Při procházce Křivým lesem (polsky Krzywy Las) nedaleko městečka Gryfino na severozápadě Polska by se mohlo zdát, že v něm stojí místo reálných stromů pouze makety. Stromy podivně ohnuté do úhlu imitujícího tvar písmene J jsou ale pravé. Zvláštní také je, že jsou všechny úhledně uspořádané a křivé části shodně směřují na sever. Les je chráněnou přírodní památkou a zároveň slouží jako významná turistická atrakce.

Od činu se úřady snaží sebevrahy odvrátit i pomocí cedulí.
Morbidní pověst lesa sebevrahů láká zoufalce i turisty. Úřady už toho mají dost

Proč mají borovice v polském háji tak jedinečný tvar a rostou v tak zvláštní formaci, nikdo neví. Vodítkem je, že všechny podivné stromy mají stejnou výšku. Ať už se tedy stalo cokoliv, muselo to postihnout všechny stejnou měrou.

Zdroj: Youtube

Některé údaje uvádějí, že ohnutých stromů je v lese až 400. Podle manažera lesního okresu Gryfino jde však jen o osmdesát borovic, které byly vysazeny mezi lety 1930 až 1945. Hned u země se každá ohýbá o 90 stupňů, až se po jednom až tří metrech zase stočí zpět do vzpřímené polohy. 

Od sněhu až po mimozemšťany

O původu ohnutých borovic se traduje několik příběhů. Škála je široká, od těch uvěřitelných až po úplně obskurní konspirační teorie.

Web Penn Arts & Sciences na University of Pennsylvania uvádí, že podle jedné z teorií byly stromy v počátcích růstu zatížené sněhem. Druhá zase předpokládá, že tvar kmenů mohla pozměnit silná gravitace, která v oblasti panuje.

Podle portálu Explorers Web další teorie zahrnují prudké sněhové bouře, silný vítr, genetické mutace či dokonce příjezd mimozemšťanů. Jiné příběhy zmiňují, že stromy pokřivily projíždějící tanky za druhé světové války. Někteří lidé tvrdí, že na mladé borovice působila speciální houba, která způsobila deformaci výhonků nejmladších stromů.

Vše má ale jeden háček. Ani jedna z teorií totiž nevysvětluje, jak je možné, že ohnutá je pouze část stromů v záhadném lese, a další rostou normálně.

Chtěli si udělat židli

Existuje i historka, podle níž mladé stromy záměrně ohýbali místní lesníci. Jejich cílem mělo být vytvoření „nábytku“, na kterém by se dalo sedět. Na začátku druhé světové války v roce 1939 lesníci odešli, stromy už ale zůstaly křivé.

Tato teorie patří mezi pravděpodobnější. Tvarování stromů bývalo běžnou zemědělskou praxí v Evropě, Indii nebo v Americe. Mladé stromky, se kterými se manipuluje docela lehce, se ohýbají, aby pak posloužily jako nábytek, ale třeba také k výrobě nástrojů a lodí. Je tedy docela možné, že je i podivný polský les výsledkem obchodního záměru, který ale přerušila válka.

Křivý les v Polsku.Křivý les v PolskuZdroj: Shutterstock

Teorii podporuje i fakt, že podobné podivně pokřivené stromy se nacházejí v zábavním parku Gilroy Gardens v Kalifornii. Zde je prokazatelně architekti záměrně vytvarovali do jedinečných postav pomocí různých technik roubování.

Tajemné hlasy

Mezi lesy s podobně děsivou atmosférou se řadí také Hoia Baciu v Rumunsku a Drunken Trees (v překladu Opilý les) v subarktické tajze.

V prvním případě jde o transylvánský les, který oplývají podivné pověsti. Říká se, že se jedná o nejstrašidelnější místo v Rumunsku, které překoná i děsivé historky o Drákulovi. Svědci v tomto lese viděli množství létajících objektů, slyšeli zvláštní zvuky a tajemné hlasy či cítí výrazně negativní energii.

Korintský průplav není určen pro příliš velké lodě.
Korintský kanál považovali za prokletý. Zřejmě šlo ale jen o špatný projekt

V takzvaném Opilém lese se zase stromy podivně naklánějí k zemi. Nejčastěji se podobný úkaz vyskytuje v oblastech, pod nimiž roztál nesouvislý permafrost, což způsobí nerovnoměrné naklánění stromů. Důvodem může být mráz, zemětřesení nebo sesuvy půdy.