První letošní utonutí zaznamenali znojemští policisté a záchranáři. Tragická smrt osmapadesátiletého rybáře na přehradě u Horních Dunajovic připomněla na prahu letní sezony nebezpečí spojená s pobytem u vody.

„Muž chytal ryby. Vypravil se do vody uvolnit vlasec. Asi deset metrů od břehu se ale začal topit,“ popsal neštěstí policejní mluvčí Jan Křepela.

Na místě byli lidé, kteří tonoucímu pomohli. Vytáhli ho na břeh, začali s oživovacími pokus a zavolali záchranku.

„Rychlá reakce lidí dávala šanci, že by to mohlo dopadnout lépe. Bohužel se muže zachránit nepodařilo. Přesnou příčinu smrti určí pitva, těžko spekulovat, zda zemřel následkem tonutí, nebo zda ho třeba zradilo srdce,“ řekl vedoucí lékař znojemské záchranné služby Arnošt Růžička.

Při pobytu u vody mají lidé především dbát základních pravidel bezpečnosti. „Neskákat do neznámé vody. V horku vstupovat do vody pomalu a postupně, aby například starší osoby předešly problémům se srdcem,“ připomněl lékař.

Vysloveně nebezpečná místa ke koupání neoznačil. „Většina přírodních lokalit je bez dohledu, například na Vranovské přehradě s jejími šedesáti kilometry břehů by záchrannou službu nešlo pořádně zajistit,“ dodal Růžička.

Nad oficiálními koupališti dohlíží hygienici. „Pokud kvalita vody nevyhovuje normám, koupání zakážeme. Jinde se lidé koupou na vlastní nebezpečí,“ uvedla Hana Svobodová z krajské hygienické stanice.

V loňském roce zaznamenali znojemští policisté tři případy utonutí. „Na Vranovsku se utopili dva rybáři, jeden u Bítova, druhý v Oslnovické zátoce. V třetím případě zahynulo pod vodou dítě,“ informoval Křepela.