Opel Astra uhánějící stodvacítkou noční silnicí u Hevlína, smyk a auto rotující přes střechu v poli. Když se konečně zastavilo zpět na kolech, leželo poblíž tělo osmatřicetileté ženy. Záchranáři už jí nemohli pomoci .

Řidič Mojmír Prušek byl na včerejšek předvolán ke znojemskému soudu. Bez omluvy nepřišel. Soudce Miroslav Nahodil proto rozhodl, že hlavní přelíčení povede v jeho nepřítomnosti. Nakonec obžalovaného poslal na tři roky do věznice s ostrahou. „Aspoň jsem ho nemusela vidět. Žádala jsem soud, aby ho potrestal přísně. Klame svým vystupováním, dokáže působit dobrým dojmem. Dcera nebyla nejspíš posledním člověkem, kterému ve svém životě ublížil,“ řekla Světluška Rellová, matka oběti nehody. Jarmila Kyseláková by zítra oslavila devětatřicáté narozeniny.

Prušek nevypovídal ani v přípravném řízení. Soudce Nahodil mohl z protokolu ve spise jen přečíst, že obviněný vyjádřil nad tím, co se stalo, politování. „To řekl do protokolu, ale za celou dobu se nijak neozval, ani mi nezatelefonoval, i když moje číslo měl,“ komentovala Pruškovo počínání Rellová.

Dubnová tragédie


K tragické nehodě došlo pozdě v noci osmnáctého dubna. „Řidič se plně nevěnoval řízení, v mírné levotočivé zatáčce dostal kvůli vysoké rychlosti smyk a vyjel vpravo mimo vozovku do příkopu. Potom se auto několikrát obrátilo přes střechu, až se nakonec zastavilo zpět na kolech,“ popsal nehodu státní zástupce Roman Foltýn a poukázal na to, že obžalovaný měl v krvi půldruhého promile alkoholu.

Ze znaleckého posudku vyplynulo, že spolujezdkyně nejspíš neměla zapnuté pásy. „Zatímco tělo řidiče bylo zaklíněno za volantem, spolujezdkyně padla na přední sklo, které ale bylo již rozbité a proto vypadla zčásti ven. Kdyby byla připoutaná, bezpečnostní pás by ji nejspíše zadržel ve vozidle,“ uvedl z posudku znalce soudce Nahodil.

V odůvodnění rozsudku poté konstatoval, že zajištění bezpečnosti osob v autě je jedna z povinností řidiče. „Obžalovaný jich porušil několik. Z dokazování je zcela zřejmé, že jel příliš rychle, pod vlivem alkoholu a nezajistil, aby se spolujezdkyně připoutala,“ upozornil Nahodil.

Mojmíru Pruškovi při konečném účtování přitížily jak okolnosti nehody, negativní hodnocení z obce i dřívější tresty za různou úmyslnou trestnou činnost. Za ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem alkoholu mu hrozilo půl roku až pět let vězení a zákaz řízení.

Tři roky vězení


Soudce Nahodil Pruška nakonec odsoudil ke třem letům ve věznici s ostrahou. Řídit mu zakázal na šest let. „Tři roky za lidský život jsou trochu málo,“ komentovala rozsudek Rellová. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.