VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ILONA PERGROVÁ

Ilona Pergrová / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Režisér tvoří na plátně vlastní svět, říká o své práci Toulová

Praha, Moravský Krumlov /FOTOGALERIE/ - Po ročním úsilí jde v těchto dnech do kin film krumlovské rodačky Evy Toulové. V hlavních rolích komedie Jak se moří revizoři se představí Petr Batěk a Dana Morávková. Film zavede diváky na malé město. Obyčejná rodina, jejíž otec pracuje jako revizor, se vypořádává se synovými zločineckými eskapádami nebo se vztahovou přelétavostí dcery.

Vandal se sprejem zničil kříž i dlažbu. V Hevlíně

Hevlín – Vandal postříkal nejen reklamní ceduli a popelnici, ale i kamenný podstavec kříže a chodník z betonové zámkové dlažby v Hevlíně. „Sprejem postříkal i dopravní značky a sloupy elektrického vedení. Škoda přesahuje patnáct tisíc korun,“ sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Ochránci přírody po roce hledají strom Znojemska

Znojemsko – Svůj oblíbený strom mohou lidé z regionu přihlásit do ankety Strom Znojemska 2018. Pro zařazení do soutěže stačí do 25. listopadu poslat fotografii stromu či keře, jeho lokalitu, popis, rozměry a stáří. „Navrhující může do přihlášky napsat například i krátký zajímavý příběh o stromu“ vzkázala za Národní park Podyjí Markéta Frindová Jelínková. Více informací o anketě najdou lidé na stránkách www.nppodyji.cz. Pro inspiraci připravili pořadatelé pár tipů, které mohou pomoci při rozhodování, který strom nominovat.

Příroda neví, že je podzim. V Podyjí kvetou jarní kytky

Znojemsko - Vidět na loukách rozkvetlé koniklece nemusí být jen výsadou jara. V Podyjí nyní kvetou ovocné stromy i jarní byliny. Na vřesovištích také rozkvetl typicky časně jarní druh koniklec velkokvětý nebo divizna brunátná. „Kvetou ale i hrušně, slivoně, mirabelky, třešně, šípky, jahodníky, ostružiníky a dokonce i hlohy a tařice skalní,“ popisal botanik Radomír Němec.

Plevel umí zasytit i vyléčit, říká botanik Němec

Znojmo - Rostliny ho zajímaly od dětství. Když se po střední škole rozhodoval, kam zamíří, botanika byla jasná volba. Byliny poznává je nejen očima, hmatem a čichem ale i chutí. Využití planých rostlin v kuchyni nebo jako léku se v posledních letech intenzivně věnuje. Nyní dokončuje s kolegy knihu na toto téma. Řeč je o botanikovi Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomíru Němcovi.  

Hudební festival zve na letošní hvězdu. Z Itálie dorazí Il Giardino Armonico

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Hudební lahůdku si na závěr Hudebního festivalu Znojmo připravili jeho pořadatelé. Jízdárnu Louckého kláštera rozezní italští Il Giardino Armonico a Anna Prohaska. Jedná se o jediný podobný koncert v České republice. Ve Znojmě vystoupí s programem Serpent & Fire v neděli v osm hodin večer.

Magické prostory arkádového nádvoří rozezněla hudba. Bavili Paroháči či Kamelot

Moravský Krumlov - Třetí červencová sobota patřila v Moravském Krumlově prvnímu velkému folkovému festivalu. Představili se zde Paroháči, Pepa Štross, Šero, Town band, Kati a Švédova trojka.

Sokolové ze Znojma prošli Prahou a cvičili na sletu

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Na čtyřicet sokolů ze Znojma zavítalo na XVI. Všesokolský slet do Prahy, a to ve dnech 1. až 6. července. „Dvanáct žen cvičilo skladku Spolu, devět dětí v kategorii staršího žactva a šestnáct mladších dětí. Jeli s námi i praporečníci a rodiče, kteří nám pomáhali,“ sdělila náčelnice Sokola Znojmo Věra Macounová.

Camino Toulové má další cenu

Praha, Moravský Krumlov – Nejlepší dokumentární snímek za květen je podle porotců ve Venezuele film krumlovské rodačky Evy Toulové. Film Camino na kolečkách již na jaře bodoval v Barceloně. Stal se nejlepším celovečerním dokumentem na Planet film festivalu.

Koncert The Tap Tap vynesl téměř 26 tisíc. Pro Konipasku

Znojmo – Sobotní večer patřil dalšímu ročníku akce s The Tap Tap, kteří koncertem podpořili Domácí hospic Konipaska.

