Upřesněna výše škody. Rozšířeno v celém textu.

Pět hasičských jednotek muselo v noci na neděli řešit požár velkoskladu obuvi v areálu bývalé firmy Gala na Průmyslové ulici ve Znojmě. Ten kompletně vyhořel. Vyšetřovatelé odhadují škodu na dvacet milionů korun. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn.

„Informaci o požáru jsme dostali deset minut před druhou hodinou v noci. Na místo vyjelo pět jednotek,“ řekl operační důstojník hasičů. K požáru jeli profesionálové ze Znojma, Moravského Krumlova, Hrušovan i z Brna. Pomáhali i dobrovolníci. Oheň se podařilo zlikvidovat po šesti a půl hodinách, o půl deváté ráno.

„Při příjezdu hasičů byla téměř celá skladová hala v plamenech, oheň ohrožoval také sousední objekty a do okolí se šířil hustý dým,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Hasiči se museli vypořádat také s nízkou kapacitou místní hydrantové sítě a zřídili kyvadlovou dopravu vody od nejbližšího použitelného vodního zdroje. „Požár zničil střechu objektu a vnitřní zařízení včetně uskladněného zboží. Částečně poškodil také kanceláře firmy v administrativní části haly,“ dodal Haid.

Ve skladu bylo zboží firmy Numero Uno. Okolnosti požáru a dopad pro společnost ale Znojemskému deníku nechtěli zástupci firmy sdělit. „Do medií se nechci vyjadřovat,“ řekl majitel společnosti Luděk Navrátil.

Firma Numero Uno je výhradním dovozcem mnoha světových obuvnických značek do České republiky. Společnost byla založena v roce 1995. Prostřednictví svých obchodních zástupců pokrývá území celé České republiky. Nabízí dětské, dámské, pánské i sportovní boty. Ročně na českém trhu podle svých webových stránek umístí až tři sta tisíc párů bot.

Příčinu požáru hasiči zatím neznají. Celou neděli na místě pracovali specialisté. „Při takto rozsáhlém požáru se může vyšetřování prodloužit. Šetření si také zřejmě vyžádá i odborné expertízy,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Záchranáři podle něj měli nakonec štěstí v neštěstí. Udrželi oheň v zasažených prostorách a zabránili tak jeho rozšíření do blízkého skladu lepidel. „Pokud by oheň přeskočil i tam, byla by likvidace požáru mnohem dramatičtější a škody vyšší,“ uvedl Haid.

Pokud se informace o způsobené škodě potvrdí bude víkendový požár jedním z nejničivějších na Znojemsku v tomto roce. Zatím nejhorší se odehrál na jaře v Citonicích. Shořela tu sušička zeleniny Agrodružstva Jevišovice. Vyšetřovatelé vyčísli škodu na čtyřicet milionů korun. Oheň zapříčinilo nesprávně umístěné topidlo.