Jižní Morava - Hrady a zámky na jižní Moravě čekají o nadcházejícím víkendu první větší nápor návštěvníků. Mohou pro ně totiž poprvé otevřít i vnitřní prohlídkové okruhy. Ve většině oslovených památkách během pauzy pilně pracovali a zvelebovali. Přesto některé dveře ještě zůstanou zavřené.

To ovšem neplatí v případě lysického zámku, kde si lidé budou moci prohlédnout hned několik nových místností. „V druhém patře jsme kompletně zrekonstruovali byt posledního šlechtického majitele zámku Albrechta Dubského. Původně to byl depozitář a nyní lidé mohou obdivovat úžasnou šatnu, úřadovnu, trezor z konce devatenáctého století z Vídně, kuřárnu nebo koupelnu,“ vyjmenovala kastelánka zámku Lysice Martina Rudolfová.

Dále zámek zpřístupní apartmán hraběnky Marie Dubské a také orientální salón s tapetami, závěsy a unikátním porcelánem. Samozřejmostí jsou prohlídky zámecké zahrady. Otevírací doba zámku v červnu je ve všední dny mimo pondělí od devíti do čtyř hodin, o víkendu pak až do pěti hodin odpoledne.

Na sedmnáct tisíc návštěvníků zavítalo 29. a 30. května na programy čtvrtého ročníku festivalu Open House Brno. Na snímku je Arnoldova vila.
Open House Brno a historie. Víme, jak vypadá Mosilana, Vlněna i Arnoldova vila

Na zámku v Lednici se zájemci mohou těšit na všechny tři prohlídkové okruhy, a na skleník. Projít si mohou také park a zahrady. Stále ovšem musí zůstat zavřený nově opravený minaret. „Zde nejsme schopni zajistit dodržování vládních opatření, hlavně kvůli rozestupům. Otevřeme ho tedy později. Ale jinak tu máme připravené nové návštěvnické zázemí včetně občerstvení a toalet,“ uvedla kastelánka zámku Ivana Holásková. Otevírací doba v červnu je denně mimo pondělí od devíti do pěti hodin odpoledne.

Zámek v Lednici, park i minaret vypadají kouzelně v každé roční i denní době. Západ slunce dodává oblíbeným panoramatům tajemný nádech.
Večerní Lednice z dronu. Zámek se chystá na otevření. Park je v plném květu

Zatímco většina památek otevřela k 1. červnu, zámek Vranov nad Dyjí si tuto sobotu odbude premiéru. „První červnové dny jsme využili k dokončení některých stavebních a dalších prací. Přístupné budou zatím oba prohlídkové okruhy, opravenou věž poprvé otevřeme až 15. června,“ vysvětlil kastelán zámku Radek Ryšavý. Právě středověká strážní věž má být letošním největším lákadlem. Bude totiž návštěvníkům k dispozici vůbec poprvé za celou historii prohlídek. „Věž v podstatě roste ze zámeckých střech. Opravujeme ji už od roku 2019,“ dodal vranovecký kastelán. V červnu otevírá zámek v devět a zavírá ve čtyři odpoledne.

Areál státního hradu Veveří otevírá své brány poprvé také až tuto sobotu, ale zároveň ho během června čekají ještě některá omezení. Stále tu dělníci pracují ve výkopech a dočasně není průjezdný Anglický trakt a Prachová věž. „Z důvodů restaurování a rozsáhlejších oprav nebudeme v červnu provádět ani na základním prohlídkovém okruhu, ten bude připravený od července,“ uvedla kastelánka hradu Lenka Uedlová. Hradní prostory jsou pro návštěvníky přístupné o červnových víkendech od deseti do šesti hodin odpoledne. Od úterý do pátku potom od dvanácti do šesti odpoledne.

Tipy ze Znojemska

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Šatov

Do svých otevřených sklepů zvou v sobotu návštěvníky vinaři v Šatově. Milovníci vína mohou ochutnat to nejlepší, co na vinicích a následně u vinařů přinesl rok 2020. Lidé mohou putovat po bezmála dvaceti sklepech. Mapku najdou zájemci na sociálních sítích pořádajícího spolku Vinaři Šatov.

Uličníci v Krumlově
KDY: sobota dopoledne
KDE: náměstí T. G. Masaryka, Moravský Krumlov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Pouliční umělci se vrací opět do centra Moravského Krumlova. V sobotu začne sezonu místní Town band ve složení Tomáš Třetina, Bořivoj Švéda, Jitka Drtílková, Rudolf Fráňa a Josef Kejík. Pouliční umění bude na náměstí k vidění v letních měsících každý víkend a náhodní kolemjdoucí tak mohou až do srpna slyšet dixieland, folk nebo pop. Příští sobotu vystoupí Kiksylend.

