Letos jeden z největších případů okradení důchodce začali vyšetřovat znojemští kriminalisté.

„Neznámý muž se vetřel do domu sedmasedmdesátiletého obyvatele Jiřic u Miroslavi. Nabízel mu ke koupi údajně zlaté příbory,“ informovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Lstivý prodejce důchodci nabízel prodej příborů za desetinu jejich smyšlené ceny sto padesát tisíc. „Když muž podlehl přemlouvání, sledoval zloděj, kde má důchodce uložené peníze, využil jeho nepozornosti a obral ho o statisícové úspory,“ dodala mluvčí.

Podobných případů, při nichž je obětí trestného činu důchodce, evidují každoročně policisté na Znojemsku zhruba tři stovky. Třicet až čtyřicet z nich tvoří krádeže a podvody spáchané lidmi, kteří zneužijí důvěřivosti nebo fyzické slabosti osamělých starých lidí.

Někteří znojemští důchodci mají své zkušenosti s tím, že věřit se nedá ani známým. „Zazvonil jednou můj známý a řekl, že se chce podívat, jak bydlím, protože má také zažádáno o byt v našem domě pro seniory. Protože ho dlouho znám, pustila jsem ho dál,“ popsala jeden příběh obyvatelka domu na Vančurově ulici Růžena Ziková.

Po chvíli hovoru nad kávou ji návštěvník požádal o peníze. „Chtěl nejdřív pět tisíc. Když jsem řekla, že tolik peněz nemám, chtěl půjčit aspoň tisícovku. Je to dva roky a pořád mi ji nevrátil,“dodala Ziková.

Policisté se letos na prevenci podobných činů zvlášť zaměřili při různých besedách. „Daří se nám objasnit až polovinu podobných případů. I když pachatele dopadneme a soud ho odsoudí, peníze už velmi často nemají a vymoci je z nich je těžké,“ upozornil policejní mluvčí Jan Křepela.