VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Těšíte se na ochlazení?

PETR TUREK

Petr Turek / Hodonínský deník

Bibliografie: Vladykové z Děhylova v pozdním středověku. Opava 2003. Ukrajina po pádu carismu a ohlas v českém tisku. Opava 2005.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Novostavby? Rodinné domy poráží byty. Snadněji na ně získají stavebního povolení

Jižní Morava - Okolí Brna a Břeclavsko si oblíbili lidé pro stavbu rodinných domů, přestože za novostavby zaplatí miliony korun.

Houbaři už mají co sbírat. Ranní rosa ale zatím stačí jen pro klouzky a žampiony

Jižní Morava – Houbařským hitem posledních dnů jsou od severu až po jih kraje bedle. Několik jich našel tento týden v lese na Blanensku také Vladimír Vaněk z Klepačova. Narazil na ně při procházce se psem nedaleko domu. „Byly ale malé s nerozvitými klobouky a už osychaly. V lese je prostě sucho a s houbami to je zatím letos špatné. Potřebovalo by pár dní zapršet,“ řekl muž.

Vinobraní láká turisty i ze zahraničí. Řada místních však raději odjíždí

Jižní Morava – Jednapadesát tisíc návštěvníků přijelo, tisíce lidí prchaly. Kvůli Pálavskému vinobraní řada Mikulovanů své město na celý uplynulý víkend opustila. „Pro domácí už není Pálavské vinobraní jejich vlastním. Dříve jsme se tady potkávali se známými, nyní narážíme jen na turisty. Navíc když si jen na deset minut odjedu nakoupit od obchodu, tak pak na parkovišti, které jsme si zbudovali, nezaparkuji,“ postěžovala si Irena Horáková, která bydlí u mikulovského amfiteátru.

Jízda králů obnovuje paměť dědiny. Šimona s růží v ústech doprovázelo 26 koní

Skoronice /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Hýlom, hálom! Tedy volám, volám. Upozorňuje vyvolávač Jan Holcman. Jediná Jízda králů v Jihomoravském kraji tak začíná. Do Skoronic na Hodonínsku se vrací po pěti letech. „Že pijeme bílé víno, to ví každý z nás. Pijem však i červený, to ostane v nás,“ prohlašuje další vyvolávač.

Mířil do Rakouska, jenže havaroval. Motorkář i nezletilá dívka jsou zranění

Šafov – Vypomáhající vrtulník až z kraje Vysočina letěl na západ Znojemska. Mezi Šafovem a státní hranicí totiž v sobotu krátce po čtrnácté hodině havaroval motorkář.

Nových bytů je méně než loni. Na jižní Moravě je válcuje stavba rodinných domů

Jižní Moravě – Hospodářství se podle ekonomů daří, přesto se byty na jižní Moravě stavějí minimálně. Podle Českého statistického úřadu bytová výstavba za první pololetí tohoto roku poklesla.

Přiskočil zezadu a z krku strhl zlatý řetízek. Policie žádá svědky o pomoc

Znojmo – Až po dvou dnech oznámila sedmdesátiletá žena stržení řetízku z krku policistům. O cennost měla penzistka přijít, když v pondělí před polednem procházela ulicí Dukelských bojovníků ve Znojmě. „Nečekaně k ní zezadu přiskočil cizí muž a beze slov jí strhl zlatý řetízek s přívěškem. Využil momentu překvapení a než se okradená vzpamatovala, byl pryč,“ informovala ve čtvrtek policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Muž se potácel, seděl i ležel v pravém jízdním pruhu

Znojemsko – Na silnici mezi Vranovem nad Dyjí a Šafovem se ve dvě hodiny v noci v pravém jízdním pruhu objevil muž. „Potácel se, seděl, ale i ležel a byl zjevně opilý. Neměl na sobě ani žádné reflexní prvky a byl velmi arogantní. Šlo o sedmadvacetiletého muže z našeho regionu,“ informovala ve středu policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Policie pátrá po podvodníkovi. Obelstil téměř devadesátiletou ženu

Znojmo – Neznámý podvodník navštívil ve znojemské části Oblekovice téměř devadesátiletou ženu. „Zazvonil a když mu otevřela, sdělil jí smyšlenou záminku, že si prý u něho její syn objednal mobilní telefon,“ přiblížila ve středu policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Chtěl pět tisíc korun a přístroj důchodkyni předal.

