VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARTIN MOŠTĚK

Martin Moštěk / Znojemský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Malý průtok zrušil Odemykání Dyje u Znojma

Znojmo – Znojemští vodáci mají smůlu, jakou za víc než dvacet let nepamatují. Po podzimním Zamykání Dyje pod Znojmem museli nyní zrušit na sobotu plánované odemykání řeky. Důvod je pořád stejný, nízký průtok v řece a malé zásoby ve vranovské přehradě.

Hrdé na středověk. Znojmo ukáže návštěvníkům hradby, zájemci si vyzkouší i zbroj

Znojmo - Znojmo turistům od letoška víc přibližuje své středověké hradby, věže a příkopy. První návštěvníci viděli nově upravený úsek v těchto dnech.

Archeolog Humpola: Sen o popeláři se mi splnil. Probírám se odpadem sídlišť

Znojmo – Shluky kamenů a vrstvy hlíny ve výkopu v Hradní ulici ve znojemském pivovaru možná kolemjdoucím příliš smyslu na první pohled nedávají, šestatřicetiletý archeolog David Humpola už je ale má přečtené. „Taky jsem nad tím musel přemýšlet, ale nakonec jsem se postavil tamhle a začalo to dávat smysl,“ přibližuje badatel jeden ze tří záchranných výzkumů, které nyní vede.

Družstva dobročinných sportovců poběží na radnici. Pro charitu

Znojmo – Sprintem vzali zájemci o účast v červnovém běhu na znojemskou radniční věž registraci do třetího ročníku dobročinného závodu. Všech třicet míst pro pětičlenná družstva obsadili zájemci za tři a půl hodiny. Na start se postaví šestnáctého června.

Na Vranovsko přijedou cyklobusy. Z Brna

Jižní Morava - Protáhnout si na kole nohy v kopcích kolem Vranovské přehrady nebo vyzkoušet cyklostezky v blízkém národním parku a pak se vrátit cyklobusem do Znojma nebo Brna. Od soboty to bude možné. Na Znojemsku začnou jezdit pravidelné linky cyklobusu.

Muž spadl do šachty na vodu. Vytáhli ho už mrtvého

Strachotice – K člověku spadlému do šachty ve Strachoticích vyjížděli ve čtvrtek dopoledne znojemští hasiči. „Muže jsme našli a vyzvedli již mrtvého. Případ jsme předali policii k dalšímu šetření,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Iniciativa chce vrátit na Mariánské náměstí kapli

Znojmo – Vrátit na znojemské Mariánské náměstí kapli, která mu kdysi dala jméno, chtějí zástupci iniciativy, kteří nyní pro svůj záměr sbírají podpisy.

Znojmo otevírá hradební okruh

Znojmo – První prohlídky znojemského hradebního okruhu nabídne ve středu Znojemská Beseda. Zájemci si novou prohlídkovou trasu mohou s průvodce projít v jednu hodinu odpoledne a o půl čtvrté. „Při prohlídce se návštěvníci dozví zajímavé informace o historii opevnění města i jednotlivých věží, které v rámci trasy navštíví. Celková prohlídka bude doplněna bohatým kulturním programem, o který se postarají rytíři ze společnosti Štvanci,“ avizovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Do roka získají moderní učebny. Zastupitelé přidali škole na náměstí Republiky

Znojmo – Už za týden se dají do práce řemeslníci v několika třídách základní školy na znojemském náměstí Republiky. Začnou s opravami, na které škola získala evropské dotace. Díky nim do příštího roku získá modernější učebny, včetně několika nových.

Jaro lákalo jít se sklenkou do vinic. Ve Vrbovci otevřeli stezku Hroznové kozy

Vrbovec /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Doléhající zpěv mužáků vede už z dálky hloučky příchozích k vrbovecké návsi. Na prostranství před kostelem v jarním brzkém odpoledni postává v hloučcích několik stovek návštěvníků. Někteří mají v rukou sklenky vína, jiní se staví do fronty k degustačnímu stánku. Další je čekají za chvíli na trase naučné stezky Hroznové kozy, kterou vyrazí odemknout.