Vinobraní: Laufen chystá zónu pro odpočinek. U muzea

Znojmo - Novinku pro letošní ročník Znojemského historického vinobraní chystá společnost Laufen. Ta letos slaví 140 let a oslavy výročí firma spojila právě se svátkem vína.

Bavilo ho hledat bunkry, pak si tři koupil. Přidal zbraně i pohlednice

Vranov nad Dyjí /FOTOGALERIE/ – Jako mladík procházel s kamarádem Podyjí a hledal dobře ukryté pevnůstky, které měly před vypuknutím druhé světové války sloužit k ochraně hranic. Tajemno spojené s národní hrdostí a odvahou ho přitahovalo. „Pátrali jsme nejen po bunkrech a dalších artefaktech v nich. Bylo to úžasné dobrodružství,“ vzpomíná Martin Černý. Nyní je majitelem tří bunkrů nedaleko vranovského zámku a má bohatou sbírku předmětů, které souvisí s vojenskou historií. Právě velké vášni Martina Černého se věnuje další díl seriálu Co soused, to sběratel.

Vývojáři ze Znojma shánějí peníze na novou aplikaci. Investory hledají na webu

Jižní Morava – Tři zakladatelé dali před sedmi lety dohromady firmu Able.cz. Nyní má společnost podnikající v oblasti informačních technologií pětadvacet zaměstnanců a smělé plány do budoucna. Jedním z nich je i aplikace pro srovnávání a sjednávání pojištění aut, majetku a investičních produktů. Pro její dokončení se zástupci firmy rozhodli sehnat peníze prostřednictvím Fundliftu.

Opravy silnice omezí provoz od Znojma na Lechovice. Řidiči pojedou objížďkou

Znojmo – Řidiči, kteří míří ze Znojma směrem na Brno, musí od středy 30. května počítat s dopravními komplikacemi a mírným zdržením.

Nechtěná koupel a hasiči, co hasí rybník. Vodáci slavili Den dětí

Moravský Krumlov – Šplouchání vesel a hlaholení moderátora, který vybízí k přihlášení do hlavního poledního závodu, vítá příchozí v krumlovském Vrabčím hájku. „Vezměte kamarády a pojďte do toho. A nebojte se, v každé posádce musí být jeden dospělý,“ uklidňuje váhající Zdeněk Novák z vodáckého spolku Gold River. Také letos se rozhodl se svými kolegy uspořádat na rybníku akci pro děti.

Výtvarnice, muzikant i ochotníci. Okrašlovací spolek udílel ceny

Znojmo – Výtvarnice Simona Dunglová, hudební pedagog a kapelník Big bandu Karel Fojtík, Jindřich Kania vydávající zpravodaj Život farností Znojma a Divadelní spolek Rotunda. To jsou jména umělců a nadšenců, jejichž práci ocenil Okrašlovací spolek ve Znojmě.

Tanečnice se závoji, vějíři či křídly. Znojmo se přeneslo do Orientu

Znojmo /FOTOGALERIE, VIDEO/- Znojemské divadlo patřilo v sobotu tradiční květnové Přehlídce orientálních tanců. Na jevišti se vystřídalo na šedesát tanečnic všech věkových kategorií, které tančí při Středisku volného času Znojmo. Pozvání přijaly tanečnice z Náměště nad Oslavou i umělkyně a choreografka Olga Warda.

Lesoničtí mají nové hřiště. Slavnostně je otevřou v polovině června

Lesonice – Školou povinné děti, obyvatelé obce i sportovci z okolí mají nové víceúčelové hřiště v Lesonicích. „Projekt byl připravený od roku 2009 a marně jsme žádali o dotace. Úspěšní jsme byli až loni díky mimořádné krajské dotaci sedm set tisíc korun. Moc si této podpory vážíme,“ řekl starosta Lesonic Pavel Herman.

Hřiby i pýchavky. Letní houby rostou o dva týdny dříve

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – O dva týdny dříve, než obvykle, začaly růst v Podyjí letní druhy hub. K nalezení jsou žampiony, pýchavky, špičky i hřiby. „Pečárky neboli žampiony jsou poměrně známé, jen je třeba upozornit na páchnoucí slabě jedovatou pečárku zápašnou. Zkazila by celé jídlo a prozradí ji nepříjemný zápach již při sběru,“ sdělil botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.

