duše a těla řeší každý, říká Ludvík. Téma spojí festivalové koncerty

Znojmo /ROZHOVOR/ – Tři měsíce před začátkem Hudebního festivalu Znojmo ladí jeho prezident Jiří Ludvík již jen poslední detaily. Jasný je program i celá dramaturgie. Letošní téma zní Svár duše s tělem a organizátoři si připravili několik novinek. Hlavní projekt uvedou hned v úvodu festivalu a dílo udá ráz i směr dalším koncertům. Hlavní dražba vín vystřídá místo konání. Namísto Uherčic se uskuteční ve znojemské Louce.

Došková chalupa v Petrovicích představí lidem módu první republiky

Znojmo – Již do páté sezony vkročí unikátní došková chalupa v Petrovicích, která slouží jako muzeum. Malebné stavení letos nabídne výstavu nazvanou Krejčovský salon tety Tóny. 

Pavlicemi se mladý muž řítil stovkou. Přistihli ho policisté

Znojemsko – Na celoevropské akci zaměřené na dodržování rychlosti přistihli znojemští policisté téměř dvě desítky řidičů, kteří nejvyšší dovolenou rychlost nerespektovali. „Třicetiletý muž z Jihlavska jel ve středu po silnici I/38. Před sedmou hodinou večerní mu policisté u křižovatky na Blížkovice naměřili rychlost sto čtyřiatřicet kilometrů za hodinu,“ informovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Zaměstnanec mycí linky ukradl peníze

Znojmo - Policisté dostihli v těchto dnech muže, který je podezřelý z krádeže peněz z areálu mycího centra ve Znojmě. „Po vyhodnocení veškerých zajištěných stop a informací vše nasvědčuje tomu, že důvodně podezřelým je dvacetiletý muž z našeho regionu. V uvedené době ve firmě pracoval. Po skončení pracovní doby se měl zmocnit deseti tisíc a z místa odejít," sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Nehoda u tasovického hřbitova: zraněný motorkář skončil na chirurgii

Znojemsko - S lehkým zraněním vyvázl ze srážky s osobním autem motorkář v Tasovicích. S autem se střetl nedaleko tasovického hřbitova a na místo vyjeli hasiči, policisté i záchranáři.

Znojmo: kvůli vládě vyšli na náměstí. Podruhé za měsíc

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Pokud vám není situace v našem státě lhostejná, nechcete premiérem trestně stíhaného člověka a bývalého agenta Státní bezpečnosti, přijďte vyjádřit svůj názor. Tak svolala znojemská podnikatelka Martina Špačková prostřednictvím sociálních sítí úterní demonstraci na Masarykově náměstí. „Situace v naší zemi mi není lhostejná. Ohlasy jsem zaznamenala velmi příznivé i od cizích lidí,“ podotkla Špačková.

Patchworkový klub pomáhá nemocným. Členky šily polštářky pro děti na onkologii

Znojmo – Do společného šití polštářků pro onkologicky nemocné děti se pustily členky Patchworkového klubu pod vedením Jitky Kubíkové. „Barevné polštářky zpříjemní, stejně jako před časem našemu synovi, pobyt dětem na onkologické oddělení,“ sdělila Iveta Hlobilová, která je organizátorkou projektu Znojemsko na dřeň.

Duše se pohádá s tělem o odpovědnost za hříchy. Ve Znojmě zahraje i Šporcl

Znojmo – Víno, hudba a koncerty na netradičních místech přilákají v první polovině prázdnin do Znojma tisíce návštěvníků. Hlavním letošním projektem Hudebního festivalu Znojmo bude oratorium Svár duše s tělem od italského skladatele Emilia de' Cavalieri.