Lidé chtějí koupit Domeček i přidat kontejnery na hřbitov. Řekli to na fóru měst

Znojmo – Od požadavku na více kontejnerů na odpad na hřbitově přes návrhy na zřízení jeslí či koupi kdysi slavného Domečku sahaly podněty účastníků pátého Fóra zdravého města ve Znojmě.

Bodovala vranovská fara i pivovar. Soutěž památek letos ovládlo Znojemsko

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Nejúspěšnější v získávání hlasů pro nejlépe opravené památky na jižní Moravě byli letos jejich správci a majitelé ze Znojemska. Triumfoval vranovský FATYM s opravou tamní fary, která získala polovinu všech hlasů do soutěže zaslaných. Na Znojemsku putují i další první místa.

Muž chtěl skočit z mostu. Sebevraždu mu rozmluvil vyjednavač

Znojmo – Skokem z železničního mostu přes řeku Dyji na trati ze Znojma do Šatova zamýšlel v úterý ráno ukončit život třiatřicetiletý muž ze Znojemska. Záchranáři a policisté mu záměr rozmlouvali přes hodinu.

Stavba obchvatu měla odříznout Přímětice. Chodci po hlavní cestě nakonec projdou

Znojmo – Pro řidiče další ze série objížděk, tentokrát ale i zacházku pro chodce mělo přinést pokračování stavby obchvatu Znojma. Dělníci musí kvůli stavbě mostu uzavřít hlavní cestu ze Znojma do Přímětic. Chodci nakonec budou zřejmě procházet staveništěm.

Vranovskému zámku září střecha, Uherčice i Krumlov čekají na stomilionové opravy

Znojemsko – Pro Krumlov a Uherčice už projektanti kreslí finální výkresy, ve Vranově pokračuje obnova střech. Na Bítově začínají sepisovat projekt, aby v příštích letech opravili statiku obvodových zdí hradu, věží a mostů.

Památky zahajují sezonu: Bítov a Vranov vítají lidi, Krumlov otevře až v květnu

Znojemsko – Prvním návštěvníkům se od počátku dubna tradičně otevírají nejnavštěvovanější památky v regionu. Bítov a Vranov mají otevřeno zatím o víkendech. V květnu začne sezona i v Moravském Krumlově.

Svátky na silnicích? Rizikové. Policie nasazuje víc hlídek, zaměří se na alkohol

Jižní Morava – Dva svátky a prodloužený víkend. Na silnice jihomoravského příhraničí vyráží o poznání víc aut. Dopravní policisté proto posilují hlídky. „Častější kontroly plánujeme nejen u hlavních tahů, ale například i v menších obcích,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Krumlov vydražil první část parcel v Novosadech. Z aukce vytěžil deset milionů

Moravský Krumlov – Zhruba deset milionů v městské kase přinese Moravskému Krumlovu prodej prvních parcel v lokalitě Novosady, kde mají vyrůst nové rodinné domy. Město připravuje přivedení sítí.

Průvodci ukáží hostům Znojmo. Od dubna denně

Znojmo - V jednu hodinu odpoledne pod radniční věží v centru Znojma bude od konce dubna až do konce října každý den začínat prohlídka centra Znojma s průvodcem. Pravidelnou službu výletníkům město nabídne poprvé.

OBRAZEM: V Popicích vysadili Strom republiky

Znojmo–Popice /FOTOGALERIE/ – Stín lidem čekajícím v Popicích na zastávce autobusu nedaleko tamního penzionu poskytne za pár let lípa, kterou tam tuto sobotu vysadil Marek Venuta s přáteli a sousedy. Zapojili se tak do letošního vysazování Stromů republiky u příležitosti letošního stého výročí od založení Československé republiky.

Kupec otevřel trh v Šatově, lidé šli na sladké

Šatov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Svižná renesanční hudba z reproduktorů a útržky hovorů poletují pod lipami v parčíku naproti nové radnici v Šatově. Lidé se schází k pátému Šatovskému trhu. Obhlíží stánky, nakupovat ale před sobotní desátou hodinou dopolední ještě nemohou. Nejdřív musí přijít Šatovský kupec.

