Mimořádně nebezpečnou pyrotechniku, s níž smí legálně nakládat jen profesionálové, našli policisté při kontrole tržnice v Hatích. Začali prověřovat podezření z trestného činu nedovoleného ozbrojování.

Kolona policejních aut a muži v černých kombinézách rychle natahující pásky s nápisem „Policie, vstup zakázán“ kolem asijské tržnice v Hatích. Už typickou scénou začala ve středu další kontrola zboží tamních stánkařů.

„Prověřujeme jednak informace o prodeji pyrotechniky vyšších tříd, pro které trhovci nemají oprávnění, a chceme také preventivně působit na veřejnost, aby petardy lidé kupovali raději ve specializovaných prodejnách,“ vysvětlil důvody razie znojemský policejní mluvčí Jan Křepela.

Stánky nejprve kontrolovali pracovníci České obchodní inspekce a báňského úřadu. U jednoho stánku našli petardy spadající do čtvrté, tedy nejvyšší třídy nebezpečnosti. „Tyhle věci nesmí přijít do ruky civilistům. Je to pyrotechnika kvalifikovaná už jako trhavina. Při špatné manipulaci je životu nebezpečná. Smí je používat jen člověk se zvláštní kvalifikací,“ hodnotil nález expert spolupracující s policisty, který odmítl zveřejnit své jméno.

„To, co jsme dnes našli, by stačilo k tomu, aby to tady vyhořelo ještě tak třikrát,“ dodal.

Kulové pumy


Připomněl tak rozsáhlý požár, který před rokem poničil nedaleké obchodní centrum. Zavinil jej tehdy stánkař předvádějící neopatrně na volné ploše u parkoviště své zboží.

Podle zasahujících policistů jsou pro sváteční ohněstrůjce z nalezené nepovolené pyrotechniky nejnebezpečnější takzvané kulové pumy.

„Stánkaři k nim doporučují koupit novodurové trubky v supermarketu a zakopat je do země. Spoustu lidí to neudělá a trubky jsou navíc v mrazu křehké. Zapálená puma proto nevyletí do vzduchu, ale bude fungovat jako granát,“ upozornil policista Stanislav Hrdlička.

Správně odpálená puma může vyletět až do výšky dvě stě padesát metrů. „Při špatném odstřelení hrozí, že se z ní stane granát schopný poranit lidi v okruhu přinejmenším čtyřicet metrů,“ varoval policista. Na stánku našli i další rakety a jiné výrobky.

Na stánku trhovců policisté našli i další rakety a jiné výrobky, k jejichž prodeji nemohli mít stánkaři oprávnění. Policisté, celníci a úředníci při pokračující kontrole zaznamenali ještě jeden nález.

„Našli jsme kovový kontejner, kde stánkaři skladovali další pyrotechniku,“ informoval mluvčí Křepela. Policisté vyslýchají některé prodejce a zahájili vyšetřování. „Prověřujeme podezření z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Zatím dokumentujeme nalezené věci, sbíráme výpovědi a důkazy. Žádné obvinění konkrétních osob zatím nepadlo,“ shrnul mluvčí.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Online zpravodajství ze zátahu