VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ILONA PERGROVÁ

Ilona Pergrová / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zaměstnanec mycí linky ukradl peníze

Znojmo - Policisté dostihli v těchto dnech muže, který je podezřelý z krádeže peněz z areálu mycího centra ve Znojmě. „Po vyhodnocení veškerých zajištěných stop a informací vše nasvědčuje tomu, že důvodně podezřelým je dvacetiletý muž z našeho regionu. V uvedené době ve firmě pracoval. Po skončení pracovní doby se měl zmocnit deseti tisíc a z místa odejít," sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Nehoda u tasovického hřbitova: zraněný motorkář skončil na chirurgii

Znojemsko - S lehkým zraněním vyvázl ze srážky s osobním autem motorkář v Tasovicích. S autem se střetl nedaleko tasovického hřbitova a na místo vyjeli hasiči, policisté i záchranáři.

Znojmo: kvůli vládě vyšli na náměstí. Podruhé za měsíc

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Pokud vám není situace v našem státě lhostejná, nechcete premiérem trestně stíhaného člověka a bývalého agenta Státní bezpečnosti, přijďte vyjádřit svůj názor. Tak svolala znojemská podnikatelka Martina Špačková prostřednictvím sociálních sítí úterní demonstraci na Masarykově náměstí. „Situace v naší zemi mi není lhostejná. Ohlasy jsem zaznamenala velmi příznivé i od cizích lidí,“ podotkla Špačková.

Patchworkový klub pomáhá nemocným. Členky šily polštářky pro děti na onkologii

Znojmo – Do společného šití polštářků pro onkologicky nemocné děti se pustily členky Patchworkového klubu pod vedením Jitky Kubíkové. „Barevné polštářky zpříjemní, stejně jako před časem našemu synovi, pobyt dětem na onkologické oddělení,“ sdělila Iveta Hlobilová, která je organizátorkou projektu Znojemsko na dřeň.

Duše se pohádá s tělem o odpovědnost za hříchy. Ve Znojmě zahraje i Šporcl

Znojmo – Víno, hudba a koncerty na netradičních místech přilákají v první polovině prázdnin do Znojma tisíce návštěvníků. Hlavním letošním projektem Hudebního festivalu Znojmo bude oratorium Svár duše s tělem od italského skladatele Emilia de' Cavalieri.

Mladík na motorce nedobrzdil za autem a naboural

Znojmo - Policisté i záchranáři vyjížděli v pondělí po páté hodině odpolední k dopravní nehodě ve znojemské ulici Dukelských bojovníků. Mladík na motorce jel za autem a patrně nedobrzdil. „Po příjezdu záchranářů byl mladík při vědomí a s lehčími poraněními putoval na chirurgii do Znojma," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Porotě v Litoměřicích chutnal Ryzlink rýnský z Lahoferu

Znojmo – Další úspěch z prestižní vinařské přehlídky má na svém kontě dobšické vinařství Lahofer. Bodovalo v tuzemské soutěži s mezinárodní účastí v Litoměřicích.

Znojmo jako ráj okurek? Podle historky měly město ochránit před morem

Znojmo /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Skupinka rodičů s dětmi stojí před Domem umění na Masarykově náměstí a naslouchá vyprávění průvodkyně, která se snaží zaujmout zejména malé návštěvníky. „Půjdeme po barevných stopách našeho skřítka. Nezkusí někdo z dospělých přečíst tento nápis? A víte, v jakém je jazyce,“ zkouší pozornost příchozích muzejní pedagožka Eliška Šťastná. Účastníci pomocí poutavého vyprávění pronikají do minulosti Znojma a děti se baví skládáním puzzlů.

Filmaři či pětiboj. Hájenka nabízí poslední volná místa v prázdninových táborech

Olbramkostel – Poslední volná místa pro prázdninové pobytové tábory na Hájence v Olbramkostele hlásí Středisko volného času ve Znojmě.

