ZNOJEMSKO:

Burčákfest ve Znojmě
Kdy: pátek 29. září od 16.00 a sobota 30. září od 13.00
Kde: Loucký klášter
Za kolik: vstup do areálu Louckého kláštera zdarma

Proč přijít: Po několikaleté pauze se oblíbená akce vrací zpět. Bohatý program burčákfestu zaplní od pátku 29. září Loucký klášter ve Znojmě. Návštěvníci se mohou těšit na několik druhů oblíbeného burčáku, pochůzkové ochutnávky vín ve štukových sálech, naučnou ochutnávku vín v Galerii U svatých, stánky s občerstvením a v sobotu od 14.00 na šlapání hroznů bosýma dívčíma nohama. Čeká je také hudební doprovod. V pátek vystoupí na nádvoří kláštera hudba Ryan a v malém štukovém sálu Cimbálová muzika Jožky Šmukaře, v sobotu zase oslní hudba Elastic Band.

| Video: Youtube

Festival dračích lodí ve Znojmě
Kdy: sobota 30. září
Kde: Přírodní areál pod Sedlešovickým mostem

Proč přijít: Již v pořadí 15. ročník veřejných závodů dračích lodí se uskuteční v sobotu 30. září v přírodním areálu na řece Dyji. Pořadatelé zvou všechny amatérské nadšence do pádlování na velkých dračích lodích, kteří se chtějí ucházet o titul neoficiálních světových šampionů a zejména se také skvěle pobavit. Moderátorem akce bude opět znojemský rodák, herec, dabér a král vinobraní Miroslav Hrabě. Pro návštěvníky a diváky festivalu budou připravené zkušební plavby na dračí lodi přímo v průběhu hlavních závodů. Lidé si tak vyzkouší rychlost i náročnost plavby na dračích lodích na vlastní kůži.

| Video: Youtube

Jevišovický blešák
Kdy: sobota 30. září od 9.00
Kde: v sále jevišovického Komenia

Proč přijít: Jevišovický blešák aneb poklady nejen z půdy. Tak zní celý název akce, která se uskuteční v sále jevišovického Komenia. Lidé zde budou moci prodat věci, které jim doma zbytečně zabírají místo a poslouží dále někomu jinému. Donést tak mohou domácí potřeby, dekorace, obrazy, sošky, knihy, hračky nebo zahradní vybavení.

BRNĚNSKO:

Jízda do vrchu a výstava historických vozidel
Kdy: sobota 30. září od 8.30
Kde: Brno – Soběšice, Centrum Kociánka
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Veteran Automoto Club Brno pořádá ve spolupráci s městskými částmi Brno – Sever a Brno – Královo Pole tradiční jízdu do vrchu. Závod se uskuteční v sobotu 30. září a začátek akce je plánovaný od 8.30. Na ty nejlepší motocyklové jezdce čeká trať o délce 3 200 m se stoupáním až 10 % v neustálých zatáčkách. Závodí se na části okresní silnice na ulici Kociánka z Králova Pole do Soběšic. Začátek trasy je v Králově Poli v areálu Ústavu sociální péče Kociánka. Zde si diváci mohou prohlédnout zázemí jezdců, startovní proceduru a čekat je bude i doprovodný program, za vstup zaplatí 50 korun.

| Video: Youtube

Židenické hody
Kdy: sobota 30. září od 13.00, neděle 1. října od 10.00
Kde: Dělnický dům Židenice
Za kolik: na večerní zábavu vstupné 200 korun

Proč přijít: Židenická chasa zve na tradiční Židenické hody. Ty se uskuteční poslední zářijovou sobotu v dělnickém domě, kde si lidé užijí večerní zábavu za zpěvu Slovácké kapely Romana Horňáčka. V parku vedle kostela sv. Cyrila a Metoděje v Židenicích se bude odehrávat hlavní odpolední program. V sobotu lidé zažijí Karičky v podání židenických stárek nebo tanec krojovaných dětí. Na neděli připadá slavnostní krojovaná mše svatá k 70. výročí založeni farnosti.

| Video: Youtube

Burger Street Festival
Kdy: od pátku 29. září od 16.00 do neděle 1. října od 10.00
Kde: Brno, Galerie Vaňkovka
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Nejlepší burgery z celé země mohou ochutnat o víkendu lidé na brněnském burger festivalu. Na místě budou k dispozici desítky stánků, mimo bohaté nabídky burgerů milovníci jídla ochutnají také hranolky, corndogy, makronky, bublinkové vafle, rolovanou zmrzlinu, z nápojů pak pivo, míchané nápoje, víno i různé nealko. Festival se bude konat v pátek a v sobotu od 10.00 do 21.00 a v neděli od 10.00 do 20.00 v Galerii Vaňkovka.

Burger Street Festival na náměstí Svobody v Brně | Video: Deník/Sabir Agalarov

Prohlídky bývalé Káznice na Cejlu
Kdy: sobota 30. září od 14.00, od 15.00
Kde: Káznice na Cejlu
Za kolik: vstup volný

Proč přijít: Do prostor, ve kterých umírali čeští vlastenci a političtí vězni se podívají v sobotu zájemci v Brně. Prohlídka bývalé káznice na brněnském Cejlu se koná odpoledne a trvá hodinu. Při prohlídce se lidé dozví nejen informace o historií ponurého místa, ale vyslechnou si i příběhy několika vězňů, které v káznici drželi nacisté či komunisté. Mimo jiné účastníci prohlídky nahlédnou do bývalé robotárny, kaple či cely smrti.