Gruna: Kříže připomínají úmrtí i odchod vojsk

Znojmo – Bronislav Gruna s rodinou se léta věnuje bádání o místní historii zejména Moravskokrumlovska. Při dokumentaci památek ho postupně čím dál víc zaujaly kamenné kříže v krajině. „Začali jsme si všímat jejich odlišností a podobností, postupně jsme zjišťovali, kdo je vytvořil i kdo je nechal postavit,“ vysvětluje badatel z Petrovic.

Mošt pro děti i řidiče získal regionální známku kvality

Znojemsko - Sterilovaná zelenina ze Znojma, vína z Miroslavských Knínic, bylinky z Miroslavi a džem a mošt z hroznů z Maršovic. Co mají tyto výrobky společné? Získaly známku Znojemsko regionální produkt. Ta má zákazníkům zaručovat kvalitu a krajovou jedinečnost.

AKTUALIZOVÁNO

Hygienici ruší nemocnicích v kraji zákaz návštěv. Ve Znojmě končí od pondělí

Znojmo – Konec zákazu návštěv na pondělí oznámila v pátek znojemská nemocnice. „Obdrželi jsme oficiální informaci krajské hygienické stanice o ústupu chřipkových onemocnění a v souladu s doporučením hygieniků ředitel nemocnice rozhodl, že zákaz návštěv končí k pondělku,“ sdělil mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Vila ve Vranově je mimo ohrožení. Radní tam chtějí kulturní sál

Vranov nad Dyjí – Historická vila ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, kde nyní sídlí tamní knihovna, má naději na novou budoucnost. Místo demolice má přijít obnova. Rozhodne zadaná studie.

Znojemská vysoká škola hledá partnera

Znojmo – O vstupu silnějšího partnera pro zajištění své budoucnosti jedná znojemská Soukromá vysoká škola ekonomická. Její prorektor Pavel Štohl usiluje i o záruku další podpory města, místo dotace navrhuje, aby radnice platila provoz městské budovy, kde škola sídlí.

Ukliďme Česko: dobrovolníci vyčistí oboru, větrolamy i koryta potoků

Jižní Morava - Kelímky i pneumatiky či spoustu nedbale pohozených plastů a papírů začnou o víkendu sbírat lidé, kteří se rozhodli, že na jaře chtějí mít své okolí pěkné a zapojí se do akce Ukliďme Česko, která se oficiálně koná sedmého dubna.

Město opět prodává Malou Louku

Znojmo – Ještě jednou zkouší radnice Znojma prodat pozemky v Malé Louce, než se úředníci vrátí zpátky k rýsovacím prknům. Rozlehlé pozemky bývalého vojenského autoparku u Vídeňské ulice prodává město už počtvrté. „Dvakrát jsme lokalitu nabídli za zhruba sto milionů, po zpracování nového posudku to nyní zkoušíme podruhé za cenu necelých šestašedesát milionů korun,“ uvedl starosta Znojma Jan Grois.

Znojemský starosta svolal diskuse. Setká se s lidmi v městských částech

Znojmo – Sérii devíti setkání s lidmi v okrajových částech Znojma a připojených obcí oznámil nedávno nově zvolený znojemský starosta Jan Grois. První schůzku absolvoval v pondělí v Derflicích, další jsou naplánované do čtvrtého dubna, kdy přijdou na řadu Oblekovice.

Znojmem otřásla smrt oblíbeného učitele

Znojmo – Sportovec tělem i duší, oblíbený učitel, otec od rodiny, fajn chlap a především známý znojemský DJ. Tak hovoří lidé o padesátiletém Miroslavovi Chocholoušovi, který předminulou sobotu náhle zemřel ve znojemské nemocnici. Podle přítelkyně zesnulého bylo příčinou úmrtí dosud blíže nespecifikované zranění. Muž měl sedmého března upadnout v jednom ze znojemských podniků, kde pouštěl muziku. Jenže potom jej ještě měl někdo zbít.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT