Prvního ročníku soutěže Carraro Barista „Přímka“ Cup 2021 – junior se  zúčastnili studenti čtyř středních škol oboru hotelnictví. Kromě domácích studentů z Přímky se přihlásili dva studenti ze Střední školy hotelnictví a gastronomie SČMSD Praha, s.r.o. – Klánovice, dva studenti ze SOU a SOŠ, SČMSD, Žatec, s.r.o., a jedna studentka ze SOŠ Fortika v Lomnici u Tišnova. Všichni účastníci měli k dispozici stejné zadání, soutěžní nápoje, suroviny i vybavení, záleželo tedy pouze na jejich šikovnosti, jak se se zadáním vypořádají. Registrace účastníků začala v 7:30 v budově školy Přímětická. Samotná soutěž byla slavnostně zahájena v 9:00 a účastníci se pustili do přípravy kávových nápojů. Úkolem soutěžících bylo připravit 4 porce espressa, 4 porce cappuccina a 1 porci irské kávy s použitím irské whisky Powers, jež měla být při přípravě kávy flambována. Na přípravu kávových nápojů byla použita káva značky Carraro, přičemž si soutěžící mohli vybrat ze dvou směsí: Damiano 100% Arabica a Tazza d´Oro z 8 pečlivě vybraných odrůd Arabiky (90%) a Robusty (10%).

Na přípravu nelehkého úkolu měli soutěžící 20 minut včetně servisu hodnotící komisi, která byla složena ze tří členů a hlavního komisaře Martina Trtílka, baristy a školitele Kávy Carraro, který za barem osobně dohlížel na přípravu veškerých nápojů. Připravené nápoje byly hodnoceny dle mezinárodních platných kritérií Evropské asociace výběrové kávy (SCEA). Komise hodnotila čistotu, práci s pomůckami a kávovarem, správný postup při výrobě, chuť, pěnu a kvalitu výsledného nápoje.

Ke slavnostnímu vyhlášení výsledků soutěže komise přistoupila v 16:00 a předala poháry, diplomy a věcné ceny vítězům. Na prvním místě se umístil Tomáš John ze školy Klánovice díky výborné prezentaci, bezchybné práci a sebejisté přípravě irské kávy latte, kterou Tomáš označil jako ohnivou show: „Cítil jsem velký respekt vůči porotě, neboť se jednalo o specialisty z oboru, zároveň jsem byl ovšem nadšený, velmi jsem si to užil. Byl jsem vybrán, abych reprezentoval svoji školu, tudíž jsem chtěl předvést nejlepší show. Jednalo se o moji první soutěž, ovšem baristice se věnuji již dlouhodobě, před soutěží jsem se však s kolegou a paní učitelkou čtrnáct dní intenzivně připravoval. Soutěž byla vyrovnaná, neboť ostatní soutěžící jsou velmi talentovaní,“ hodnotil vítěz.

Druhé místo obsadil Alexis Kimbembe také ze školy Klánovice a o třetí místo se se stejným počtem bodů podělili Vanessa Holánová ze školy Fortika a Ondřej Širůček ze školy Přímětická. Výhercům gratulujeme a děkujeme všem soutěžícím za účast. Přestože se soutěž pořádala poprvé, doufáme, že budou následovat i další ročníky a mladí baristé budou moci poměřit své síly při přípravě jednoho z nejoblíbenější nápojů – kávy.

Iveta Šafratová