Předposlední červencový víkend na jihu Moravy bude patřit festivalům. V brněnských Lužánkách si lidé užijí PonavaFest a v Břeclavi chystají Slavnosti piva s rockovým nádechem a dobročinným přesahem. Brno láká na festival pod širým nebem, který nabídne muziku různých žánrů. Lužánecký park bude patřit jazzu, alternativním hudebním žánrům, divadlu i poezii. „Je připravený pestrý program, a těšíme se, že na PonavaFest 2021 si najdou cestu nejen příznivci jazzu a alternativních žánrů,“ pozval hlavní organizátor festivalu Vít Kalvoda. Dodal, že stejně jako předchozí ročníky, bude i letošní akce bez plotů a vstupného. Od pátku do neděle si tak návštěvníci budou moci vychutnat vystoupení MeoW v čele s hvězdným jazzovým bubeníkem Jimem Blackem, nizozemský Cyrille Oswald Group, brněnskou legendu Dunaj, kapely HOKR, Nedělní lidé, Zaracha, YLO africký slon, česko-slovenský Peter Korman Quintet, brněnský projekt Witch Orchestra – Frank Zappa Tribute a mnoho dalších. Scéna Šapitó nabídne po celý víkend divadelní představení, stand-up komedii a slam poetry. Návštěvníci si poslechnou specifický styl na pomezí básnického a zpívaného přednesu. Pořadatelé slibují, že dojde i na tetování hennou, sítotiskovou dílnu, exhibici AcroYogy, slackline, projížďky na koních nebo aktivity pro děti.

Houbaři nyní mohou najít hřib.
Rostou! Přečtěte si, jaké houby a kde sbírat, a co si s nimi počít v kuchyni

Slavnosti břeclavského piva Rock 2021 ovládnou v sobotu od jedné hodiny odpoledne okolí břeclavského zámku. „Slavnosti ve velkém stylu jsme museli odložit na příští rok, ale nechtěli jsme naše věrné fanoušky letos nechat na suchu. Proto se vrátíme ke kořenům a uspořádáme jednodenní slavnosti s rockovějším programem,“ sdělili pořadatelé. Nadšence do rockové muziky potěší kapely Dymytry, INEKAFE, UDG, Morčata na útěku, DARK GAMBALLE a IRNIS. Kromě pěnivého moku hned pěti regionálních pivovarů si příchozí pochutnají na masových i vegetariánských, sladkých i slaných lahůdkách a nebude chybět ani káva. Zisk ze vstupného poputuje obcím zasaženým tornádem.

Tipy ze Znojemska

Den posledního soudu
KDY: pátek, sobota a neděle od 20.00
KDE: Znojmo, kostel svatého Michala
ZA KOLIK: od 490 korun
Uvedením prvního scénického provedení oratoria Georga Philippa Telemanna Den posledního soudu vyvrcholí letošní Hudební festival Znojmo. Premiéra původního nastudování je na pořadu v pátek, reprízy v sobotu a v neděli, vždy v osm hodin večer v kostele svatého Michala na Jezuitském náměstí ve Znojmě. Vstupné je od 490 korun.

Otevřené sklepy 
KDY: sobota od 11.00
KDE: Dyjákovičky
ZA KOLIK: 150 korun
Podruhé pozvou v sobotu členové Vinařského spolku v Dyjákovičkách na Znojemsku milovníky dobrých vín do svých otevřených sklepů. Objevovat Dyjákovičky a jejich nejbližší okolí i malebné sklepy místních vinařů mohou návštěvníci mezi jedenáctou dopoledne a osmou večer. Vstupné je sto padesát korun.

Výrovická přehrada.
Kvalita vody? Zhoršení Výrovice, pozor by si měli dát lidé s kožními problémy

Koncerty na Káře
KDY: sobota od 18.30
KDE: Znojmo, na Káře
Místo oblíbeného Majálesu, který letos zrušila pandemie, nabídne Znojemská Beseda v sobotu večer na Káře svěží letní koncert. Od půl sedmé večer zahraje nejprve Pekař, potom Majself a nakonec Yzomandias.

Černínské slavnosti
KDY: sobota od 13.00
KDE: Černín
Výročí 890 let od první psané zmínky o své obci oslaví lidé v Černíně nedaleko Jevišovic na Znojemsku. 110 let od založení současně oslaví černínský sbor dobrovolných hasičů. Program oslav zahájí v sobotu hodinu po poledni právě slavností průvod hasičů. Ve dvě hodiny pak u kulturního domu začne slavností mše. K poslechu, tanci a dobré náladě pak bude hrát kapela Skaláci, pořadatelé slibují chutné občerstvení.