Anna Fusek
KDY: sobota od 19.30
KDE: kostel Všech svatých, Moravský Krumlov
ZA KOLIK: 150 až 250 korun

Milovníci hudby mohou zamířit v sobotu večer do Moravského Krumova. Konceruje tam anna Fusek a její vystoupení je součástí festivalu Concentus Moraviae. Přiblíží posluchačům Benátky a jejich historii i to, proč je důležitá červená barva. Od vlajky Nejjasnější republiky benátské přes patricijské šlechtické oděvy až po velká díla benátských malířských mistrů, tóny červené barvy jsou v životě města na laguně všudypřítomné. Rezidenční umělkyně Anna Fusek a loutnista Gianluca Geremia odhalí, že i hudba proslulé Serenissima Repubblica di Venezia zněla v šarlatových tónech.

Otevřené bunkry
KDY: sobota a neděle od 9.00 do 18.00
KDE: Vratěnín

Bunkr ve Vratěníně přivítá po pauze návštěvníky. Mohou nahlédnout nejen do období předválečné historie, ale i do období čtyřiceti let socialismu, kdy byl bunkr součástí železné opony. Otevřeno bude v sobotu i v neděli po celý den.

OSTATNÍ TIPY

Vyškovsko

Křenovický Rakovec
KDY: sobota od 15.30
KDE: Křenovice u Slavkova, areál Sokolského hřiště
ZA KOLIK: 250 korun

Skupina Careta zve všechny příznivce muziky na další ročník hudebního festivalu Křenovický Rakovec, který se uskuteční v sobotu 5. června. Začátek je o půl čtvrté odpoledne na Sokolském hřišti v Křenovicích. Vstupné na místě 250 korun. Účinkují Nerez & Lucia, Tomáš Kočko & orchestr, Poutníci, Přístav, Jaksepatří, Careta. Doprovodný program pro děti je připravený.

Muzeum Švábenice
KDY: vždy v neděli od 13.00 do 17.00, do 31. října
KDE: Švábenice

Od neděle 6. června přivítá své návštěvníky muzeum ve Švábenicích. Těšit se mohou na expozici vlastivědného muzea, kde proniknou do historie bydlení našich předků. Ve výstavní síni poznají historii pivovarů, k vidění je i muzejní galerie betlémů a stálá expozice umění 18. a 19. století z pozůstalostí místního kostela a fary.

Mini pivní festival
KDY: sobota od 14.00
KDE: Drnovice

Mini pivní festival za doprovodu rockových a punkových kapel se koná v sobotu v Drnovicích. Svým příznivcům zahrají kapely TimToo, The Desperate Mind a Punkevní Jesvyně. Příchozí se kromě živé muziky mohou těšit na pivo z moravských pivovarů.

Nedaleko Buchlovic na Zlínsku stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov.
Tip na výlet: Vydejte se na Buchlov za statečným kovářem a nelítostnou Báthory

Tipy z Hodonínska

Otevřené domky
KDY: sobota a neděle od 9.00
KDE: Hodonínsko, Uherské Hradiště a okolí

Svá vrátka o víkendu návštěvníkům otevřou památkové domky, objekty lidového stavitelství a malá muzea. Po šesti desítkách objektů budou moci zájemci putovat v sobotu a neděli, a to od devíti do pěti hodin. Navštívit mohou například Doškovou chalupu v Lopeníku, Muzeum Hovorany, Vlčnovské búdy a Vrbecké muzeumv Hrubé Vrbce. Rezervace míst předem není nutná. Doprovodný program je zajištěný.

Břeclavsko

Mrštíkovo divadelní jaro
KDY: do neděle
KDE: Boleradice
ZA KOLIK: 150 korun

Na divadelní přehlídce Mrštíkovo divadelní jaro v Boleradicích bude k vidění pět soutěžních představení, šesté uvede host přehlídky, domácí soubor, který se představí hrou Viléma Mrštíka – Pohádka máje. Přehlídkové tituly slibují spoustu zábavy i napětí: Nemrtvá nevěsta, Slavíci z Madridu, Vše pro firmu, Televarieté, Nestříhat! – jsou žánrově pestré. Diváci uvidí komedie, muzikály i kabaret. Do soutěže se přihlásily ochotnické soubory z Jiříkovic, Popůvek, Syrovic, Víru a Zbraslavi. Všechna soutěžní představení bude sledovat a hodnotit lektorský sbor, který bude mít možnost nominovat nejlepší inscenaci na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Přehlídka začala ve čtvrtek 3. června a pokračuje ještě do neděle 6. června. Program a začátky představení najdou zájemci na webu pořádajíícho boleradického divadla.

