Dovolená v Albánii by pro letošní rok mohla být zajímavým tipem pro letní odpočinek u moře. Jedná se o krásnou zemi, která u Čechů v poslední době stoupá na popularitě. Nabízí totiž spoustu přírodních krás a průzračně modrá voda zde konkuruje vyhlášeným destinacím jako je italská Sardinie nebo věhlasné Maledivy.


Nahrává se anketa ...

Ksamil je nejlepší plážová destinace Albánie

Ksamil je pobřežní někdejší dělnická vesnice postavená během komunistických let ve 20. století. Tehdy byla Albánie pod diktaturou a snad jediným cílem dění v Ksamilu bylo zvýšit produkci olivového oleje a mandarinek.

„S populací necelých deset tisíc obyvatel ušla od té doby dlouhou cestu a zaměřila se na cestovní ruch, který od doby, kdy byla v Albánii znovu nastolena demokracie, neustále rychlým tempem roste,“ uvedl například cestovatelský web Travel off Path.

„Kdysi malá vesnice na albánské riviéře se stala místem řady hotelů, které jako by napodobovaly styl těch na Maledivách,“ doplnil pak web Mirror.co.uk.

Podívejte se, jak to u moře v Albánii vypadá:

| Video: Youtube

Co dělat v letovisku Ksamil

Během návštěvy Ksamilu se nabízí mnoho příležitostí, které můžete zažít nebo vyzkoušet. Seznam tipů, co se dá v této dovolenkové destinaci podniknout, pak přináší například specializovaný web Kalemi. Jedná se mimo jiné o:

  • Návštěva oázy Modré oko uprostřed laguny s křišťálově průzračnou vodou.
  • Návštěva národního parku Butrint nabízející archeologické ruiny z různých civilizací patřící na seznam památek UNESCO.
  • Výlet lodí na nedaleké ostrovy včetně jen 18 kilometrů vzdáleného řeckého ostrova Korfu
  • Šnorchlování. V místní zátoce je bohatý podmořský život.

Cestovatelský blog Snoezels on the Road zase návštěvníkům připomíná, aby určitě nezapomněli ochutnat tradiční albánskou kuchyni. Ta je nejen chutná, ale taky ceny jsou více než příznivé i pro Čechy.

Letovisko Ksamil bývá označováno za evropské Maledivy díky tyrkysové vodě a bílým plážím:

Kdy je nejlepší čas vyrazit do Ksamilu

Na dovolenou do této destinace je nejlepší vyrazit v období od dubna do října. Během letních měsíců však teploty stoupají často až ke 40 stupňům Celsia.

„Celkově Albánie nabízí více než 300 slunečných dnů v roce. Během plážové sezony dosahují nejvyšší teploty moře přibližně 25 stupňů Celsia,“ uvedl například cestovatelský web 1001beach.

Jak se dostat na evropské Maledivy

Z Česka je Albánie vzdálená vzdušnou čarou asi 1000 kilometrů. Nejjednodušší cesta je tak letět do Tirany, kde si lze zapůjčit automobil.

„Pokud vyrazíte na cestu z Tirany, cesta do Ksamilu vám zabere asi 4 hodiny. Silnice jsou dobře udržované a cestou uvidíte nádherné výhledy,“ uvedl například web Albania Tour Guide.

„Můžete se také dostat trajektem z Korfu v Řecku do nedaleké Sarandy na jihu Albánské riviéry,“ doplnil pak cestovatelský web Euronews Travel.