ZNOJEMSKO:

Masopust ve Vrbovci
Kdy: sobota 18. února od 10.00
Kde: Vrbovec
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Masopustní rejdění nastane také ve Vrbovci. „Tradiční obchůzku vinařskou obcí Vrbovec v masopustních maskách a s pouličními muzikanty pořádají místní dobrovolní hasiči spolu s obcí. Veselá taškařice bude rejdit po celé obci. Harmonikář, bubeník a ostatní, co umí či neumí, budou na cokoli hrát. Čeká nás bezbřehá zábava v kreativních maskách. Sraz masek v devět hodin u obecního úřadu,“ zvou pořadatelé.

Masopust ve Vedrovicích
Kdy: sobota 18. února od 9.00
Kde: Vedrovice
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Na tradiční masopustní radovánky zvou v sobotu 18. února i Vedrovice. Celá akce odstartuje v ranních hodinách. V devět hodin se uskuteční sraz masek do průvodu u rybníka u domu pana starosty. Po obvyklém pochodu masek obcí si na své přijdou především milovníci guláše. „V jednu hodinu odpolední se účastníci mohou těšit na posezení u masopustního guláše a sousedsky posedět s hudbou,“ zvou pořadatelé.

BRNĚNSKO:

Líšeňské ostatky
Kdy: sobota 18. února od 13.45
Kde: Dělnický dům Líšeň
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Den plný veselí si užijí návštěvníci tradičních Líšeňských ostatků. Začátek je ve 13.45, kdy vyjde ostatkový průvod maškar a krojovaných po trase Kubelíkova – Šimáčkova – náměstí Karla IV. Odpoledne bude připravený program v Dělňáku s vystoupeními a dílnami pro děti. Na večerní ostatkové veselici proběhne předání hodového pravidla, pochování basy i veselá tombola. Atmosféru hudebně podtrhne cimbálová muzika Líšňáci nebo dechová hudba Dubňanka. Návštěvníci večerní akce zaplatí vstupné 200 korun.

Masopust v Bronxu
Kdy: sobota 18. února od 14.00
Kde: Bývalá Káznice na Cejlu
Za kolik: vstupné volné
Proč přijít: Trasa Bratislavská, Körnerova, Cejl, Plynárenská. I tudy projde tradiční masopustní průvod, který se vydá na cestu ve 14.00. „Masopustní veselí budou dokreslovat tradiční masky a divadelní mikro inscenace za spolupráce Divadla Radost, Dramatických Jelit a také divadelní skupiny Káznice crew,“ informují pořadatelé. Typické maškary budou nabízet domácí lihoviny a drobné občerstvení. Přítomní se mohou těšit také na veganskou zabíjačku. Průvod se zakončí slavnostním pochováním bečky v parku u Alberta na Svitavském nábřeží.

Beseda u Cimbálu
Kdy: sobota 18. února od 18.00
Kde: Kulturní dům Dolní Kounice
Za kolik: 80 korun
Proč přijít: Milovníci společenských akcí si na své přijdou v Kulturním domě v Dolních Kounicích. Zde si pro všechny zájemce, ať už místní nebo přespolní, připravila Chasa posezení s cimbálovou muzikou. K příjemnému poslechu a tanci na parketu bude večerem hudebně provázet právě cimbálová muzika Iva Farkaše. Na stole nebude chybět dobré víno a plno jídla. „Přijďte si s námi zatančit, zazpívat nebo se jen zaposlouchat do překrásné cimbálové muziky,“ zvou pořadatelé.

Kuřimský masopust
Kdy: sobota 18. února od 10.00
Kde: náměstí 1. května, Kuřim
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Tradiční masopust nabídnou pořadatelé v Kuřimi všem nadšencům tohoto slavnostního veselí. Akce startuje hned ráno, kdy se masky sejdou poprvé před kulturním domem. Společně pak vyrazí na známou obchůzku po městě. „Od 10.00 bude na náměstí 1. května probíhat domácí zabíjačka a prodej dalších dobrot,“ zvou pořadatelé. Na zámeckém nádvoří si přítomní mohou zatančit a občerstvit. Nebude chybět ani vyhlášení nejlepší dětské masky. „Nabitý den se zakončí Masopustní veselicí v kulturním domě,“ dodávají pořadatelé.