Otravy psů v okolí Znojma: policisté travičství neprokázali

Znojemsko – V případě nejasných otrav psů v okolí Znojma, o kterých Znojemský deník Rovnost informoval před měsícem, policisté nepotvrdili úmysl ani cizí zavinění. „K 12. dubnu jsme přijali osm oznámení o údajné otravě psa nebo kočky, v polovině z nich jsme přitom již šetření ukončili,“ sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Nová alternativní škola na Znojemsku? Týmová práce bez známek a únavy

Jižní Morava - Práce v týmu bez soupeření. To má dětem a rodičům nabídnout spolek EduZa, který v Kuchařovicích na Znojemsku zakládá novou alternativní školu. První žáci do ní mají nastoupit od září, zápis nanečisto organizátoři naplánovali na tuto sobotu.

Obnovené větrolamy za miliony pomohou krajině

Znojemsko – Větrolamy ve dvanácti vesnicích Znojemska letos obnoví a založí Lesy České republiky. Nové pásy keřů a stromů vyrostou v Jaroslavicích, Krhovicích nebo třeba v Hrádku u Znojma. „Větrolam obnovují ve směru na Božice a považuji to za velmi užitečné. Krajina je zde poměrně otevřená. Vše hradí Lesy České republiky, z obecní pokladny jsme nemuseli přispívat,“ sdělil starosta Hrádku Ondřej Kubic.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravu na trati do Šatova zastavil muž na mostě

Znojmo – Cestující, kteří jeli ve středu vlakem ze Znojma do Šatova, museli kolem poledne využít náhradní autobus. Provoz na trati totiž na dvě hodiny dopravce zastavil kvůli muži, který stál na železničním mostě. Na místo vyrazili jako první strážníci, kteří se o sebevrahovi dozvěděli díky kamerám. Muž s nimi odmítal komunikovat, strážníci zavolali záchranáře a policisty.

Sehnat lidi na údržbu obce je na vesnicích oříšek. Kvůli nízké nezaměstnanosti

Jižní Morava – Problémy s tím, jak zvládnou s příchodem jara úklid obce i přilehlého lesa, má starosta Citonic na Znojemsku František Molík. „Máme dva stále zaměstnance a chtěl jsem další pracovníky na veřejně prospěšné práce. Naší žádosti ale úřad práce nevyhověl, údajně jejich podmínky nikdo nesplňuje,“ poznamenal Molík. K vesnici patří i padesát hektarů lesa, jehož údržbu bude muset obec nejspíš omezit.

Lidé ve Znojmě mohou hlasovat v anketě. Napomůžou tak rozvoji města

Znojmo – Od pondělí mohou hlasovat lidé v anketě. Ověří tím problémy, které vzešly z Fóra zdravého města. „Hlasovat lze do 10. května a cílem je vybrat z šestnácti okruhů deset, které si zaslouží přednostní řešení,“ sdělila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Brány památek dokořán. Znojmo otevře dveře do opravených věží nebo pivovaru

Znojmo – Věže hradebního opevnění, Expozice pivovarnictví, Dům umění nebo Loucký klášter. To jsou místa, kam mohou návštěvníci Znojma zavítat o nadcházejícím víkendu zdarma. Znojmo se totiž zapojí do akce Brány památek dokořán.

Kabelkománie ve Znojmě vynesla padesát tisíc

Znojmo – Přes padesát tisíc korun vynesl pro Nadaci pro transplantaci kostní dřeně dobročinný prodej kabelek na velikonočním trhu na znojemském Horním náměstí. „Třetí znojemská Kabelkománie vynesla 56 180 korun, které jsme už i odeslali na účet Nadace pro transplantaci kostní dřeně,“ sdělila hlavní organizátorka Iveta Hlobilová, iniciátorka kampaně Znojemsko na dřeň.

Prodej archivních vín VOC Znojmo pomůže dětskému centru

Znojmo – K oslavě jubilejního desátého ročníku Festivalu vín VOC Znojmo se organizátoři rozhodli podpořit dobrou věc a přispět na Dětské centrum Znojmo. Napomůže k tomu výtěžek z mimořádného prodeje archivních vín VOC Znojmo.

Fascinuje mě okolní svět, říká geolog Šmerda

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Kráse a tajemství kamenů propadl Jaroslav Šmerda ze Znojma už jako malý chlapec. O jeho profesní dráze ale naplno rozhodl krumlovský gymnaziální profesor Antonín Třetina, který dokázal zájem mladíka nasměrovat správným směrem. Za šestatřicet let v muzeu doplnil popisky k exponátům, rozšířil a zmodernizoval expozici, má za sebou bezpočet výstav i přednášek a spolupráci s kolegy na zajímavých projektech. „Těší mě různorodost světa a čím dál víc se jí nechávám fascinovat. Možná také proto jsem se v geologii nijak nevyhranil,“ uvažuje Šmerda.

