Nejprve na znojemském hřbitově uctili vzpomínkou i modlitbou členové znojemského spolku Orel památku všech obětí druhé světové války, mezi něž také patřili i obyvatelé města Znojma. Výsledek těchto tragických událostí ve Znojmě se neobešly beze ztrát na životech, nádraží a jeho okolí bylo těžce poškozeno. Jedna letecká puma dopadla dokonce i na radniční věž.

Dalším místem, kam se následně vydali a kde vyjádřili Orli svoji úctu a vděk, bylo místo na ul. Jarošova ve Znojmě. Zde je umístěna pamětní deska jejich člena a výsadkáře plukovníka Jana Kubiše, který krátce pobýval v bývalých znojemských kasárnách. Jak je známo, Jan Kubiš patřil mezi hlavní a významné hrdiny, kteří v rámci operace Anthropoid, provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, přezdívaného jako pražský řezník.

Jak uvádí současný starosta spolku Orel Znojmo Ludvík Mihola: „Náš národ i ostatní země si v těchto dnech připomínají konec druhé světové války. Myslím si, že je třeba poděkovat těm, kdo položili své životy za vítězství nad nelidským a zhoubným systémem nacismu a fašismu. Jako členové Orla jsme povinni darovat vzpomínku a modlitbu i našim statečným orelským bratřím a parašutistům, jakými byl Jan Kubiš, Josef Bublík či velitel skupiny Anthropoid Jozef Gabčík. Operace Anthropoid je pro nás součástí orelského odboje. Jejich oběť nebyla marná, přinesla nám i našim dětem svobodu, které si musíme vážit, ale také ji chránit.“

LUDVÍK MIHOLA

Děkujeme za zaslání příspěvku.