Společně s Novotným stanuli před soudem Petr Kuřitka a Bajram Pireci. Dvojice je podezřelá z toho, že Novotného k činu navedla. Za usmrcení cizince mu prý Pireci vyplatil 300.000 korun.

Novotný byl v minulosti odsouzen k sedmi letům vězení za loupež. Byl při ní zbit starší muž, který později zemřel. V létě 2004 byl Novotný propuštěn z vězení a obnovil své vztahy s přítelem z dětství Kuřitkou. Přes něj se seznámil s Kaluginem.

S Ukrajincem vycházel původně Novotný dobře. Pak mu ale Kuřitka údajně řekl, že jej chce Kalugin zavraždit, a to kvůli jeho podílu na brutálním loupežném přepadení starého muže.

Novotný pak událost líčí tak, že jej Kalugin napadl na dvorku jeho domu nožem. "Kdybych včas neuhnul, podřízl by mě. Měl jsem zbraň, tak jsem ji použil ke své ochraně," řekl soudu.

Jinou verzi má ale Kuřitka. Uvádí, že Kalugin měl konflikty s majitelem několika znojemských nočních podniků Pirecim. Spory se týkaly výpalného. Podle některých svědectví dostal Novotný od Pireciho zaplaceno, aby Kalugina popravil.

Ukrajinec na podzim 2004 náhle zmizel. Tělo zavražděného se podařilo objevit až letos v březnu poté, co policie získala nové informace ke kauze. Policejní pes našel jeho hrob za pět minut na Novotného zahradě. Komplikovanější bylo určení totožnosti. Ostatky byly již v tak špatném stavu, že muselo být použito takzvané superprojekce. Nalezená lebka byla za pomoci počítačové techniky srovnávána s fotografiemi Ukrajince. Nakonec se totožnost zavražděného cizince skutečně podařilo prokázat.

Proces byl dnes odročen na neurčito. Příště bude pokračovat výslechem svědků a znalců.

OPRAVA: Opravili jsem chybný název obce v prvním odstavci Žerůtky na Žerotice. Čtenářům se omlouváme.