Na psy čekala masová pochoutka. Jenže s nastraženým hřebíkem uvnitř

Moravský Krumlov – Masovou návnadu s hřebíkem našli pejskaři ve čtvrtek v Moravském Krumlově.

Zápisy do škol: ve městech hlásí plno, na vesnicích bojují o přežití

Jižní Morava – Tisíce dětí na jihu Moravy míří nyní do základních škol, aby před svými budoucími učiteli prokázaly, že zvládnou přechod ze školky do školní lavice. V Břeclavi začaly zápisy ve čtvrtek a na Základní škole Kupkova ho pořádají v pátek. Třídu si tam vybrala i dcera Lenky Černé. „Haničce se škola líbí a tradiční způsob vzdělávání se nám jeví ideální. Navíc školu známe, syn tam totiž navštěvuje školku,“ uvedla Kupková.

Zájemci si vyzkouší práci policisty. Test fyzické zdatnosti zvládne jen polovina

Znojmo – Lidé s dobrou fyzickou i psychickou kondicí se zájmem o práci v policejní uniformě, dostanou šanci 6. června. Policejní ředitelství pořádá další z workshopů nazvaných Policistou na zkoušku.

Tvůrci, zbystřete. Zbývá necelý týden do konce přihlášek na Garage Design

Znojmo – Již 8. dubna uzavírají organizátorky letošního Garage Designu seznam přihlášených tvůrců.

Po zimě odemknou stezku Hroznové kozy. S hotaři i vynesením hroznového kozla

Vrbovec – Otevřít po zimě naučnou stezku Hroznové kozy se rozhodli nadcházející sobotu ve Vrbovci. „Sraz je v jednu hodinu na návsi u kostela, průvod vyjde o půl druhé. Na každém zastavení naučné stezky čeká účastníky ochutnávka vín,“ pozvali pořadatelé. V pět hodin vynesou členové Spolku přátel Hroznové kozy hroznového kozla do vinohradu.

Obyvatele Oblekovic čeká výměna občanských průkazů. Kvůli novým názvům ulic

Znojmo – Dvaadvacet nových názvů ulic přibylo do mapy městské části Znojma-Oblekovic. „Na webu města je zveřejněné finální mapa s názvy, jak ji pracovní skupina navrhla a zastupitelé v únoru schválili,“ sdělila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Učí hudbu nebo řídí školu. Na Den učitelů Znojmo ocenilo pedagogy

Znojmo – U příležitosti Dne učitelů oceňovalo Znojmo také letos pedagogy.

Na apríla oslaví úctyhodné sté narozeniny. Jako šestá obyvatelka Znojma

Znojmo – Úctyhodné jubileum oslaví za pár dní Zdenka Větrovská. „Své sté narozeniny oslaví 1. dubna. Paní Větrovské pogratulovali starosta Jan Grois, místostarosta Jan Blaha a ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení Radoslav Kraus,“ sdělila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Nástroje jsou u nás slyšet v každé hodině, svěřuje se oceněná učitelka Přibylová

Znojmo – Kouzlu hudby propadla jako malé dítě. Obývacímu pokoji totiž vévodil cimbál a její domov byl plný lidové hudby. Lásku k muzice zdědila po rodičích, učitelské povolání si zvolila jako první v rodině. Dvacet let učí děti na prvním stupni základní školy a všechny její hodiny jsou plné hudby.

Vzhůru na výpravu za poklady. Velkopáteční vycházka možná odhalí i vltavíny

Znojmo - Znojemský geolog Jaroslav Šmerda propadl kouzlu nerostů už v dětském věku. Kameny ho provázely při studiích a šestatřicet let se jim věnuje v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. O kamenech a přírodě umí mluvit poutavě a své nadšení často přenese na posluchače. V pátek již po osmé provede skupinku milovníků přírody a tajemna okolím Znojma na Velkopáteční vycházce. „Napadlo mě ji uspořádat proto, že na Velký pátek se podle dávných pověstí otevírají skály, aby vydaly své poklady,“ prozrazuje Šmerda.

