Dalibora Koppa zná celý svět. O obchodníka se zbraněmi z Pavlic na Znojemsku se zajímala americká FBI a jeho jméno znal i šéf Spojených národů Kofi Annan. Včera začal vyprávět svůj příběh před brněnským krajským soudem.

Kopp je podezřelý, že se bez patřičné licence pokoušel o vývoz zbraní do Iráku a do zemí třetího světa.

Obžaloba viní Koppa z přípravy pěti nelegálních obchodů. Podle policie je pavlický rodák zapleten do největšího černého obchodu se zbraněmi za posledních několik let.

„Jde o přípravu trestného činu. Chtěl uzavřít obchod, aniž na to měl povolení,“ zahájila první soudní líčení státní zástupkyně Eva Žďárská.

Koppa viní z porušování předpisů o nakládání s vojenským materiálem. Podle ní hrozí obchodníkovi až desetileté vězení.

„Já jsem měl všechny potřebné licence. Vše jsem konzultoval s vlivnými lidmi na ministerstvu průmyslu a obchodu. Nechtěl jsem dělat nelegální obchody,“ bránil se šestačtyřicetiletý Kopp.

Krycí název operace: Dudek

Policisté stíhali Koppa už od roku 2004 v rámci tajné operace s krycím názvem Dudek. Z Česka chtěl prodat čtrnáct milionů nábojů do samopalů. Při razii, kterou policie u Koppa uskutečnila, se navíc zjistilo, že měl v jedné ze svých firem dokonce celou výrobní linku na náboje.

Tu do republiky dovezl už v roce 1999, ale opět bez patřičného povolení příslušného ministerstva.

„Ta výrobna nebyla funkční,“ hájil se Kopp.

Muž, který se při obchodních cestách do Afriky oženil s Liberijčankou, využil před dvěma lety manželčin původ. Poté, co mu policisté přečetli obžalobu, odjel za vyženěnou rodinou do africké země.

Tam strávil ve vězení necelého půldruhého měsíce. Po zaplacení kauce ho propustili.

„Na základě mezinárodního zatykače byl hledaný zadržen letos pátého ledna,“ konstatovala mluvčí útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Policisté Interpolu ho zatkli na bruselském letišti.

Spolu s Daliborem Koppem je souzen také jeho obchodní partner Josef Ondrouch. Ten se podle obžaloby podílel na přípravě posledního obchodu.

„Pan Ondrouch mluví výborně anglicky a německy. Pomáhal mi hlavně při různých jednáních,“ vysvětloval Kopp.

Bývalý obchodník, který nyní čeká na rozsudek ve vazbě, je stíhaný i v další zemi. Nedávno se objevili vyšetřovatelé z Kyrgyzstánu. Zajímali se o případ pana Koppa. V bývalé sovětské republice je Kopp obviněn ze zpronevěry státního majetku.

Je nebezpečný také pro Afriku

Velvyslanec Organizace spojených národů Abú Músy už před dvěma lety prohlásil, že Kopp představuje nebezpečí pro celou západní Afriku. „Aktivně se účastnil vyostřování konfliktů v oblasti,“ prohlásil Músy.

Soudce Daniel Plšek bude rozhodovat o obchodníkově osudu opět dnes. Verdikt ale zřejmě ještě nepadne.