Mladík na motorce nedobrzdil za autem a naboural

Znojmo - Policisté i záchranáři vyjížděli v pondělí po páté hodině odpolední k dopravní nehodě ve znojemské ulici Dukelských bojovníků. Mladík na motorce jel za autem a patrně nedobrzdil. „Po příjezdu záchranářů byl mladík při vědomí a s lehčími poraněními putoval na chirurgii do Znojma," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Porotě v Litoměřicích chutnal Ryzlink rýnský z Lahoferu

Znojmo – Další úspěch z prestižní vinařské přehlídky má na svém kontě dobšické vinařství Lahofer. Bodovalo v tuzemské soutěži s mezinárodní účastí v Litoměřicích.

Znojmo jako ráj okurek? Podle historky měly město ochránit před morem

Znojmo /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Skupinka rodičů s dětmi stojí před Domem umění na Masarykově náměstí a naslouchá vyprávění průvodkyně, která se snaží zaujmout zejména malé návštěvníky. „Půjdeme po barevných stopách našeho skřítka. Nezkusí někdo z dospělých přečíst tento nápis? A víte, v jakém je jazyce,“ zkouší pozornost příchozích muzejní pedagožka Eliška Šťastná. Účastníci pomocí poutavého vyprávění pronikají do minulosti Znojma a děti se baví skládáním puzzlů.

Filmaři či pětiboj. Hájenka nabízí poslední volná místa v prázdninových táborech

Olbramkostel – Poslední volná místa pro prázdninové pobytové tábory na Hájence v Olbramkostele hlásí Středisko volného času ve Znojmě.

Otravy psů v okolí Znojma: policisté travičství neprokázali

Znojemsko – V případě nejasných otrav psů v okolí Znojma, o kterých Znojemský deník Rovnost informoval před měsícem, policisté nepotvrdili úmysl ani cizí zavinění. „K 12. dubnu jsme přijali osm oznámení o údajné otravě psa nebo kočky, v polovině z nich jsme přitom již šetření ukončili,“ sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Nová alternativní škola na Znojemsku? Týmová práce bez známek a únavy

Jižní Morava - Práce v týmu bez soupeření. To má dětem a rodičům nabídnout spolek EduZa, který v Kuchařovicích na Znojemsku zakládá novou alternativní školu. První žáci do ní mají nastoupit od září, zápis nanečisto organizátoři naplánovali na tuto sobotu.

Obnovené větrolamy za miliony pomohou krajině

Znojemsko – Větrolamy ve dvanácti vesnicích Znojemska letos obnoví a založí Lesy České republiky. Nové pásy keřů a stromů vyrostou v Jaroslavicích, Krhovicích nebo třeba v Hrádku u Znojma. „Větrolam obnovují ve směru na Božice a považuji to za velmi užitečné. Krajina je zde poměrně otevřená. Vše hradí Lesy České republiky, z obecní pokladny jsme nemuseli přispívat,“ sdělil starosta Hrádku Ondřej Kubic.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravu na trati do Šatova zastavil muž na mostě

Znojmo – Cestující, kteří jeli ve středu vlakem ze Znojma do Šatova, museli kolem poledne využít náhradní autobus. Provoz na trati totiž na dvě hodiny dopravce zastavil kvůli muži, který stál na železničním mostě. Na místo vyrazili jako první strážníci, kteří se o sebevrahovi dozvěděli díky kamerám. Muž s nimi odmítal komunikovat, strážníci zavolali záchranáře a policisty.

Sehnat lidi na údržbu obce je na vesnicích oříšek. Kvůli nízké nezaměstnanosti

Jižní Morava – Problémy s tím, jak zvládnou s příchodem jara úklid obce i přilehlého lesa, má starosta Citonic na Znojemsku František Molík. „Máme dva stále zaměstnance a chtěl jsem další pracovníky na veřejně prospěšné práce. Naší žádosti ale úřad práce nevyhověl, údajně jejich podmínky nikdo nesplňuje,“ poznamenal Molík. K vesnici patří i padesát hektarů lesa, jehož údržbu bude muset obec nejspíš omezit.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT