„Poselství naděje, světla, jež překonává tmu, které plamínek přináší, je letos ještě aktuálnější než jindy,“ uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.

Pro tento ročník vybrali pořadatelé heslo „Mír překonává hranice,“ které se zatím daří naplňovat. Plamínek již z Betléma doputoval letecky do Rakouska, odkud ho tamní skauti budou šířit dál. Tradiční ekumenická bohoslužba, na které si v běžných letech Betlémské světlo přebírají delegace z různých zemí, se v sobotu 12. prosince v uskuteční v Salzburgu v podobě on-line přenosu. V neděli 13. prosince v devět hodin plamínek převezmou na hraničním přechodu Drasenhofen – Mikulov brněnští skauti a dovezou ho do Brna – Betlémské světlo sem dorazí vlakem  v 10 hodin a 37 minut.

Kurýři se po příjezdu vydají předat Betlémské světlo do rukou biskupa ke katedrále svatého Petra a Pavla. Předání v katedrále začne v půl dvanácté.

Postavy betlému ve Svatobořicích-Mistřníně v průběhu roku vyhotovil tamní umělecký řezbář Václav Kolařík.
Dřevěné sousoší přineslo Vánoce. Ve Svatobořicích mají nový betlém

Po České republice pak Betlémské světlo rozvezou skautští kurýři vlaky, a to v sobotu 19. prosince. Organizátoři zatím předpokládají, že se akce bude moci uskutečnit v běžné podobě za snahy omezit velikost kurýrních skupin na minimum. Všichni dobrovolníci budou mít potřebné ochranné pomůcky.

„Apelujeme na pořadatele místních akcí, aby světlo předávali pouze pod širým nebem a dbali na udržování odstupů, jak ve frontách, tak mezi příchozími a dobrovolníky,“ uvedl vedoucí akce Jiří Dorazil. Tradiční donášky světla do domů nebo do domovů důchodců budou také značně omezené, bezkontaktní předání je v těchto případech nutností.

ZUZANA HRBKOVÁ