BLANENSKO:

Dýňobraní na lysickém zámku
Kdy: od středy 27. září do neděle 1. října od 10.00
Kde: Státní zámek Lysice
Za kolik: od 50 korun

Proč přijít: Státní zámek v Lysicích rozzáří od středy 27. září do neděle 1. října oranžová barva. Konat se zde bude tradiční zámecké dýňobraní. Chybět nebudou podzimně vyzdobené prostory I. návštěvnické trasy, výstava dýní na vnitřním nádvoří a dětská dílna s vyřezáváním dýní. Gurmáni ocení dýňové speciality a lahodný burčák.

| Video: Youtube

Půlmaratón Moravským krasem
Kdy: čtvrtek 28. září
Kde: náměstí Republiky, Blansko
Za kolik: registrace v září 700 korun

Proč přijít: Půlmaratón Moravským krasem je jednou z nejvýznamnějších akcí v regionu s mezinárodní účastí závodníků. Letos se koná ve čtvrtek 28. září na náměstí Republiky v Blansku. Trať je vedena ulicemi středu města a po silnici kolem závodu ČKD Blansko do Moravského krasu a zpět. "Mimo hlavní závod jsou závody Běh městem na 2,4 km pro širokou veřejnost bez vypsání kategorií, Běh mladých na 2,4 km a Dětský půlmaratón a Lidový běh na 800 m," doplňují pořadatelé. Celou akci doprovází kulturní program a atrakce pro děti.

| Video: Youtube

BŘECLAVSKO:

Tradiční krojované hody Dolní Věstonice
Kdy: pátek 29. září od 18.00, sobota 30. září
Kde: Kulturní dům, Dolní Věstonice

Proč přijít: Tradiční hody v Dolních Věstonicích odstartují v pátek 29. září, kdy bude na programu dne stavění máje v areálu kulturního domu. Následně zde bude také pokračovat předhodová zábava. V sobotu se lidé mohou těšit například na předání hodového práva na návsi, požehnání a také na krojovaný průvod obcí zakončený tentokrát hodovou zábavou. Ta vypukne v osm hodin večer.

| Video: Youtube

Wohnout – Hudba na vinicích ve Valticích
Kdy: sobota 30. září od 18.00
Kde: Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice
Za kolik: 590 korun

Proč přijít: Česká hudební skupina Wohnout přijede do hlavního města vína se svými největšími hity v rámci projektu Hudba na vinicích. Lidé si tak při popíjení a degustaci vín užijí nadupaný koncert plný energie. Akce se uskuteční v sobotu 30. září v areálu vinařství Chateau Valtice. „Koncert je na stání, ve venkovním areálu vinařství. Otevření areálu od 18.00," doplňují pořadatelé.

| Video: Youtube

HODONÍNSKO:

Andělské hody
Kdy: pátek 29. září od 16.00, sobota 30. září od 10.00, neděle 1. října od 10.00
Kde: Veselí nad Moravou
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Jako v nebi se budou poslední zářijový víkend cítit návštěvníci Andělských hodů ve Veselí nad Moravou. Na programu bude tradiční stavění máje, košt burčáků s lokálními pochutinami, krojovaný průvod městem i večerní hodová zábava. To nejdůležitější se odehraje na náměstí Míru, kde v sobotu odpoledne vystoupí hostující soubory a vyrazí odtud i krojovaný průvod městem. Centrem večerní zábavy se pro změnu stane Kulturní dům, kde od 19. hodin zahraje DH Šohajé, CM Radošov s primášem Radimem Havlíčkem.

| Video: Youtube

Burčák Open Vracov
Kdy: sobota 30. září od 16.00
Kde: Vracov - Cihelná ulice
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Spolek Vracovských vinařů pořádá poslední zářijovou sobotu druhý ročník Burčák Open. Lákadlem pro návštěvníky se v areálu sklepů v Cihelce může stát chystaná degustace i prodej burčáků nebo zemských a přívlastkových vín. „Přijďte si posedět u sklepů i ve stanu, podvečer zpříjemní cimbálová muzika a těšit se můžete i na občerstvení," zvou organizátoři.

VYŠKOVSKO:

Místní výstava holubů, králíků a drůbeže
Kdy: sobota 30. září od 13.00, neděle 1. října od 8.00
Kde: Chovatelský areál ZO 1 Vyškov u vlakového nádraží

Proč přijít: V chovatelském areálu ve Vyškově nabídnou o víkendu chovatelé výstavu králíků, holubů a drůbeže s regionální účastí. Ta je zároveň spojená s expozicí exotického ptactva, včelařů a ukázkou králičího hopu. Výstava bude pro veřejnost otevřena v sobotu od 13.00 a v neděli od 8.00.

Oktoberfest 2023 na Panelce
Kdy: čtvrtek 28. září až neděle 1. října od 14.00
Kde: bistro Panelka, Luleč na Vyškovsku
Za kolik: 250 korun

Proč přijít: Provozovatelé lulečského originálního bistra Panelka uspořádají místní Oktoberfest. Pod bavorskými vlajkami a v německých krojích tak organizátoři navodí atmosféru slavného pivního festivalu. Akce je vícedenní a kromě soboty ji mohou lidé každý den zdarma. Podmínkou je pouze zakoupení panelkového tupláku za 150 korun. Na sobotní program je ale nutné si zakoupit vstupenku za 250 korun. „V sobotu totiž bude hrát živá bavorská muzika Eine gutte deutsche muzik. Večer program završí mezinárodní eventová kapela Tram 69," dodávají pořadatelé.