Učitelství netáhne. Na jihu Moravy chybí matikáři, v penzi nemají náhradu

Jižní Morava – Rovnici o jedné neznámé musí do srpna vyřešit ředitel znojemské střední školy v Dvořákově ulici Josef Brouček. „Odchází nám na mateřskou dovolenou učitelka matematiky. Potřebujeme, aby její nástupce byl kvalifikovaný. Matematika je náročný předmět a doufáme, že najdeme zkušeného učitele s praxí, případně i absolventa pedagogické fakulty,“ uvedl Brouček.

Rodiče si udělají obrázek o alternativní výuce. Škola zve na ukázkové hodiny

Kuchařovice - Od září začne fungovat nová alternativní škola v Kuchařovicích. „Pro rodiče, kteří jsou nespokojeni s klasickou výukou a chtěli by pro své děti zvolit pestřejší vzdělání, máme připraveny dvě ukázkové hodiny, a to 25. a 31. května v pět hodin ve škole v Kuchařovicích,“ sdělili pořadatelé. Rodiče budou moci srovnat výuku v klasické a waldorfské škole.

Vyučující matematiky? Ohrožený druh. Školy je jen složitě shánějí

Jižní Morava - Na mnoha základních i středních školách na jihu Moravy chybí učitelé matematiky. Podle pozorovatelů jde o celostátní problém, který nemá řešení.

Chybí nám lékaři, upozorňují menší města. Nefunguje lákání na byt ani ordinaci

Jižní Morava - Zejména menší města a příhraniční regiony se potýkají s nedostatkem lékařů. Starostové poukazují na závažné chyby v systému.

Samoobslužné bistro občerství cyklisty. Provozovatelé věří v poctivost zákazníků

Jižní Morava - Vyrazit si na kole na výlet s jistotou, že na cestě potkám bistro otevřené zájemcům kdykoli, mají teď všichni cyklisté na Znojemsku. V Šatově vzniklo patrně jediné samoobslužné cyklobistro na jihu Moravy. Jeho provozovatelé věří v poctivost turistů. Ti za vypité limonády zaplatí do připraven kasičky, brzy také prostřednictvím platebního terminálu. 

Vyměnili čtvrt století starou cisternu za novou. Umí se brodit vodou

Višňové - Velkou událost mají za sebou hasiči z Višňového. V sobotu požehnal otec Pavel Klouček jejich novou velkokapacitní cisternu. Přišla na osm a půl milionu.

Štěstí? Na stop se lze dobře připravit, říká Knebl

Znojmo – Roberta Knebla zná většina obyvatel Znojma jako vedoucího nízkoprahového klubu Coolna. Málokdo ale ví, že jeho vášní je dobrodružný způsob cestování. Již podruhé se účastní Mistrovství České republiky v autostopu. Společně s neteří Karin Vlkovou zdolá za týden okolo pěti tisíc kilometrů. Stop není podle něho jen způsob, jak se zadarmo dostat z místa na místo. „Stopař na cestách potká spoustu zajímavých lidí, zažije neuvěřitelné příběhy nebo se stane na chvíli součástí života řidiče, který si přál na chvíli společnost. Spousta známých mě nabádá k tomu, abych sepsal knihu,“ prozrazuje Knebl.

Krumlov získá rodinné centrum. Provozovat ho bude soukromník

Moravský Krumlov – Matky s dětmi z Moravského Krumlova a okolí budou moci již brzy využít ke vzájemnému setkání i případnému poučení nové rodinné centrum. Své místo najde v bývalém bytě školníka na základní škole v Ivančické ulici.

Znojmo stojí v kolonách. Opravy silnic zkouší nervy řidičů

Znojmo - Až tři čtvrtě hodiny si musí vyhradit řidiči, kteří cestují z Přímětic do spodní části Znojma. Provoz komplikuje kromě stavby obchvatu Znojma i oprava průtahů Kuchařovic, Suchohrdel a znojemských Přímětic.

V Moravském Krumlově se srazila dvě auta. Ženu museli vyprostit hasiči

Moravský Krumlov - Dvě osobní auta se srazila před půl šestou ráno v Ivančické ulici v Moravském Krumlově. Mladá žena zůstala po nehodě zaklíněná v autě a vyprostit ji museli hasiči. Nikdo další se nezranil.

