Festival jídla v Pohořelicích


KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Pohořelice
ZA KOLIK: vstup zdarma, platí se konzumace

Vyzkoušet gastronomii hned několika kontinentů u rozmanitých food trucků a pojízdných bister mohou o víkendu návštěvníci prvního ročníku V Poho Food festu v Pohořelicích na tamním vojenském hřišti.
Organizátoři se pro první oficiální ročník rozhodli po loňské zkoušce. „Nultý ročník se nám osvědčil, proto jsme se rozhodli jít do toho letos znovu s prvním oficiálním ročníkem. Některé plány jsme sice museli kvůli covidu trochu omezit, ale i tak máme potvrzených třicet foodtrucků a dalších účastníků, kteří budou nabízet jídlo a pití. Chystáme i další doprovodný program,“ uvedl hlavní organizátor Michal Lesnek.
Rozmanitá pojízdná občerstvení a jejich obsluhy se budou návštěvníky opět snažit přesvědčit, že i v pojízdném stánku na ulici dokáží připravit zajímavé pochoutky. „Letos jezdím po festivalech méně, ale v Pohořelicích jsem byl už loni a protože to skutečně byla pohodová akce, tak se tam chystám i letos. Nabízet budeme samozřejmě naše speciality jako je tvarůžkový tataráček, trhané hovězí v medu, hovězí krk s koprovým přelivem,“ uvedl Lukáš Janota, který se do Pohořelic chystá se svým truckem To chcešš.

Naproti tomu Anna Babjáková se svým Anne's foodtruck je na cestách každý víkend. „Po festivalech jezdím pravidelně týden co týden, o Pohořelicích jsem slyšela chválu od kolegů, tak tam vyrážím poprvé taky. Mojí specialitou pocházející z Quebecku jsou poultine, což jsou domácí hranolky s omáčkou z hovězího vývaru a sýrem,“ lákala Babjáková.
Pořadatelé slibují i další zajímavé speciality. „Snažíme se, aby naše nabídka byla co nejpestřejší. Přijedou foodtrucky s nabídkou italských, španělských, asijských, mexických i amerických specialit. K ochutnání budou burgery, ale určitě nezůstane jen u nich,“ řekl Lesek.
Pořadatelé připravili i doprovodný program. „Na hudebním podiu vystoupí v sobotu pohořelický Red Sock Orchestra, v neděli bude hrát regionální kapela Hrad92,“ informoval Lesnek.
Protože v areálu hřiště je dirt park pro odvážné jezdce na BMX kolech, mohou si malí návštěvnici vyzkoušet i svoje dovednosti v sedle. „Na místě budou instruktoři i několik kol k zapůjčení,“ doplnil Lesnek.
Děti se zájmem o klidnější zábavu budou mít také několik příležitostí k vyžití. „Na místě budou dva řetízkové kolotoče a skákací hrad. Tvořivé děti mohou navštívit také halloweenský koutek, kde si vydlabou dýně,“ pokračoval Lesnek.
Pořadatelé podle jeho slov budou dbát i na zvýšenou opatrnost v souvislosti se současnou epidemickou situací. „Máme výhodu, že vojenské hřiště je rozhlehlé. Proto stánky a foodtracky rozmístíme s většími odstupy a na všechny návštěvníky budeme apelovat, aby se chovali v souladu s pravidly a byli vzájemně ohleduplní, abychom si mohli víkend na prvním V Poho festu všichni v klidu a bezpečně užít,“ zdůraznil hlavní organizátor pohořelického svátku uliční gastronomie Michal Lesnek.

Tipy ze Znojemska

Mašůvky a 800 let
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hluboké Mašůvky
ZA KOLIK: zdarma

Výročí 800 let od první písemné zmínky si v sobotu připomenou lidé v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku. V deset ráno začne slavnostní mše, v jedenáct následuje odhalení zvoničky na náměstí. Hlavní program oslav začne ve dvě hodiny odpoledne, ve čtyři následuje zasazení pamětního stromu , v pět zazpívá v kostele znojemský sbor Carmina Clara a v osm začne zábava se skupinou Bagr a Michalem Šafratou na Mariánském náměstí.

