„Nejsme si zatím jistí, zda můžeme úbytek násilných trestních činu považovat za nějaký trvalý trend. Možná se jedná spíše o jakési kolísání,“ soudí mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Začíná podle ní působit i prevence. „Lidé jsou ostražitější. Veřejnost je o násilných činech dobře informována. V bankách i na ulicích fungují kamerové systémy,“ řekla mluvčí. Cílem útočníků jsou podle ní především starší lidé.

 

Násilná trestná činnost na Znojemsku

2007 2006 2005
Vraždy 4 0 2
Znásilnění 10 4 10
Úmyslné ublížení 25 43 58
Celkem 96 159 149


Kamerový systém ale nedokázal odhalit jednu z nejzáhadnějších loňských vražd. Policisté přitom záběry kamer důkladně zkoumali více než měsíc. Přímo v centru Znojma na začátku května zastřelili neznámí lidé jednoho z šéfů místní vietnamské komunity.

Policisté prověřují několik vyšetřovacích verzí. Jedna z nich počítá i s tím, že obchodníka zavraždil na objednávku člověk z jeho rodné země. „Kriminalisté skutečně prověřují verzi, kdy čin spáchal cizinec, který se bezprostředně po vraždě vrátil do své země,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Jana Šípková. Pokud by se scénář o nájemné vraždě potvrdil, šlo by o jednu ze dvou nájemných vražd, které se loni na jižní Moravě odehrály.

Zhruba týden naopak potřebovali kriminalisté na to, aby v červnu odhalili vrahy vietnamského barmana. Byli jimi jeho teprve šestnáctiletí krajané. Na podobný případ, kdy by nezletilí na Znojemsku spáchali vraždu, si tehdy nemohla vzpomenout ani policie.

Podle psycholožky Kateřiny Beerové může k překračování zákona vést mladé lidi řada faktorů. „Škála je široká, od neadekvátní náplně volného času až po špatné rodinné zázemí nebo nemožnost se prosadit. Násilí a hlavně vražda, jsou spíše výjimečné jevy, ke kterým zpravidla dochází ve zkratu,“ řekla Beerová.

Ve srovnání s minulým rokem na Znojemsku přibylo i znásilnění. „Řešili jsme deset případů. Útočníci našli své oběti ve Znojmě i v ostatních místech regionu. Všechny pachatele jsme dopadli,“ dodala Drahokoupilová.