Vesnice jsou bez vody. Zalévání je problém

Jižní Morava – Víkendu a příjezdu chalupářů se obávají lidé ze Zblovic na Znojemsku. Vesnička nedaleko vranovské přehrady totiž přišla kvůli suchu o jeden zdroj pitné vody a ten další sotva stačí zásobit místní obyvatele. „Voda je na pití a nejnutnější hygienu. Lidé vědí, že zalévat musí dešťovou vodou. A to je potíž, když naprší vždy jen pár milimetrů,“ řekl starosta Zblovic Jan Máca.

Božické kino Marta zve na filmy, které ovládly světové filmové festivaly

Božice - Božické kino Marta chystá promítání filmů, které zvítězily na světových festivalech v Cannes, Berlíně či Locarnu. „V sobotu od čtyř hodin uvedeme film na motivy novely světově proslulého norského autora detektivek, Jo Nesbø. Snímek o ztřeštěném vynálezci Doktorovi Proktorovi nese název Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek,“ pozvala programová dramaturgyně kina Alexandra Hroncová.

Vrtulník hasičů letěl na přehradu. Muž dostal infarkt

Chvalatice /VIDEO/- K chatě u vranovské přehray letěl v neděli vrtulník jihomoravských hasičů. Museli přepravit pacienta s bolestí na hrudi do přístupnějšího terénu.

Zeleň v pavučinách. Keře opředly svými závoji předivky

Jižní Morava – Při procházce Podyjím narazila Věra Veselá ze Znojma na několik keřů obalených bílou hmotou, který vypadá jako pavučina. „Zůstaly úplně bez listů a zarazilo mě, na kolika místech jsem podobný úkaz viděla,“ divila se Veselá.

Prohlédněte si naše základny, zvou lidi záchranáři ze Znojemska

Znojemsko – Příští týden se mohou lidé seznámit s tím, jak vypadají základny záchranářů. „V úterý 15. května zpřístupníme zájemcům naše stanice. Na Znojemsku to bude znojemská, základna v Pražské ulici a dále stanice v Šumné a Hrušovanech nad Jevišovkou. Den 15. 5. jsme zvolili proto, že číslo naší tísňové linky je 155,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

OBRAZEM: Znojmem prošly "květinové děti". Studenti slavili Majáles

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Centrum Znojma patřilo v pondělí studentům znojemských středních škol. Do ulic vyrazili oblečeni do nejrůznějších kostýmů a nechyběly ani čelenky a květiny ve vlasech obvyklé pro šedeátá léta.

Rakšičtí hasiči slaví 120 let. K významnému výročí dostali prapor

Moravský Krumlov - Na nedělní Floránské pouti se dočkali hasiči z Rakšic svého praporu. Podle jejich veiltele Josefa Veselého se jednalo o významný moment v životě sboru, protože prapor je cenná věc, která zůstane zachovaná pro budoucí generace.

Vyjížděl z na hlavní silnici a nevšiml si důchodkyně. Na přechodu ji srazil

Znojmo - O velikém štěstí může mluvit důchodkyně, kterou porazilo v pondělí dopoledne auto v ulici Bratří Čapků.

Třetí Cantamus Urbi se blíží. Ve Znojmě zazpívají Norové

Znojmo /ROZHOVOR/– Sbormistr Jan Svoboda vede znojemské Pěvecké sdružení Vítězslava Nováka i krumlovský Smíšený pěvecký sbor Karla Němečka. Zatímco tradice setkání sborů v Moravském Krumlově je již pevně zakořeněná, ve Znojmě podobnou akci zažijí lidé potřetí.

Obnovují parky nebo dětská hřiště. Pocitová mapa ukazuje, co ve Znojmě změnit

Znojmo – Vyhledávaným, ale zanedbaným místem ve Znojmě jsou Horní park nebo třeba levý břeh Dyje. Takový vzkaz poslal úředníkům znojemské radnice jeden z obyvatelů města David Grossmann. Také letos se totiž zapojil do Fóra zdravého města, jehož součástí je i pocitová mapa. „Čím více lidí se zapojí, tím více informací úředníci získají,“ uvažoval Grossmann. V mapě Znojma mohou své pocity a dojmy lidé označit elektronicky ještě do pátku 4. května.

Jedová chýše i kozí bobky. Rešičtí upálili čarodějnici

Rešice /FOTOGALERIE/ - Čarodějné rejdění zažilo v pondělí hřiště v Rešicích. Starostka Petra Jílková přestrojená za čarodějnici vařila společně s dětmi v jedové chýši lektvar. Za donesené bylinky dostaly děti kozí bobky, žabí srdíčka a hady. 