Zneužívá zákon. Zaplavuje obce dotazy a chce peníze, když správně neodpoví

Jižní Morava – Měl sloužit pro lepší kontrolu politiků, v rukou některých lidí se ale stal bičem na radnice. Republikové Sdružení místních samospráv podává trestní oznámení za zneužití zákona o svobodném přístupu k informacím na Romana Míku. Muž, který má bydliště v jedné z pražských městských části, podle sdružení zneužívá zákona, aby samosprávy systematicky zahlcoval banálními dotazy a obohacoval se díky peněžním kompenzacím.

Policisté o víkendu kontrolovali řidiče. Rekordman nadýchal 2,64 promile

Znojemsko – Osm řidičů přistihli policisté na Znojemsku od pátku do neděle pod vlivem alkoholu. „Šesti proudilo v krvi více než jedno promile alkoholu a třem z nich dokonce více než dvě promile. Tři se stali účastníky dopravních nehod, při kterých podle prvotních informací utrpěli naštěstí jen lehká zranění,“ sdělila v pondělí policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Templáři pokořili vlastní rekord. Z jediné láhve si vínem připilo 530 lidí

Čejkovice, Brno - Templářské sklepy Čejkovice o víkendu překonaly vlastní rekord z roku 2016, kdy si sto sedmdesát čtyři lidí připilo vínem z jedné láhve.

Sucho a málo ryb v rybnících? Muž z Mutěnic chytl metrového kapra

Jižní Morava - U řady řek i vodních nádrží kvůli letošnímu suchu jen rybářům přibývají vrásky na čele a šednou vlasy. To však není případ rybníka Grunty na Brněnsku, kam před několika dny přijel hodonínský rodák Dušan Janík, který žije v sousedních Mutěnicích. „Chytal jsem na peletu, ale to, co jsem vytáhl, jsem opravdu nečekal. Kapr měřil 103 centimetrů a vážil téměř dvaadvacet kilogramů,“ představuje více než metrový úlovek osmatřicetiletý rybář, kterého ale živí stavebnictví.

Statistikám sebevražd v kraji vládne Hodonínsko. Na Znojemsku je případů nejméně

Jižní Morava – Smutným statistikám sebevražd na jižní Moravě dlouhodobě kraluje Hodonínsko. Jeho prvenství potvrdily i čtyři černé dny v druhé polovině srpna, kdy si zřejmě dobrovolně vzali život hned tři lidé. „U Dubňan byl v pátek nalezen oběšený muž, v neděli zemřela žena na kolejích v Bohuslavicích u Kyjova a v pondělí skočil muž pod vlak nedaleko Lužic,“ sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník s tím, že všechny tři případy policisté stále prověřují jako podezření na sebevražedné jednání.

Farář při slavnostech požehná bylinkám, ve Slupi vzdají hold chlebu

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Nové čaje, latté i grilovací koření mohou vyzkoušet v neděli lidé v Čejkovicích. Konají se tam tradiční Bylinkové slavnosti. Přinášíme vás seznam nejzajímavějších víkendových akcí na celé jižní Moravě.

Strany sčítají ztráty už před volbami. Ubývá jim kandidátek v obcích

Jižní Morava – Za poslední čtyři roky roky zmizely na jižní Moravě stovky kandidátů do obecních zastupitelstev navržených konkrétní politickou stranou. Trend obvyklý dříve na menších vesnicích dorazil i do měst.

Podnikaví řemeslníci dostanou až sto tisíc korun. Na rozjezd vlastního podnikání

Jižní Morava – Ještě měsíc mají začínající podnikatelé, kteří se chtějí specializovat na řemesla, aby mohli získat peníze na rozjezd od Jihomoravského kraje.

Objet svět, dokud nic nebolí. Cestovatel z Vacenovic obrazí planetu na motorce

Vacenovice /FOTOGALERIE/ – Zapíchnout vlaječku obce Vacenovice na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro a především na motorce objet svět. Takový dárek si nadělil k třicetinám Michal Vaněk. Rodák z Příbrami už deset let žije s rodinou na Hodonínsku. Vyrazit měl už v pátek, ale kvůli technickým problémům start přesunul na příští týden. „Miluju přírodu a velice rád jezdím na motorce. Už na střední škole jsem si přál zkombinovat obě vášně cestou kolem světa,“ svěřuje se mladý cestovatel.