Jarmark na Cornštejně
KDY: sobota od 10.00
KDE: Cornštejn, Vranovsko

Ukázky řemesel, od kovářů po ševce, stánky s rozmanitým řemeslným zbožím i stylové občerstvení nabídne v sobotu od deseti do čtyř jarmark na zřícenině Cornštejn na Vranovsku.

Slavná plátna Muchovy Slovanské epopeje jsou naistalována v zrekonstruované galerii na zámku v Moravském Krumlově.  Na snímku Tomáš Třetina, starosta Moravského Krumlova a senátor a Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy
Moravský Krumlov: Plátna jsou napnuta, lidé také. Epopej uvidí nasvícenou v šeru

Dobrodružná sobota
KDY: sobota, od 10.00
KDE: Chvalovice, hřiště
Pestrý program připravili na sobotu pro děti pořadatelé Dobrodružné soboty. Vše začne už dopoledne mezi devátou a desátou hodinou a po celé dopoledne pak děti budou závodit na koloběžkách a šlapacích kárách. Současně budou připravené prohlídky pěchotního srubu Zahrada. Od jedné budou děti bavit pohádky v podání divadla Scéna. Od dvou do šesti pak bude pokračovat odpoledne plné her a soutěží. Nakonec připravili pořadatelé diskotéku v maskách.

S velkými obavami a podporou sousedů očekávala v pondělí 12. července ráno rodina Petra Pelána na Pražské ulici ve Znojmě demoliční četu exekutora. Na poslední chvíli poslal odklad bourání o patnáct dnů. O legalizaci stavby žádají majitelé 10 let.
Smír se nekoná. Černou stavbu ve Znojmě řeší právníci

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Člověk v jeskyni
KDY: sobota od 17.00
KDE: Galerie města Blanska, Blansko
Díla moderních umělců s archeologickými nálezy ze sbírek Moravského zemského muzea propojí nová výstava Člověk v jeskyni. K vidění budou také dosud nevystavované kresby Karla Absolona, hyperrealistické malby Adama Kašpara či Anetty Mony Chisy. Vernisáž začne v sobotu v pět odpoledne v blanenské městské galerii. Výstava potrvá do 5. září a pojí se s ní i bohatý doprovodný program.

Ředitel firmy Kordis Jiří Horský.
Šéf firmy Kordis k plánům na železnici: Označovače umožní placení lístku kartou

Divadlo na zámku
KDY: pátek od 17.00
KDE: Boskovice, zýámek
ZA KOLIK: 80 korun
Zlínské divadlo Scéna zavede děti v pátek večer na ostrov Čičidžuma. V pohádce, kterou dětem zahraje se na ostrov dostane pomocí pohádkové knížky malá Natálka a vypraví se na dobrodružnou cestu za pokladem, překonat musí různé nástrahy a vyluštit záludné hádanky. Představení začíná v pět hodin odpoledne, vstupné je osmdesát korun.

Díky projektu brněnské zoo na ochranu ohrožených dudků chocholatých se v červnu na jihu Moravy vylíhlo šest mláďat.
Na jihu Moravy se vylíhlo šest mláďat dudka chocholatého, podívejte se

Gulášový festival
KDY: sobota od 11.00
KDE: Adamov
ZA KOLIK: zdarma
Už počtvrté se v sobotu před polednem sejdou v Adamově na Sklaďáku zkušení i teprve zkoušející kuchaři a kuchtíci, aby připravili co nejlahodnější guláše. Soutěžit bude letos nejvýše osm týmů, do práce se dají hodinu před polednem. Návštěvníci se začnou scházet od jedné hodiny odpoledne. Mezi půl šestou a půl sedmou vyhlásí pořadatelé výsledky a v sedm začne letní Rocková noc s kapelou Prorock. Vstup je zdarma.

