Okamžitá ztráta řidičského průkazu, hrozba až ročního vězení či pokuty. Nic ztoho očividně neplatí na řadu řidičů na Znojemsku. Policisté si sotva vzpomenou na den, kdy nějaká hlídka nepřistihla opilého řidiče, své si snimi zažijí i záchranáři. Při víkendové akci policisté na Znojemsku vnočních hodinách přistihli šest opilých lidí za volantem. Další kontroly budou následovat.
 
„Nejhorší případ zjistili naši policisté vneděli. Při kontrole na Brněnské ulici nadýchal čtyřiatřicetiletý řidič stopětky škodovky 3,32 promile. Stejný den přistihla další hlídka ještě jednoho řidiče, který nadýchal víc jak jedno promile a tím překročil hranici spáchání trestného činu,“ informovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.
 
Už vsobotu přistihli policisté čtyři podnapilé osoby za volantem. „U Lesné nadýchal řidič bez setinky dvě promile. Jen o devět méně naměřila hlídka čtyřicetiletému muži ve Znojmě nedaleko nádraží ve čtyři hodiny vnoci,“ doplnila Drahokoupilová.
 
O ošetřování opilých obětí dopravních nehod ví své znojemští záchranáři. „Není to žádná vzácnost, že si pacienti způsobí úraz vopilosti,“ konstatoval vedoucí lékař znojemské záchranky Arnošt Růžička. Vsobotu vnoci vyjížděla posádka knehodě, jíž se účastnil podnapilý muž na bicyklu.
 
„Střetl se si sautem a alkohol se na nehodně citelně podepsal. Když jsme ho pak ošetřovali, vůbec mu nedocházelo, že má zlomenou nohu a pořád chtěl odcházet, čímž si jen ubližoval,“ popsal Růžička.
 
Podnapilým po nehodě či úrazu sice bezprostředně po úrazu poněkud uleví, že kvůli alkoholu nevnímají bolest, na druhou stranu ovšem špatně komunikují se záchranáři a hrozí i přinejmenším slovní konflikty. „Případy řidičů, u kterých zjistíme víc než promile alkoholuvkrvi evidujeme téměř denně a nižší hodnoty, posuzované jako přestupek jsou ještě častější. Vkontrolních akcích budeme rozhodně pokračovat,“ zdůraznila Drahokoupilová.
 
Jak dodala, do větších kontrol se zapojují vedle dopravních policistů i muži ze všech obvodních oddělení zregionu. „Podobně jako před dvěma týdny chystáme i akce, na nichž se podílí i naši kolegové zokolních okresů například Břeclavska a Brněnska,“ uvedla mluvčí.