Volařík z Mikulova ovládl letošního Vinaře roku

Jižní Morava, Praha – Potřetí v historii získalo Vinařství Volařík z Mikulova na Břeclavsku titul Vinař roku České republiky. Při čtvrtečním  slavnostním galavečeru v pražském Paláci Žofín tak jeho zástupci převzali hlavní cenu v podobě velkého křišťálového poháru. „Právě kolekci vín z Vinařství Volařík porotci vyhodnotili jako nejlepší z celkového počtu 543 přihlášených soutěžních kolekcí,“ informoval za organizační výbor soutěže Petr Marek.

Na Baťův kanál? Jen s ponorem do šedesáti centimetrů

Hodonínsko – Extrémně nízké průtoky neumožňují zajistit stanovenou plavební hladinu na Baťově kanále, Státní plavební správa proto omezuje plavbu.

Za dvě hodiny pomohla na svět dvěma dětem. U porodu asistovala poprvé

Hodonín - Matěj a Mato. Tak se jmenují dva chlapci z Hodonínska, které za dvě hodiny nedávno přivedla na svět spolu s kolegy záchranářka Jitka Jágerová. „Je to neuvěřitelné, za dvaadvacet let jsem nebyla u porodu, teď za jeden den hned dvakrát. Byla to nádherná služba,“ říká dojatě.

Víc než sto let starý Maxwell i Jawa Robot. Veterány ozdobily kyjovské náměstí

Kyjov, Slovácko /VIDEO/ – Ford A z roku 1929 vyrobený v Kanadě, Rover 12 z posledního roku druhé světové války, o sedm let starší Tatra 97 nebo více než sto let starý Maxwell. Dále aerovky nebo obletovaná replika janovské Dory 1906. To jen část vozů, které lidé v sobotu viděli projíždět Moravským Slováckem.

Traktor hořel v lese i s nákladem klád. Škoda je půldruhého milionu korun

Rozkoš – Ohořelý traktor i s nákladem dřeva. To byl následek pátečního podvečerního požárů, který likvidovali hasiči u Rozkoše.

Hory letos zarazí vinaři se zpožděním, zato s burčákem

Jižní Morava – Hory se sice na řadě míst jižní Moravy budou o víkendu kvůli bezpečí úrody zarážet, avšak část mají už vinaři sklizenou. Burčák z ní tak poteče na akcích upomínajících na zvyk, že do vinohradů kvůli ochraně dozrávajících hroznů už nesmí nikdo vstoupit. „Nabídneme burčák z našich hroznů z odrůdy Solaris, šťáva měla už sladkost čtyřiadvacet stupňů,“ upozornil Pavel Motáň z vinařského spolku Přátelé Achtele.

Posprejoval městské hradby v centru Znojma. Vandalovi hrozí až rok za mřížemi

Znojmo – Dvaadvacetiletý mladík ze Znojemska, který tvořil v centru okresního města, nyní čelí trestnímu stíhání.

Bude dítě zdravé? zajímá čím dál víc těhotných. Screeningové vyšetření je trend

Jižní Morava – Těhotné ženy mají stále větší zájem o speciální vyšetření, které umožňuje odborníkům zjistit, jestli dítě bude či nebude trpět vrozenou vadou již v prvních týdnech těhotenství.

Rok tunelovala smíšené zboží. Ukradla alkohol nebo cigarety za víc než 80 tisíc

Znojemsko – Až pět let ve vězení hrozí třiačtyřicetileté ženě z Třebíčska, která vedla prodejnu se smíšeným zbožím v obci na Moravskokrumlovsku.

Při plavbě za bobry na Moravě objevili hraniční kámen

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Současné sucho a pokles hladiny řeky Moravy odhalují stopy historie staré desítky let. Kapitán František Ondruš s lodivodem Janem Meclem (na snímku) objevili před pár dny u Hodonína podle všeho starý hraniční kámen ještě z éry před regulací vodního toku, která spadá do dvacátých a třicátých let minulého století. „Málem se sesunul do řeky, ale zachytil se o větev, takže jsme jej pak mohli vytáhnout,“ popisoval Mecl.