Břeclavsko

Autentická vína
KDY: pátek a sobota
KDE: Velké Bílovice
ZA KOLIK: 1300 korun na oba dny
Do Velkých Bílovic zamíří v pátek a sobotu milovníci autentických vín na šestý ročník July Randezvous, červencového setkání producentů a milovníků právě autentických vín. Páteční program potrvá od čtyř odpoledne do devíti večer, v sobotu pokračuje od dvou do osmi večer, v neděli ještě bude příležitost k nákupu vín od devíti ráno až do poledne. Festival nabídne řadu příležitostí k ochutnání vín přihlášených vinařství z České republiky i sousedních zemí, diskusí a setkání. Vstupné na páteční program je 800 korun, v sobotu 1000, vstupenka na oba dny stojí 1300 korun. Autentická vína jsou vína pocházející z hroznů z vlastních vinic, vyrobená v souladu s přírodou a odkazují na tradici předků.

Tradiční krojované hody
KDY: sobota a neděle
KDE: Starovičky
Svoje krojované hody oslaví o víkendu chasa ve Starovičkách na Břeclavsku. V sobotu chasa už v osm ráno vyrazí po vsi zvát na hody, průvod od prvního stárka vyjde v půl třetí odpoledne. V neděli vyjde v půl třetí odpoledne průvod od druhého stárka. Odpolední zábava začne v oba dny ve čtyři odpoledne a večerní zábava rovněž v oba dny v osm večer. Zahrají dechovky, v sobotu Sokolka, v neděli Hornobojané.

Pestrokřídlec podražcový.
Od baboček po žluťásky. Podívejte se na krásu motýlů poletujících jižní Moravou

Koncert pro deset strun
KDY: pátek od 19.00
KDE: Mikulov, u jeskyně Turold
ZA KOLIK: 300 korun
Houslový virtuos Jaroslav Svěcený nabídne v pátek další z koncertů u příležitosti Mezinárodního roku jeskyní a krasu, tentokrát zazní před mikulovskou jeskyní Turold koncert pro deset strun a krásných slov. Vstupné je 300 korun, koncert se koná pod otevřeným nebem a za každého počasí. 

Brněnsko

Jakubské hody
KDY: sobota od 9.00 až neděle
KDE: Pohořelice
ZA KOLIK: 150 korun
Víkend v Pohořelicích bude ve znamení tradičních hodů. Vše začne v sobotu v devět ráno svěcením vína na parkovišti před kostelem, poté chasa vyjde na obchůzku městem. Hodová zábava s Dambořankou začne v půl deváté večer na parketu u sportovní haly. Vstupné je 150 korun. V neděli ve dvě začne hodová mše v kostele svatého Jakuba, následuje průvod k hale a pohodová zábava

Pavlásek na Špilberku
KDY: neděle od 20.00
KDE: Brno, Špilberk
ZA KOLIK: 359 korun
Show Lukáše Pavláska s podtitulem „Češi, alkohol a Rock and roll“ pobaví diváky v neděli večer v Letním kině na Špilberku. Příchozí zjistí, který národ je nejlepší na světě, jak sestavit punkovou kapelu nebo jaký je dokonalý televizní program. Celovečerní speciál je esencí toho nejlepšího z Pavláskovy tvorby. Bavič patří mezi průkopníky stand-up comedy.

Káznice na Cejlu
KDY: sobota ve 14.00 a v 15.00
KDE: Brno, Cejl
ZA KOLIK: 150 korun
Podniknout výpravu do prostor, ze kterých mrazí, mohou lidé v sobotu odpoledne v Brně. Bývalá krajská věznice v na Cejlu je výjimečný objekt s historií, která sahá do osmnáctého století. Ještě ve dvacátém století zde popravovali politické odpůrce nacismu a komunismu. Prohlídky začínají ve dvě a ve tři hodiny, vstupné je sto padesát korun. Další podobná možnost bude až 7. srpna.

Adélka Kopečná, 7. 7. 2021, Nemocnice Znojmo, 2780 g, 47 cm
Právě jsme se narodila. Podívejte se na vaše miminka z jihu Moravy 28. týdne

Bouře na Špilberku
KDY: od pátku do neděle, vždy od 20.30
KDE: Brno,  Špilberk
ZA KOLIK: 360 až 850 korun
Shakespearovské slavnosti pokračují v Brně magickou komedií Bouře. Diváci se mohou těšit na pozdní hru Williama Shakespeara, v níž se objevují témata a motivy, které alžbětinského dramatika zajímaly po celý život: velká láska, pletichy, pomsta či odpuštění.

Mendel festival
KDY: pátek až neděle
KDE: Brno
V pátek slibují pořadatelé v zahradě Augustiniánského opatství letní kino.Sobota nabídne komentované prohlídky, přednášky a kulturní program. Příchozí se mohou těšit na cestu do časů Gregora Johanna Mendela a podívat se, jak se lidé tehdy oblékali, jak trávili volný čas a co si připravovali k obědu. V neděli lze pak zavítat do baziliky na slavnostní mši svatou.

Hodonínsko

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Čejkovice
ZA KOLIK: 799 korun

Třináct vinařů z Čejkovic na Hodonínsku otevře své sklepy v sobotu v deset hodin dopoledne. K dobré chuti a náladě bude mezi sklepy beseda s cimbálovou muzikou Malina, a to od půl osmé večer do půlnoci. Na místě bude možné zakoupit občerstvení jako třeba pečené prase. Vstupné je 799 korun. Vstupenku si návštěvníci budou moci koupit už od devíti hodin. V ceně jsou například skleničky a mapky, a také kupony na nákup vína za tři sta korun.

Výročí obce v Těmicích
KDY: pátek až neděle
KDE: Těmice
ZA KOLIK: zdarma

Šest a půl století od první zmínky o obci oslaví od pátku do neděle lidé v Těmicích na Hodonínsku. V pátek odpoledne oslavy začnou dětskými vystoupeními, ukázkou dobových žní a večerní zábavou. V sobotu ve dvě odpoledne vyjde od sokolovny dožínkový průvod. V neděli začíná v půl deváté v sokolovně sraz rodáků, v jedenáct následuje mše u kapličky a ve tři hodiny odpoledne oslavy završí posezení v sokolovně s dechovkou Vinařinka.

Ve Znojmě zahájili 15. července 2021 dopoledne stavbu bazénu v Louce za 285 milionů korun, vedle městské plovárny. Obě zařízení se propojí do dvou let.
Znojemská stavba desetiletí začala: bagry už hloubí bazén v Louce. Podívejte se

Rodinný program ve skanzenu
KDY: sobota od 9.00
KDE: Skanzen Strážnice
ZA KOLIK: 70 až 100 korun

Na nový rodinný program zvou pořadatelé v sobotu od devíti hodin do Skanzenu Strážnice. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku psích profesí a aktivit kynologických klubů, agility, hledání bomby či drog a také na psí poradnu. Na programu bude i kouzlení s Jirkou Hadašem, hry, soutěže a spousta další zábavy. Pořadatelé prosí, aby příchozí nechali své psí mazlíčky doma. Vstupné je sedmdesát nebo sto korun.

Vladimír Merta v Kuželově
KDY: pátek od 18.00
KDE: Kuželov

Písničkář, publicista a spisovatel Vladimír Merta vystoupí v pátek v Kuželově na Hodonínsku. Rozezní tamní restauraci a penzion U mlýna. Současně představí i svou knižní novinku Popelnicový román. Na jih Moravy se písničkář ještě o prázdninách vrátí, v půli srpna zahraje v Brně a na konci srpna ve Veselí nad Moravou.

Vyškovsko

Popelka na zámku
KDY: neděle od 13.30
KDE: zámek Slavkov u Brna
ZA KOLIK: 180 až 250 korun

Po delší pauze připravili pořadatelé na zámku ve Slavkově oblíbenou pohádkovou prohlídku. Známý příběh o Popelce se odehraje v neděli odpoledne na prohlídkové trase zámku a děti s rodiči se mohou stát součástí vyprávění. Pokud přijdou děti v kostýmu, budou vítané. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na telefonu 544 227 548. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvích webových stránek zámku.

Léto na náměstí
KDY: pátek od 13.00
KDE: Vyškov 

Letní párty plná elektronické hudby se koná na Masarykově náměstí ve Vyškově. Hrát budou Kooki Dirt včetně hostů Luise a Van Drifta. 

Pramici zachránili policisté.
Drama na Vranovské přehradě: rodinná plavba se změnila v boj o život

Výstava výtvarných prací
KDY: sobota a neděle od 15.00 do 19.00
KDE: Hřbitovní kostel Panny Marie, Vyškov
ZA KOLIK: zdarma

Výtvarné práce studentů vyškovského gymnázia a střední zdravotnické školy na téma: „Kousek mého zevnějšku“, „Autoportrét“, „Pop Art“ a „Imprese přírody“ jsou k vidění v Hřbitovním kostele Panny Marie ve Vyškově. Výstavní hodiny jsou o víkendu, a pak následující úterý a víkend na přelomu července a srpna.