BLANENSKO:

Masopustní neděle
Kdy: neděle 19. února od 9.00
Kde: Dřevěný kostel sv. Paraskivy
Za kolik: vstupné volné
Proč přijít: S Masopustem bezesporu souvisí domácí koblihy, originální kostýmy, humor, nespočet dobrého jídla a průvody. Jinak tomu nebude ani v Blansku, kde jako v předcházejících letech proběhne masopustní neděle. Dopoledne bude na programu kostelní masopust se zabíjačkou. V 9.00 začínají bohoslužby v kostele. Přítomní se mohou také zúčastnit programu na farní zahradě. „Těšíme se na účastníky v maskách, které čeká malá odměna,“ zvou pořadatelé.

Reprezentační ples gymnázia Rájec
Kdy: pátek 17. února od 20.00
Kde: Sokolovna, Rájec-Jestřebí
Za kolik: lísky v předprodeji ve škole
Proč přijít: Gymnazisté z Rájce-Jestřebí se společně sejdou na šestadvacátém reprezentačním plese své školy. Letos se rozhodli pojmout společenské setkání na parketu ve stylu a duchu velkého světa kasin pod heslem Kostky jsou vrženy, tak hrajte s námi. Ples rájeckého gymnázia začne v sokolovně v pátek ve 20.00. K poslechu, tanci a dobré náladě bude celý večerem hudebně provázet oblíbená kapela Prorock 2. Vstupenky jsou v předprodeji ve škole.

Velký dětský karneval
Kdy: sobota 18. února od 15.30
Kde: Sokolovna, Boskovice
Za kolik: 30 korun
Proč přijít: V sobotu odpoledne se v boskovické sokolovně sejdou na jednom místě krásné princezny, strašidelní draci, kouzelnice nebo odvážní rytíři. Konat se zde bude Velký dětský karneval. „Pro děti je připravený zábavný program. Těšit se můžete na zábavné soutěže a spoustu her, do kterých se můžou zapojit rodiče,“ informují pořadatelé akce. Vstupné je na místě 30 korun, děti zdarma.

Masopust Bořitov
Kdy: sobota 18. února od 12.00
Kde: Orlovna Bořitov
Za kolik: vstupné volné
Proč přijít: Tradiční veselí nabídnou pořadatelé v Bořitově. Jednota Orel si připravila pro občany, ale i spoluobčany z okolí, celodenní program. Od 12.00 se bude konat příprava masek na slavnostní průvod obcí. Ten je naplánovaný na odpolední třináctou hodinu. Celý pestrý den plný zajímavých kostýmů, zábavy, pálenky a dobrého jídla se zakončí v 19.00 posezením s diskotékou. Vstupné na večerní akci je 50 korun. Lidé v maskách a děti mají vstup zdarma.

Ostatková zábava s pochováním basy
Kdy: sobota 18. února od 20.00
Kde: Kulturní dům Jedovnice
Za kolik: od 100 korun
Proč přijít: Sokol Jedovnice zve všechny místní a přespolní na tradiční Ostatkovou zábavu s pochováním basy. Akce se bude konat v sále kulturního domu v Jedovnicích. Předtančení a zahájení zábavy zajistí uskupení Lipka a Tetiny. Občerstvení a točené pivo je na místě zajištěno. Klasické vstupné je 150 korun. Pokud ale účastníci dorazí v masce, zaplatí o 50 korun méně tedy 100 korun. Pořadatelé také doplňují, že tradiční masopustní průvod projde obcí dopoledne. Start je v 9.00 a všichni jsou zváni.

BŘECLAVSKO:

Poštorenský fašank
Kdy: sobota 18. února od 14.00
Kde: prostranství před poštorenským kostelem
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Opět po roce budou masopustní maškary tančit v Břeclavi v Poštorné. Letošní fašank chystá Slovácký krúžek Koňaré. Ve dvě hodiny odpoledne se pestrý průvod sejde v Poštorné před kostelem. „Zde se vydá průvod s desítkami maškar na veselou obchůzku. Ta má vždy pět nebo šest zastávek, při kterých se průvod občerství, šohaji zatančí, zazpívají a pak pokračují dál,“ doplňují pořadatelé. Průvod vyjde z prostranství před kostelem, tradičně pak skončí v hospodě Na růžku.