Hosté přišli ve znojemských barech o peněženky i mobily

Znojmo – Pětitisícovou škodu způsobili v noci na sobotu zloději ve Znojmě. „Šlo o krádeže volně odložených věcí v barech,“ přiblížila v pondělí policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Z Argentiny cestovala do Veselí nad Moravou. Za příběhem mládí svého dědečka

Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/ - Na druhou stranu zeměkoule zamířila na přelomu července a srpna María Elena Montechiari se svým šestnáctiletým synem Francescem. Z rodné argentinské metropole Buenos Aires vyrazili za poznáním minulosti svých předků na jih Moravy.

Sucho nahrává kormoránům. Úřady povolily jejich odstřel

Jižní Morava - Utlumit ptačí apetit a snížit škody. Úředníci povolili odstřel kormoránů velkých v okolí Pohořelic na Brněnsku. „Žerou jen ryby a napadají soustavy rybníků, kde hospodaříme. Škody jdou ročně do milionů,“ vyčíslil ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Třímetrové tělo Krista má černofialový krk. Od střepin při sestřelení letadla

Hodonínsko – Kříž je úžasný symbol středu a počátku všeho. Je spojený se smrtí na kříži, vzkříšením a pokračováním, což přestavuje to nejdůležitější pro život na zemi. Tak shrnuje význam dřevěného monumentu třiasedmdesátiletý rodák z Ratíškovic na Hodonínsku František Zelinka. Právě on vytvořil velký kříž pro jeden z nejvyšších vrcholů Dolnomoravského úvalu, Náklo.

Zavede do doby největší slávy Velké Moravy. Hradiště chystá interaktivní model

Mikulčice – Interaktivní maketu velkomoravského hradiště z devátého století, která vychází z nejnovějších poznatků archeologů. Laserové animace i hlasové představení akropole, předhradí, velmožské dvorce, opevnění, mosty a chrámy. To vše má být novým lákadlem Slovanského hradiště u Mikulčic na Hodonínsku.

Horký uplynulý víkend? Teplotní rekordy odolaly

Jižní Morava – Více než dvacet let staré teplotní rekordy v sobotu ani v neděli na jihu Moravy nepadly. Jak informovala brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu, maximální teploty se v Jihomoravském kraji v neděli pohybovaly od jednatřiceti do třiatřiceti stupňů.

Zeman a Kiska se potkali v Hodoníně. Odjeli pak parním vlakem do Topoľčianok

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Na vlídné přijetí i loučení mohou vzpomínat prezidenti České a Slovenské republiky Miloš Zeman a Andrej Kiska, když je z hodonínského nádraží téměř v pravé nedělní poledne odvážel historický vlak do bývalého sídla československých prezidentů v Topoľčiankách.

Požár stohu. Škoda předběžně sedm set tisíc korun

Hevlín – Už od pátečního večera likvidují hasiči požár stohu u Hevlína. Oheň zasáhl prostřední z trojice stohů. „Požár jsme dostali pod kontrolu již v pátek večer, takže se nešíří. Pro jeho likvidaci je ale potřeba také střídání jednotek, vzhledem k prohrabávání stohů bude zásah ještě pokračovat,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška v sobotu krátce po deváté ráno.

Trstěnice vyplavila noční průtrž mračen

Trstěnice /FOTOGALERIE/ – Dlouhodobé sucho vystřídala v Trstěnicích v pátek po dvaadvacátého hodině nečekaná průtrž mračen. Za hodinu v obci spadlo devadesát milimetrů srážek. Zaplavené jsou domy, sklepy, hřiště i koupaliště. „Je to šílené, postižených je několik domů, z toho dva obytné, a řada sklepů. Také hřiště bylo pod vodou,“ upozornila starostka Jana Smejkalová.

Parní lokomotiva poveze z Hodonína Zemana a Kisku

Hodonín – V obláčcích páry spojí v neděli před polednem v Hodoníně historii a současnost prezidenti České republiky a Slovenska Miloš Zeman a Andrej Kiska. „Setkají se tady u příležitosti stého výročí vzniku Československa. Po položení kytic u pomníku místního rodáka a zakladatele samostatného státu Tomáše Garrigua Masaryka oba společně odjedou historickým vlakem,“ sdělil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Mladý voják z Vyškova střelnému zranění podlehl. Zemřel v nemocnici

Brno, Vyškov – Šestadvacetiletý voják, kterého ve čtvrtek odvezla v kritickém stavu sanitka z vyškovských kasáren, v pátek dopoledne zemřel ve Fakultní nemocnici v Brně.