Stejné datum svatby se prodraží. Ve Znojmě si páry řeknou "ano" za deset tisíc

Jižní Morava – Svatbu na jaře upřednostňuje řada snoubenců. Patří mezi ně i Radka Veselá ze Znojma. „S plány pomalu začínáme, ale s přítelem se hodlám vzít příští rok. Od známých dobře víme, jak nákladná svatba může být,“ říká žena.

OBRAZEM: Centrum Znojma září jarními barvami. Začaly velikonoční trhy

Znojmo - Znojemské Velikonoce nabízí také letos přímo v centru kulturní program. Na podiu se ve středu představily děti ze znojemských základních a mateřských škol. Stánky s tradičními výrobky i občerstvením zaplnily Horní náměstí ve Znojmě. Program potrvá do neděle 1. dubna.

Nechala psa pobíhat bez vodítka a náhubku. Bude platit

Znojmo – Majitele psů, kteří porušili vyhlášku města o tom, že pes při venčení musí být na vodítku nebo mít nasazený náhubek, zastavili o víkendu znojemští strážníci.

Strážníci rozdávali pokuty. Za popíjení, močení i ničení výzdoby

Znojmo – Muže popíjejícího alkohol před diskotékou v ulici 17. listopadu pokutovali v sobotu v noci znojemští strážníci. „Přestupek uznal a choval se slušně, vyvázl se symbolickou stokorunovou pokutou,“ sdělil preventista znojemských strážníků Petr Hladký.

Naučí plést pomlázku, barvit vejce. Aby prošli zkouškou velikonočního koledníka

Znojmo – Tvořivý program připravili pro děti a rodiče organizátoři Znojemských Velikonoc. Program v centru města nabídne pletení pomlázky, malování kachních vajec i výrobu slaměných zajíců.

Další řádění sériového zloděje? V Běhařovicích ukradl nářadí za tisíce korun

Běhařovice - Nepříjemné překvapení čekalo na majitele rodinného domu v Běhařovicích. V noci z pátku na sobotu se někdo násilím dostal na oplocenou zahradu za domem.

Odešla od nezamčeného auta. Přišla o platební karty a čtyři tisíce korun

Tvořihráz - O peněženku s doklady, platebními kartami a čtyřmi tisíci korunami přišla mladá řidička, která zaparkovala před pohostinstvím v Tvořihrázi.

Čištění ulic je tady. Termíny ohlídají webové stránky

Jižní Morava – Období, kdy rozespalí a nedbale oblečení řidiči vybíhají časně ráno z domu, aby přeparkovali své auto, začalo v pondělí. Ve Znojmě odstartovalo blokové čištění. Čisticí a zametací stroje projedou až do listopadu všemi ulicemi města pětkrát.

Psi si na volné místo k venčení musí počkat

Znojmo – Majitelka fenky labradora Jiřina Hájková doufala, že se s blížícím se jarem dočká slibovaného volného prostoru pro venčení přímo ve Znojmě. Nestalo se tak. Zřízení místa pro volný pohyb psů ve znojemském Dolním parku radnice odložila. „Od plánu jsme upustili, nejednalo se totiž o dobré řešení. Šlo by pouze o malý výběh, který by problém s venčením psů v centru města nevyřešil,“ sdělila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Psi při venčení využijí pisoáry. Nově v Dobšicích

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Ochránit sloupy veřejného osvětlení a rohy budov před agresivní močí psů, kteří u nich vykonávají svou potřebu. Takový záměr mají v Dobšicích na Znojemsku. K jeho naplnění mají pomoci psí pisoáry. „Na nápad nás navedla milovnice psů, která má k Dobšicím vztah. Nejdříve jsem tomu nevěřil, ale když jsme zjistil, jak vše funguje, rozhodl jsem se věc vyzkoušet,“ prozradil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Bohutice dostanou nová světla. Za energie tak ušetří až šedesát procent

Bohutice – Nové osvětlení v celé vsi budou mít do září Bohutice. „Po celé obci je staré osvětlení z roku 1984. Ročně jsme utratili dvě sta tisíc korun za energie a padesát tisíc korun na údržbu,“ informovala starostka Bohutic Simona Mašová.