Výstava pohádkových postav a strašidel
Kdy: sobota 18. února od 14.00
Kde: P. Bezruče 1031, Valtice
Za kolik: 180 korun
Proč přijít: Ve Světe pohádek ve Valticích ožijí pohádkové postavy. Nejznámější kouzelné bytosti a strašidla provedou návštěvníky netradiční výstavou. „Najdete u nás Šípkovou Růženku, Červenou Karkulku, „opravdové“ peklo nebo celou expozici věnovanou vodníkům v Čechách,“ zvou pořadatelé. Děti mají na akci v kostýmech vstup zdarma. Dospělí zaplatí 180 korun. Těšit se můžete také na soutěž pro malé ale i velké návštěvníky,“ dodávají organizátoři. Na všechny děti bude také čekat malá odměna.

HODONÍNSKO:

Hodonínský fašank
Kdy: sobota 18. února od 8.00
Kde: Masarykovo náměstí, kulturní dům
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Třetí únorová sobota bude v Hodoníně patřit masopustnímu veselí. „Těšit se můžete na tradiční zabíjačku, masopustní pečivo nebo fašankovou obchůzku, ve které jistě nebudou chybět ,podšabláři´, smrtka nebo medvěd,“ lákají pořadatelé. Na Masarykově náměstí proběhne zabíjačka s příležitostí ochutnat speciality, koblihy nebo boží milosti. Pro doplnění atmosféry vystoupí folklorní soubory Duběnka, Erteple a cimbálová muzika Dur. Ve dvě hodiny odpoledne začne fašanková obchůzka.

Krojový ples
Kdy: sobota 18. února od 20.00
Kde: Kulturní dům Hodonín
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: Po dni plném fašankového veselí a dobrot si milovníci společenské zábavy užijí v Hodoníně také krojový ples. Ten pořádá hodonínský Slovácký krúžek spolu s kulturním domem. Hosté se na plese sejdou třetí únorovou sobotu v kulturním domě v Hodoníně. „K tanci a poslechu zahraje dechová hudba Dambořanka a ve foyer Neoveská cimbálová muzika. Ples zahájí předtančení Moravskou besedou,“ zvou pořadatelé. Slibují také chutné občerstvení a bohatou tombolu. Vstupné na místě je 200 korun, krojovaní zdarma.


VYŠKOVSKO:

Vepřové hody
Kdy: sobota 18. února od 9.00
Kde: Kašna na Palackého náměstí, Slavkov u Brna
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: V sobotu 18. února se uskuteční městské Vepřové hody. „Těšit se můžete na tradiční prodej uzenin, zabíjačkových specialit, černé polévky a domácích dobrot z udírny ze Zámecké restaurace. Letos jsme si pro vás ve spolupráci se Slavkovským pivovarem připravili také lahůdku v podobě komentovaného vaření piva,“ lákají pořadatelé. Od jedenácti hodin do jedné bude k dobré náladě hrát kapela Vinohard a nebude chybět ani minijarmark s domácími a řemeslnými výrobky.

Pochod Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého
Kdy: sobota 18. února od 6.30
Kde: Bučovice
Za kolik: od 10 korun
Proč přijít: Tradiční Pochod Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého pořádá Klub turistů Noha Bučovice. Pro milovníky turistiky bude připravených několik různě dlouhých tras. Start tras o délce třiceti a padesáti kilometrů bude z bistra U Draka v Bučovicích. Na kratší trasy v délce pět, deset a jednadvacet kilometrů je možné se vydat od Domu dětí a mládeže. Všichni účastníci pochodu obdrží diplom, ti, kteří půjdou delší trasy, pak také guláš nebo polévku. Startovné se pohybuje v rozmezí od 10 do 60 korun.

Masopustní průvod Hodějice
Kdy: sobota 18. února od 12.00
Kde: Hodějice
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Sbor dobrovolných hasičů Hodějice zve na tradiční ostatky s voděním medvěda, které se konají v sobotu 18. února. Začátek masopustního průvodu po obci začíná v 11 hodin, kdy je sraz masek v hasičské zbrojnici. Pochod odstartuje v pravé poledne po předání masopustního práva. „Nenechte si ujít Masopustní veselí a přijďte se spolu s námi obléci do kostýmů, které jsme pro vás připravili,“ zvou pořadatelé.