Vojáka se střelným poraněním hlavy odvezla sanitka. Je v kritickém stavu

Vyškov – Sanitka s lékařem záchranné služby ve čtvrtek v ranních hodinách vyrazila do vyškovských kasáren. Pomoc potřeboval šestadvacetiletý mladý muž. „Se střelným poraněním jsme ho vezli na urgentní příjem Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích. Jeho stav byl kritický,“ informovala mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Rokytnou v Moravském Krumlově plavaly mrtvé ryby

Moravský Krumlov – Rybářská stráž ve středu večer nahlásila úhyn ryb v řece Rokytná u staré pily v části Kaštanka v Moravském Krumlově.

Za Těšeticemi překročil stopadesátku. Policisté ho zastavili

Těšetice – Policisté přistihli v úterý večer třiatřicetiletého muže ze Znojemska, jak se za volantem Fordu Mondeo řítí z Těšetic po silnici na Suchohrdly rychlostí 155 kilometrů za hodinu.

AKTUALIZOVÁNO

Hasiči bojovali s plameny. Při požáru balíků slámy na poli posloužil i traktor

Znojemsko – Několik požárů v úterý odpoledne a vpodvečer zachvátilo Znojemsko.

Nový přístav má do Hodonína nalákat turisty. Chystá se prodloužení Baťova kanálu

Hodonínsko /VIZUALIZACE/ – Nejnákladnější záměr, který ministerstvo dopravy plánuje pro funkční období nové vlády na vodě jižní Moravy, je prodloužení Baťova kanálu do Hodonína.

Při koupání jim někdo vykradl auto

Hostěradice – Do bývalého lomu u Hostěradic si přijela zaplavat na dvě hodiny mladá dvojice z Brněnska. Osobní auto zaparkovala nedaleko. „Po návratu na ně čekalo nepříjemné překvapení. Drzý zloděj měl dost času, aby vůz prohledal,“ přiblížila v pondělí sobotní případ mluvčí policie Lenka Drahokoupilová.

Dvacetiletý řidič pronásledovaný policií havaroval. Vezl čtyři lidi

Znojemsko – V poli a s autem na střeše skončil mladý řidič po honičce s policií. Ta začala před třetí hodinou v noci na sobotu, kdy řidič Volkswagenu Golf nerespektoval pokyn k zastavení.

Voda v přírodních koupalištích? OK. Kromě Brněnské přehrady a nádrže Výrovice

Jižní Morava – Krajští hygienici v pátek zveřejnili hodnocení výsledků odběrů vody v koupacích oblastech ve volně přírodě, které pravidelně kontrolují, za tento týden.

Nová vláda: dva ministři se narodili v Brně, šéf dopravy zase vyrůstal ve Veselí

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Minulá vláda, která získala důvěru poslanců, měla v čele premiéra z jižní Moravy. Nová složená z kandidátů hnutí ANO 2011 a ČSSD má dva ministry narozené v Brně. Další dva v Jihomoravském kraji pracovali. „Členové vlády obvykle potřebují zázemí ve svých regionech. V nové vládě to však nehraje roli, minimálně u ministrů za ANO o tom rozhodl premiér. To je bezprecedentní,“ okomentoval politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně.

Opravy praskajících domů brzdí nejistota. Pomoci má průzkum problémového podloží

Hodonín – Padající omítka, pukliny ve stěnách, ocelová lana prostupující zdi od sklepa přes schodiště až do bytů. Tak vypadají některé domy v místní části Bažantnice v Hodoníně, kde žije kolem pěti tisíc lidí. Příčinou je nestabilní podloží a výskyt tekutých písků.

Oslava 40. a 80. narozenin. Jedlička chce jako první sám přeplavat Baťův kanál

Hodonín – Obtížný dárek si ke svým čtyřicátým narozeninám nadělil Marek Jedlička z Hodonína. Chce se pokusit o první sólo přeplavání Baťova kanálu. „Chci tak navázat na oslavy osmdesáti let od jeho dokončení. Před lety jsem přemýšlel o přeplavání kanálu La Manche, což je ale příliš nákladné, tak jsem přešel na levnější a schůdnější variantu, kterou máme za domem,“ usmál se Jedlička.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT