Představte si fontánu, ze které teče lahodné červené víno. Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. A přitom úplně zadarmo.

Milujete víno a zní vám to jako splněný sen? Pak byste si měli letos naplánovat dovolenou do Itálie.

Taková fontána totiž opravdu existuje. Jmenuje se Vinná fontána Dora Sarchese a najdete ji v městečku Caldari di Ortona rozprostírajícím se v regionu Abruzzo.

Podívejte se, jak jedinečná fontána funguje:

| Video: Youtube

Místo, kde se fontána nachází, není vůbec náhodné. Z Říma do Ortony totiž vede trasa, po které se každoročně vydávají tisíce lidí k hrobu svatého Tomáše, jednoho z učedníků Ježíše Krista.

A tak jednoho dne napadlo členy neziskovky Il cammino di San Tommaso, která poutní cestu udržuje a propaguje, že by turisté i poutníci uvítali po cestě doušek lahodného vína.

Nicola D'Auria, majitel vinařství Dora Sarchese, drží v ruce model, podle kterého fontána vznikla

Dobrovolníci se tedy spojili s místní vinicí Dora Sarchese a realizace jedinečného projektu mohla začít.

„Koncept přivedli k životu majitel Dora Sarchese Nicola D'Auria a jeho architekt Rocco Antonini,“ připomíná internetový magazín Wine traveler.

Vinné fontány ve světě

Jak podotýká server Atlas Obscura, informující o zajímavých místech po celém světě, nejde o první vinnou fontánou na světě.

Ve skutečnosti se tvůrci inspirovali podobnou fontánou, která se nachází na slavnější Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela ve španělském městečku Navarra. Další vinné fontány můžete najít i přímo v Itálii, ale jedná se dočasné instalace, obvykle v rámci nějakého festivalu.

Fontána ve vinařství Dora Sarchese je tak jedinečná tím, že jde o první trvale instalovanou vinnou fontánu, ze které se navíc můžete napít zcela zdarma.

Jedinečné pítko je přístupné vždy během otevírací doby vinařství Dora Sarchese. Nachází se před degustační místností. Poznáte ho snadno; fontána je totiž postavena uvnitř falešného sudu s vínem.

Ze dvou mosazných kohoutů zasazených do kamenné nádrže se víno čepuje pomocí tlačítkového systému.


Nahrává se anketa ...

Dar pro poutníky

A proč něco takového vůbec vzniklo? „Vinařství vnímá fontánu jako dar pro Cammino di San Tommaso (česky: Svatotomášská cesta, pozn. red.) a také jako způsob, jak mohou vinaři pomoci šířit poselství této cesty,“ píše Atlas Obscura.

Majitelé vinařství tak doufají, že nevšední fontána přiláká více lidí, aby se na pouť dlouhou přibližně 313 kilometrů vydali.

Podle slov majitele však není vinná fontána „pro opilce nebo hlupáky“, takže každý by si měl dopřát opravdu jen jednu skleničku.

Svatotomášská cesta

  • V originále Cammino di San Tommaso
  • Stezka vede od Baziliky svatého Petra ve Vatikáně, kde je pohřben apoštol Petr, do Ortony, místa posledního odpočinku apoštola Tomáše
  • Po cestě dlouhé 313 kilometrů se nachází množství kostelů, pousteven a opatství, ale také přírodních krás (například regionální park Castelli Romani, regionální přírodní park Monti Simbruini či národní park Majella) Zdroj: Itinerari d'Abruzzo