Je to zásah do svobody podnikání

ANO: Svoboda podnikání je u nás ústavně zaručena. Proč jsou od roku 2016 nuceni majitelé velkých obchodů zavírat? A ještě nelogicky jen po některé svátky? Dává to výhodu jejich konkurentům, menším prodejcům a kurýrním službám. Supermarketům a hypermarketům navíc vznikají další náklady spojené se skladováním a rozvozem zboží.
NE: Podnikání je sice svobodné, ale zákon ho může regulovat. Jde nejen o zákaz prodeje lihovin a kuřiva mladistvým. Platí také normy pro kvalitu a trvanlivost zboží. Řada zemí v Evropské unii, jako například Rakousko a Německo, dodržuje zákaz velkoprodeje nejen o státních svátcích, ale i o nedělích. Žádný řetězec obchodů kvůli tomu nepřišel na buben.

Nahrává se anketa ...

Nespravedlnost vůči zaměstnancům

ANO: Obhájci absolutního zákazu prodeje o některých svátcích se odvolávají na to, že přetížení zaměstnanci velkých obchodů potřebují aspoň někdy klid na odpočinek. To je falešný argument. Naopak mnozí zaměstnanci supermarketů o svátcích slouží rádi - vydělají víc peněz. A co pak prodavači v obchůdcích, na benzinkách, číšníci, a když trochu přeženeme i lékaři a sestry? Neměli by mít taky povinné volno?
NE: Supermarkety a hypermarkety kladou na zaměstnance mimořádnou zátěž. Často si nemohou vybrat, slouží ve dne v noci. Když nejsou u pokladny, rovnají zboží, nebo radí zákazníkům. Mají jen omezené možnosti, jak trávit čas s rodinou a přáteli. Současné omezení prodeje je to nejmenší, správně by mělo být zavřeno o všech svátcích i nedělích. Zdraví je důležitější než přivýdělek.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Lidé si „otevřené“ a „zavřené“ svátky pletou

ANO: Který světec je svatější? Proč si můžete nakoupit na Cyrila a Metoděje a ne na Václava? Každý rok se lidé dotazují na sociálních sítích, kdy ne a kdy ano. Média přinášejí rozpisy prodejní doby, ani to často nestačí. Ten zmatek je potřeba vyřešit. Buď otevřít o všech státních svátcích, nebo v krajním případě zavřít.
NE: Jak ukázal průzkum agentury Median pro Český rozhlas, lidé si většinou na „pohyblivé svátky“ zvykli. I kdyby si to náhodou popletli, mohou si dojít do obchůdku na rohu. Případně povolat kurýrní službu. Najít přesnou informaci o otevírací době na internetu nebo v novinách je navíc snadné pro kohokoliv.

Nahrává se anketa ...

Nakupování není neřest

ANO: Nikdo nemá právo lidem nařizovat, kdy si smějí nakoupit nebo ne. New York žije čtyřiadvacet hodin každý den a nezdá se, že by jeho obyvatelé byli retardovaní. Dospělí lidé vědí, jaký čas mají trávit ve velechrámech obchodu a jaký věnovat dětem, psovi, zahrádkaření, posilování a jiným velmi příjemným věcem. Žádnému politikovi do toho nic není.
NE: Všichni jsou ve vleku nekonečných reklam, které nabádají, aby stále nakupovali. Obchodní centra vymyslela spoustu triků, jak donutit zákazníky, aby tam trávili celé dny a tahali tam i děti. Jak říkají poslanci KDU-ČSL, je potřeba dát lidem aspoň nějaký čas na to, aby se věnovali rodině a svým koníčkům.

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.