Případ zločinného spolčení projednával soud již podruhé. Verdikt si osobně vyslechl jediný obžalovaný, ostatní byli odsouzeni jako uprchlí v nepřítomnosti.

„Obžalovaní jsou vinni tím, že se v průběhu roku 2003 podíleli na zločinném spolčení mezinárodního charakteru. Jejich činnost byla výdělečná, zaměřená na nelegální převoz občanů Moldávie ze Slovenska, přes Moravu a Rakousko do Itálie za částku do dvou tisíc euro za jednu osobu,“ uvedl v rozsudku soudce Josef Teplý. Běžence převaděči ubytovávali na různých místech na Slovensku nebo na Moravě. Potom je přes hraniční přechody na falešné doklady osobními auty převáželi. „Ve prospěch zločinného spolčení pracovali také Pavel Hořák, který zajišťoval bezpečný přejezd aut přes hraniční přechody. To za součinnosti dříve sloužících pohraničních policistů Antonína Švancary a Jana Šedivého z hraničního přechodu v Hevlíně,“ četl z rozsudku Teplý.

Soud prokázal převaděčům celkem šestadvacet případů, které skupina provedla od března do prosince roku 2003. Převaděči vždy převezli dva až tři běžence. V jednom případě se dokonce pokoušeli o dva transporty běženců v jednom dni. Běženci se dostávali do rukou policistů různými způsoby. Chytali je rakouští, či italští policisté, jednou dokonce při cestě u Pohořelic havarovali a skončili už na Moravě.

Více ve středečním vydání Znojemského deníku