Tour de burčák
Kdy: sobota od 9.00
Kde: Znojmo, Loucký klášter
Za kolik: startovné 200 korun

Tradiční příležitost projet se na kole nebo projít pěšky mezi vinicemi a sklípky v okolí Znojma mají lidé v sobotu. Start pro cyklisty i pěší je mezi devátou a jedenáctou z nádvoří Louckého kláštera ve Znojmě, na cyklisty čekají dvě trasy, na pěší šestnáct kilometrů dlouhý výšlap. Cíl je opět v Louckém klášteře.

Mobilizace 1938
Kdy: sobota a neděle, od 9.00 do 16.00
Kde: Chvalovice, pěchotní srub Zatáčka
Za kolik: obvyklé vstupné

Otevření pevnosti MJ-S 4 Zatáčka k připomenutí mobilizace v roce 1938 s tématickou vnitřní i venkovní expozicí věnovanou prvorepublikové armádě, Stráži obrany státu, četnictvu a finanční stráži.

Posezení s chasou
Kdy: sobota od 15.00
Kde: Valtrovice
Za kolik: obvyklé vstupné


Posezení pod májkou chystá na sobotu chasa ve Valtrovicích. Setkání začne ve tři odpoledne, chasa nabídne dvě předtančení. Od osmi začne volná zábava.

Patrik Pink Party
Kdy: sobota od 18.00
Kde: Tasovice, Pivnice u Kacetlů
Za kolik: neuvedeno

Tasovická Pivnice U Kacetlů má v sobotu večer dobročinný program. K pití bude charitativní pivo a k jídlu charitativní guláš. Výtěžek z jejich prodeje a z tomboly půjde na kompenzační pomůcky a rehabilitace pro Patrika trpící spinální svalovou atrofií.

  DALŠÍ TIPY

Brněnsko

Eurobikefest v Pasohlávkách
KDY: do neděle
KDE: Pasohlávky
ZA KOLIK: 950 korun

Festival Eurobikefest mohou navštívit zájemci v Pasohlávkách. V ATC Merkur potrvá až do neděle. Kromě motorek si účastníci užijí kaskadérská vystoupení, freestyle motocross, wakeboard show, vyhlídkové plavby s degustacemi, lety vrtulníkem i oblíbený Zombie run. Na dvou pódiích zahrají Doga, Rybičky 48, AC/DC Tribute, Alkehol či Tanja. Vstupné je 950 korun.

Blanensko

Pivní pouť
KDY: sobota od 13.00
KDE: Černá Hora
ZA KOLIK: 350 korun

Tradiční Pivní pouť chystají na sobotu pořadatelé v Černé Hoře na Blanensku. Areál pivovaru bude otevřený od jedné hodiny odpoledne, ve dvě zahraje oblíbená kapela No Name, po nich vystoupí revival Pink Floyd – Distant Bells, Doktor PP a po sedmé večer hudební program uzavřou Support Lesbiens, vstupné na místě je 350 korun, kapacita akce je tisíc lidí.

 

Hodonínsko

Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě
KDY: sobota od 13.00
KDE: Tvarožná Lhota, salaš Travičná
ZA KOLIK: 40 korun

Oslavu stromu oskoruše s jeho plody v různém zpracování, ale i folklor si užijí návštěvníci Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě. Začíná v sobotu od jedné hodiny na Salaši Travičná. Lidé se mohou těšit na košt pálenek z oskoruší, výstavu ovoce, poradnu a prodej stromků oskoruší, soutěže a hry, shánění ovcí i projížďky na koních. Hrát bude Savana a Fčeličky. Za vstupné zaplatí návštěvníci 40 korun. 

Břeclavsko

Zarážení hory a burčák
KDY: sobota od 16.00
KDE: Velké Pavlovice
ZA KOLIK: 120 korun

Vinařský rituál Zarážení hory nebo-li zavírání vinohradu si užijí příznivci vína v sobotu ve Velkých Pavlovicích. V areálu za sokolovnou si od čtyř hodin odpoledne vychutnají vína i burčák od tamních vinařů, zahraje Lašár a Kožuch – Kabát revival. 

Vyškovsko

Václavský jarmark ve Slavkově
KDY: sobota od 9.00
KDE: Slavkov u Brna, zámecký park
ZA KOLIK: zdarma

Podzimní slunce i vůně burčáku lákají k procházce návštěvníky slavkovského zámeckého parku. Navíc se zde v sobotu koná Václavský jarmark. Organizátoři slibují spoustu gastronomických specialit k ochutnání i pěkné rukodělné výrobky k zakoupení.