Běhařovičtí ladí termíny pro napouštění soukromých bazénů

Běhařovice – Lidé z Běhařovic, kteří plánují napustit své bazény, musí počítat s tím, že je potřeba vše nahlásit na úřad městyse. „Domluvíme předem termín napouštění. Majitelé domů, kteří se nedohodnou předem, mohou čelit trestnímu oznámení za nepovolený odběr vody,“ píše se v oznámení na webu Běhařovic.

Turisté vyrazí společně z Retzu do Znojma. Počtrnácté

Znojmo – Termín pravidelného Eurovýšlapu je již známý. Připadá na sobotu 12. května. „Start je v Retzu od Nové radnice a to v čase mezi osmou a desátou dopoledne. Cílem je nádvoří rotundy svaté Kateřiny ve Znojmě,“ sdělila Petra Maršounová ze znojemské radnice. Účastníci mohou využít autobus, který odjíždí do Retzu v půl osmé nebo v devět hodin ráno.

Recese. O Svátku práce opráší mávatka a přivítají předsedu

Znojemsko – Alegorické vozy, transparenty a hesla, uniformy pohraničníků, příslušníků tehdejší Veřejné bezpečnosti, rudé karafiáty a mávátka budou k vidění 1. května hned na několika místech Znojemska. K oslavám se připojují zejména příhraniční vesnice. „Akce, na kterou jezdí lidé ze Znojma okolí, vznikla před pár lety v hospodě. Tak už to bývá. Chlapi si v legraci řekli, když už doma uniformy mají, že je také jednou za rok oblečou,“ vysvětluje vznik recesistické oslavy 1. máje hnanický starosta Martin Dvořák.

Znojemští strážníci budou opět značit kola

Znojmo – Majitelé kol, kteří chtějí mít větší šanci, jak po případné krádeži bicykl vypátrat, mohou využít nabídku znojemských strážníků. Budou je značit.

Za Vlkovou věží upálí čarodějnici

Znojmo - Prožít filipojakubskou noc nedaleko centra města mohou v pondělí obyvatelé Znojma. „Připravili jsme program věnovaný dětem. Začíná ve čtyři hodiny odpoledne. O zábavu se postarají moderátor a kejklíř Milan Jonáš a DJ Izzy Cooper,“ pozvala Kamila Kolesová z pořádající Znojemské Besedy.

Znojemské středisko vedené Hanou Bílkovou získalo cenu hejtmana

Znojmo - Devátým rokem vede Hana Bílková Středisko volného času Znojmo. Její organizace získala druhé místo při udělování Ceny hejtmana Jihomoravského kraje za Společenskou odpovědnost. „Jsme pyšní, že patříme do skvělé společnosti firem a organizací, kterým záleží na prospěchu ostatních lidí a snaží se jim podle svých možností pomáhat,“ prozrazuje Bílková. Letos středisko jen potvrdilo první místo v této soutěži z roku 2015 a třetí místo z roku 2016.

Břišní tanečnice ze Znojma zabodovaly ve Světle Orientu

Znojmo – První místo v soutěži Světlo Orientu v Uherském Hradišti vybojovaly ženy tančící ve skupinách Basma a Nazar pod Střediskem volného času Znojmo. Třetí místo mají tanečnice ze skupiny Farabell, druhé místo Safia a Lilia. 

Podyjí odklízí padlé stromy. Cesta na Sealsfieldův kámen je volná

Znojemsko – Stezka vedoucí podél Dyje k Sealsfieldovu kameni je opět přístupná. Nebezpečné a spadlé stromy ji pro návštěvníky Národního parku Podyjí uzavřely loni na podzim. 

Vyrobil parfém vonící jako víno. Tramín testoval sommelier Vajčner na přítelkyni

Znojmo - Martin Vajčner pochází ze známé vinařské rodiny na Znojemsku. Profesi sommeliera nyní doplnil a vyrobil parfém, který voní jako víno.

Svezou se ještě turisté na Znojemsku Vinobusem? Rozhodne příští rok

Jižní Morava – Od sklepa ke sklepu sveze již třetí sezonu turisty na Znojemsku Vinobus. Projekt sdružení VOC Znojmo podporuje znojemská radnice. Jen samotný provoz malého autobusu přijde na tři čtvrtě milionu korun. Některé obce, kde Vinobus staví, jeho provoz dotovat nechtějí. Peníze mají podle zástupců obce vytáhnout z peněženky spíše vinaři. „Vinobus podle zastupitelů není pro obec přínosem a opakované žádosti o podporu jsme nevyhověli,“ sdělil starosta Hnanic Martin Dvořák.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT