Westernové závody

KDY: sobota, od 13.00
KDE: Lanžhot, farma Delta Jane
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Dusot koňských kopyt a halekání statných kovbojů i sličných kovbojek v sedlech. Jako uprostřed westernového filmu se ocitnou v sobotu odpoledne návštěvníci Hobby westernových závodů v Lanžhotě. Začínají v jednu hodinu odpoledne v areálu rodinné farmy Delta Jane naproti tamnímu Jednotnému zemědělskému družstvu.
Kromě regulérních sportovních disciplín, v nichž jezdci a jezdkyně předvedou své umění v ovládání koně. si diváci užijí takzvané sranda soutěže. „Pro pobavení diváků tradičně předvedou jezdci známé kovbojské kousky, které běžně vídáme ve filmech. Například převážení vlajky, sehnutí se z koně pro klobouk na zemi a další,“ láká na zábavu spolumajitel pořádající farmy Marek Blažej.

Ve westernovém městečku v Boskovicích nacvičují unikátní divadelní představení Vinnetou I na motivy slavného filmu z roku 1963.
Lokomotiva, vodopád i saloon. V boskovickém westernovém městečku ožije Vinnetou

Upozorňuje však, že se jedná především o sportovní klání, které ale nijak neubírá na atraktivnosti pro diváky. „Jedná se o seriál závodů, který se koná na celé jižní Moravě. Pořádá ho Spolek westernových jezdců, který čítá na dvanáct členů, kteří jezdí westernové disciplíny. Kvůli Covidu jsou letos ale jen čtyři závody, z toho jeden právě teď u nás v Lanžhotě,“ podotýká Blažej.
Diváci uvidí podle něj klání zhruba dvaceti závodníků a závodnic. Soutěžit budou v celkem šesti disciplínách. Čeká je například slalom kolem tyčí, barelů, sprint i jinak odborně zvané Barrel race, Pole bending, Flag race, Speed barrels a další soutěže.

Kapela Čechomor na krumlovském zámku při Krumlovském slunovratu.
Tip na koncert: Na konci července zahraje v Lahoferu Čechomor


Na klání by se rád jel podívat i nadšený chovatel koní Radek Soukop z Vranovic. „Zřejmě mě to ale nevyjde, máme žně, když nebude pršet, musíme sklízet obilí,“ posteskl si.
Ostatní příchozí však potěší i přítomnost ikony jihomoravského westernu dvaasedmdesátiletého Oldřicha Zmeškala ze Žarošic-Pšeničné na Hodonínsku. „Je to v našem ranku vážená a známá osobnost. Říkáme mu kovboj dědek. Dodnes jezdí na koni, absolvuje všechny disciplíny, jezdil i rodeo. A vypadá přitom jak reklama na Marlboro,“ směje se se známkou úcty Blažej.

Radůza
Tip na koncert: Radůza zazpívá v září v Letovicích

Ročně navštíví závody na dvě stě diváků, také tentokrát je pro ně připraveno občerstvení. Pochutnají se na pečených žebrech, bramborách i grilovaných cigárách, chlazeném pivu i nealkoholických nápojích. „Večer pokračuje volnou zábavou v country stylu, vezmeme kytary a budeme hrát nebo si pustíme reprodukovanou hudbu. Je to akce pro lidi, kteří mají rádi koně a western, neděláme z toho žádnou šou,“ zve Marek Blažej. Vstupné na akci je dobrovolné, jen závodníci zaplatí startovné ve výši tři sta korun.

TIPY ZE ZNOJEMSKA

Michael Haydn: Sen
KDY:  pátek - neděle, vždy ve 20.00
KDE: Znojmo, jízdárna Louckého kláštera
ZA KOLIK: od 550 korun

Hudební festival Znojmo vrcholí premiérou a dvěma reprízami inscena Sen Michaela Haydna. "Fantastická, groteskní a občas i hororová podívaná s hudbou Michaela Haydna, blízkého přítele W. A. Mozarta a mladšího bratra Josepha Haydna. Ve snu se může stát cokoli. Tak třeba se setká jiskřivá taneční a operní hudba z pomezí baroka a klasicismu s vyprávěním proslulého herce a spisovatele Arnošta Goldflama," uvedla mluvčí festivalu Petra Štorková.

Zámecká vinařská romance
KDY: sobota od 17.00 
KDE: Jevišovice, starý zámek
ZA KOLIK: 130 korun

Už osmnáctý ročník letní ochutnávky rýnských ryzlinků a dalších vzorků vín zejména ze znojemské vinařské podoblasti nabídnou v sobotu pořadatelé Zámecké vinařské romance ve Jevišovicích. K ochutnávce zahraje pohořelická cimbálka Mužáci.

Božické otevřené sklepy
KDY: sobota, od 13.00
KDE: Božice
ZA KOLIK: vstupné od 100 korun

Vína čtrnácti vinařů v sedmnácti sklepích budou v sbotu odpoledne lákat přátele dobrých vín do Božic na tamní den otevřených sklepů. K přechutnání bude stovka vzorků. K dobré chuti zahraje Neoveská cimbálová muzika.

Letní meruňková noc
KDY: sobota od 19.00
KDE: Bohutice
ZA KOLIK: neuvedeno

Tradiční letní setkání v bohutické Obůrce chystají pořadatelé na sobotní večer. Vyhlásí vítěze soutěží o nejlepší meruňkovice a marmelády a nabídnou ochutnávku bohutických meruňkovic a dalších druhů pálenek. K dobré náladě zahraje kapela Free Band.

Festival Dej si Food
KDY: pátek - sobota
KDE: Znojmo
ZA KOLIK: 30 korun náramek pro bezhotovostní placení


Ve Znojmě začíná premiéra festivalu uliční gastronomie Dej si food. V ulici Přemyslovců najdou návštěvníci od deseti dopoledne vinnou cestu, v sousedním areálu pivovaru pořadatelé chystají tři desítky foodtrucků s originálním občerstvením, workshopy, kuchařské a barmanské show i hudební program. Festival pokračuje v sobotu. 

DALŠÍ TIPY

Brno

Ochutnávka malých pivovarů
KDY: pátek - neděle
KDE: Brno, Zelný trh
ZA KOLIK: vstup volný

Stánky s desítkami druhů piv  vyrostou v pátek v jednu hodinu po poledni na Zelném trhu v Brně. Konají se tam ochutnávky produktů z celkem osmnácti českých malých pivovarů. Organizátoři rovněž slibují, že každý stánek doplní i o regionální speciality k jídlu a doprovodný program. Akce potrvá do neděle.

Skupina Škwor
Tip na koncert: Letním kinem v Boskovicích zaburácí Škwor

Blanensko

Boskovická pouť
KDY: pátek - sobota, od 20.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: 100 korun

Na parkovišti před zimním stadionem i na výletišti na Mazurii chystají pořadatelé v pátek a sobotu vždy v osm večer zábavy při tradiční boskovické pouti. U stadionu hrají v pátek Arcus, v sobotu ve stejném čase Tandem, vstupné bude po stokoruně. Na Mazurii hrají Třetí zuby a Akcent.

 Břeclavsko

Podivínský mazanec
KDY: sobota, od 10.30
KDE: Podivín
ZA KOLIK: neuvedeno

Spanilou jízdu traktorů, soutěže v náročné trati i například tažení těžkého břemene. To si v sobotu užijí návštěvníci Podivína. Traktoriáda pod názvem Podivínský mazec tam začíná v půl jedenácté dopoledne na Masarykově náměstí. Odtud vyrazí spanilá jízda, která projede městem až na závodiště Pánský kopec. Děti se vydovádí na skákacím hradě a trampolíně, dospělí budou pít pivo na čas.

Hodonínsko

Rocková noc
KDY: sobota, od 20.00
KDE: Strážnice
ZA KOLIK: neuvedeno

Na Hotařské búdě ve Strážnici bude v sobotu hřmět bigbít v podání kapely FO3. „Dohodli jsme se s Fotrama, že zahrají jednu červencovou noc na Hotařské. Ti souhlasili okamžitě. Tato akce je na revanš za zrušený Rockový kemp na konci prázdnin,“ uvedli pořadatelé. Letní rocková noc na Hotařské búdě začne v sobotu v osm večer.

Desmod.
Tip na koncert: Koncem léta zahraje v Miroslavi DESmod

Vyškovsko

Lulečská lávka
KDY: sobota, od 14.00
KDE: Luleč
ZA KOLIK: neuvedeno

Spoustu legrace, sportu i zábavy slibuje tradiční klání Lulečská lávka v Lulči na koupališti U Libuše. Závodníci se tam v sobotu utkají v přechodu přes úzké dřevěné přemostění přes vodu ve třech kategoriích a třech disciplínách. Pořadatelé zvou i na bohatý doprovodný program a dobrou muziku.