Děti vypustily k obloze desítky balónků. Za zemřelého učitele ze Znojma

Znojmo – V den, kdy se v Telči uskutečnilo poslední rozloučení s nedávno zesnulým učitelem znojemské školy v Klášterní ulici, si na něj jeho bývalí žáci společně vzpomněli. K obloze na památku padesátiletého Miroslava Chocholouše vyletěly desítky balonků. 

Piráty ve Znojmě povede do komunálních voleb Pavel Nevrkla

Znojmo – Piráti ze Znojemska už mají jasného lídra pro podzimní komunální volby ve Znojmě. „Stal se jím člen Pirátské strany Pavel Nevrkla, který je zároveň čtvrtým místopředsedou pirátského krajského sdružení v Jihomoravském kraji,“ informoval předseda MS Znojemsko Lukáš Dubec.

Festival Jeden svět ukáže propagandu, problémy imigrantů i Tibet

Znojmo – Čtyři večery, osm projekcí a zajímaví hosté v doprovodných debatách. Takový bude letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ve znojemském kině Svět začíná v úterý 20. března. 

Boudovi získali další cenu za marmelády. Britům chutnaly krvavé pomeranče

Znojmo – Další cenu za své marmelády získali manželé Boudovi ze Znojma. „Stříbrnou medaili jsme si z největší světové soutěže marmelád ve Velké Británii odnesli za naši novinku. Ocenění dostala marmeláda z krvavých tarocco pomerančů,“ řekla Zuzana Boudová.

Jeden urážel zákazníky, druhý pošlapal záhon. Půjdou ke komisi

Znojmo – Opilý zákazník znepříjemnil pracovní směnu obsluze čerpací stanice ve Znojmě. Incident se stal v sobotu v osm hodin ráno. „Muž vulgárně urážel a obtěžoval také zákazníky. Odmítal předložit občanský průkaz, putoval proto na oddělení policie,“ sdělila preventistka znojemských strážníků Eva Smutná.

Ve městech začíná čištění ulic. V Miroslavi začínají již v úterý

Miroslav - Lidé, kteří bydlí v Miroslavi nebo v místní části Kašenec, by měli myslet na to, kam v následujících dnech zaparkují svá auta. Město totiž začne s úklidem ulic a veřejných prostranství.

Po požáru v Plenkovicích skončily v nemocnici dvě děti

Plenkovice /FOTOGALERIE/ - Nepříjemné probuzení zažila v pondělí nad ránem rodina z Plenkovic. Vzbudil je požár rodinného domu i přilehlé stodoly. Na místo vyjely čtyři profesionální jednotky hasičů. Při hašení pomáhali i dobrovolní hasiči, v noci vyrazilo na místo hned osm sborů dobrovolných hasičů z okolních vesnic. Když hasiči dorazili na místo, celá rodina se již naštěstí bezpečně dostala z domu. „Při požáru se nadýchala kouře mladá žena, která putovala na interní oddělení znojemské nemocnice. Na dětské oddělení téže nemocnice jsme převezli dvě děti, které byly podchlazené, když stály v mrazu venku," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Znojmo hlásí další psí oběti. Otrávit je mohl zakázaný prostředek na škůdce

Znojemsko – Travič, který klade jedovaté návnady v okolí Znojma, má na svědomí další dva psy. Případ řeší policisté. Veterinář má podezření na zakázaný přípravek na hubení škůdců. „Ve středu jsme přijali oznámení o uhynutí dvou psů. Zjišťujeme příčinu,“ řekla mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Výměna ředitelů škol na venkově? Někde s problémy

Jižní Morava – Vzácné zboží. Tak označuje školský expert a konzultant Miloslav Hubatka kvalitní ředitele škol. Za pravdu mu dávají ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku.

Charita zřídila účet pro rodinu, která přišla při požáru o tři děti

Oleksovice – Sbírkový účet pro rodinu z Oleksovic zřídila znojemská charita. Lidé mohou zasílat peníze na účet 43-6729060267/0100, pod variabilním symbolem 111. Při pondělním tragickém požáru zahynuly tři děti a čtyři dospělí skončili v péči lékařů. Příčinu tragédie vyšetřují hasiči i policisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT