Počasí na slavnostní zahájení podle starostky Petrovic Ireny Záviškové vyšlo na výbornou. „Program byl zaměřený na všechny věkové kategorie. Připravené bylo pásmo písní a tanců dětí z místní školky a pěveckého sborečku,“ vyjmenovala Závišková.

Jak doplnila, děti si mohly vyzkoušet, jak těžké bylo praní na valše nebo si vyrobit vlastnoručně hliněnou cihlu. Pořadatelé připravili k zabavení malých návštěvníků i další práce, které jsou s vesnicí spojené. „Děti zatloukaly hřebíky, řezaly pilou, zdobily perníčky nebo vyráběly Smrtolku,“ naznačila starostka.

Cyklista. Ilustrační foto.
Kam 8. května na Znojemsku. Májová vyjížďka na kole i víno s výhledem

Petrovičtí ochotníci sehráli pohádku O dobré chaloupce. Během odpoledne vystoupil Spolek elegantních dam z Brna. „Při jarmarku si příchozí zakoupili rukodělné výrobky a mohli sledovat práci kovářských učňů z Moravského Krumlova. Milovníci koní zase využili možnost a svezli se po obci bryčkou,“ popsala Závišková další lákadlo. Podle odhadů se slavnosti účastnilo na dvě stovky lidí.

Došková chalupa je otevřená až do října v neděli od tří do pěti hodin odpoledne. V jiné dny a časy na zavolání. Více informací najdou zájemci ZDE.