Parkourové závody se uskutečnily v areálu Střední školy zemědělské v Přerově.
Koňská krása i let přes překážky. Podívejte se, jak vypadaly parkurové závody

Den dětí
KDY: pátek od 16.00
KDE: Valtice

Oslavit dodatečně Den dětí mohou zájemci ve Valticích. Na pátek 4. června tam pořadatelé připravili sportovní soutěže, vědomostní hry i kolo štěstí. Tvořivým povahám udělá radost malování na chodníku a všechny malé účastníky potěší malůvky zvěčněné na obličej. Akce se koná od čtyř do šesti hodin v areálu Hostelu Valtice a pořádá ji centrum 4 all.

Blanensko

Olešnická kytka
KDY: sobota od 14.00
KDE: Olešnice 
ZA KOLIK: 250 korun

Víkend plný muziky čeká na lidi v regionu. Živo bude v Olešnici, koná se tam totiž v sobotu tradiční přehlídka Olešnická kytka. Vstupné na místě je 250 korun. Vystoupí Tomáš Klus, Poutníci, SteBou nebo D.N.A Brno. Vstup do areálu bude možný v deset hodin dopoledne.

V Lednici jsou opět k vidění sochy Michala Olšiaka inspirované letos surrealismem.
Spící krasavice a rozzuřené kočky. Pískové sochy Olšiaka jsou k vidění v Lednici

Historická lékárna
KDY: sobota od 14.00 a od 15.00
KDE: Letovice

Historickou lékárnu v Letovicích je možné navštívit s průvodcem od června do září vždy první sobotu v měsíci. Komentovaná prohlídka začíná před hlavním vchodem do budovy v bývalém klášteře Milosrdných bratří ve dvě a ve tři hodiny. Nutná je rezervace předem na telefonech 516 476 790 nebo 739 396 538. Kapacita je totiž patnáct návštěvníků. Další prohlídky jsou 3. července a 7. srpna.

County festival Asi tak
KDY: sobota od 14.00
KDE: Velké Opatovice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Areál zámeckého parku ve Velkých Opatovicíh bude patřit v sobotu country festivalu Asi tak. Vystoupí kapely Asi tak z Velkých Opatovic, Popojedem z Březí, Taverna z Prostějova, brněnští Bounty a SteBou, Pražce z Luk nad Jihlavou. Vstupné je dobrovolné. 

Brno a Brněnsko

Pivní festival Brno
KDY: od soboty do středy od 11.00 do 19.00
KDE: Brno

Pro všechny milovníky pěnivého moku bude připravený Pivní festival Brno na náměstí Svobody. V náhradním termínu, a to od 5. – 9. června se v centru Brna představí jednadvacet pivovarů z celé České republiky, ale i Slovenska a Polska. Setkání bude doplněné o stánky s občerstvením a nabídkou regionálních prodejců. Otevřeno bude každý den od jedenácti do sedmi hodin. 

Permonium a Duhový svět
KDY: sobota a neděle od 10.00 do 18.00
KDE: Oslavany
ZA KOLIK: 170 korun

Po pauze opět otevře brány oslavanské Permonium. S novou sezónou přichází do parků novinky v podobě permonických slojí s hracími aktivitami pro nejmenší děti v Duhovém světě. V Permoniu je připravena interaktivní hra Magic permon pro vlastní mobilní zařízení. Vstupenky je potřeba zakoupit on-line předem na webových stránkách www.permonium.cz a to na konkrétní den pro průchod pokladnami bez dlouhého čekání. V červnu je otevřeno o víkendech.

Výlet do Vranova nad Dyjí může být pestrý.
Moravský Jadran není jenom voda. Znáte Claryho kříž či zříceninu Frejštejn?

Zamilovaný Shakespeare
KDY: neděle až středa, od 20.30
KDE: Biskupský dvůr, Brno

Léto na Biskupském dvoře v Brně pokračuje hrou Zamilovaný Shakespeare. Stejnojmenný film Johna Maddena  se stal v roce 1998 celosvětovou událostí. Propojil totiž romantický příběh Williama Shakespeara, zamilovaného do půvabné aristokratky Violy de Lesseps, s převlekovou komedií, v níž se Viola přestrojena za chlapce snaží proniknout do Shakespearovy herecké společnosti. Příchozí se mohou těšit na divadelní zpracování filmu v podání herců Městského divadla Brno.

Bunkr ve Vratěníně
KDY: sobota a neděle od 9.00 do 18.00
KDE:

Bunkr ve Vratěníně přivítá po pauze návštěvníky. Mohou nahlédnout nejen do období předválečné historie, ale i do období čtyřiceti let socialismu, kdy byl bunkr součástí železné opony. Otevřeno bude v sobotu i v neděli po celý den.