V ČLÁNKU NAJDETE:
Populární slovenské termály jako je Bešeňová či Podhájská mají velkého konkurenta nedaleko Brna. Jsou jím maďarské lázně Mošoň, které mají z medicínského hlediska velmi účinnou vodu pro léčbu řady onemocnění.
Jak to vypadá v lázních Mošoň:
Mošoň, maďarsky Mosonmagyaróvár, se nachází asi 170 kilometrů za Brnem, cesta tam trvá necelé dvě hodiny. Nejčastěji se do lázní jezdí přes Bratislavu. Vzdušnou čarou je ovšem od českých hranic asi 80 kilometrů.
Místo v maďarském pohraničí je tak velmi oblíbené mezi českými turisty a čeština zde zaznívá skutečně hojně.
Co se v Mošoni léčí
Jak uvádí oficiální léčebné stránky lázní, mošoňské koupele jsou vhodné zejména pro pacienty, kteří trpí revmatickými chorobami, neurologickými potížemi, či jsou po úrazech. „Zdejší léčivá voda se doporučuje ještě v případě nemocí dýchacích cest ve formě inhalací,“ píše web lázní.
Termální voda lázní vyvěrá na povrch z hloubky 2000 metrů. Má 74 stupňů Celsia a je mimořádně bohatá na léčivé účinky.
Samozřejmě relax a odpočinek zde najdou i zdraví lidé. Kvůli poměrně málo atrakcím a skutečně teplé vodě, je pak na zvážení, jak si zde pobyt mohou užít právě děti. Byť vstup nemají povolený pouze do nejteplejšího bazénu.
Jak to v lázních vypadá
Celý areál je složen z několika bazénů. Dělí se podle využití a hlavně teploty vody. Jde hlavně o:
- Léčivý, takzvaný zlatý bazén o teplotě 36 až 38 °C. Má hloubku 0,75 metru, plocha je 340 metrů čtverečních
- Léčivý, takzvaný stříbrný bazén o teplotě 34 až 36 °C. Hloubka činí 0,9 metru, plocha je 255 metrů čtverečních
- Krytý plavecký bazén o teplotě o teplotě 27 až 29 °C. Má hloubka 1,5 metru, plocha činí 666 metrů čtverečních
- Venkovní plavecký bazén o teplotě 27 až 29 °C. Hloubka je 1,5 metru, plocha představuje 400 metrů čtvrečních
- Dále je zde několik dalších terapeutických a zážitkových bazénů s teplotou kolem 30 °C, kdy část je kryta
Nahrává se anketa ...
Stovky míst k odpočinku
V celém areálu je velké množství míst k odpočinku. V letním období je k dispozici travnatá plocha, v chladnějších částech roku jsou pak stovky lehátek umístěny v kryté části. Při běžné návštěvnosti se tak dostane prakticky na každého. Každý návštěvník má k dispozici svou skříňku, která se uzamyká čipem. Nelze jím však platit v bufetech.
Rovněž se velmi vyplatí mít nazouváky či jinou vhodnou obuv, jelikož podlahy jsou poměrně kluzké. Ke komfortu pobytu přispěje i župan.
Kdy je otevřeno
Lázně Mošoň jsou otevřeny každý den, obvykle v době 8 až 20 hodin. V době velkých svátků jako jsou například Vánoce je však otevírací omezena. Vstupné se liší podle dnů v týdnu a období. Dospělí tak zaplatí za celodenní vstup mezi 15 až 20 eury. Cena pro mládež a důchodce je o několik eur nižší.
Lze navštívit i zrekonstruované wellness centrum, a to za příplatek 10 eur. Platit lze i ve forintech, stejně tak kartou.
„Do lázní, které se nacházejí v zeleni, v blízkosti přírodních řek, neustále proudí čistý a čerstvý vzduch. Prostředí vyhovuje potřebám těch, kteří se chtějí léčit, relaxovat a sportovat,“ shrnul specializovaný web Termal Furdo.