Nejprve převzal Adam Kobliha šek na 65 tisíc kč za 2. místo v celostátní soutěži „Noark plní sny školám“, která se konala na přelomu roku. Adam Uhlárku reprezentoval s projektem „Model křižovatky řízené semafory“, který patřil mezi více než 30 dalších účastníků ze všech koutů České republiky.

„Při realizaci jsem mohl využít komponenty, které nám Noark dodal do soutěže již minulý rok, kdy jsme se účastnili soutěže s projektem přepínačů s využitím přehrávače v DVD mechanice,“ naráží Adam na skutečnost, že se nejednalo o jeho první účast. Vloni obsadil též 2. místo. Avšak letošní úspěch je o to cennější, kdy po změně pravidel o umístění nerozhodovala pouze porota složená z odborníků z praxe, ale i široká veřejnost v hlasování, které probíhalo několik týdnů on-line. Navíc pořadatelé museli pro velký zájem omezit počet účastníků pouze na opravdu ty nejkvalitnější projekty.

Děti si užily masopustní pololetní prázdniny se SVČ Znojmo
Děti si užily masopustní pololetní prázdniny se SVČ Znojmo. Podívejte se

Druhý velký úspěch zaznamenali také elektrotechnici Marek Honek a Lukáš Novák, kteří zvítězili v krajském kole soutěže Enersol. Ta má svůj původ v Holandsku a pořádá se jako soutěž celoevropská, zaměřená na obnovitelné zdroje, energetické úspory a omezování emisí. Studenti z Uhlárky představili práci s názvem „Energetický management chytrých domů Loxone“, ve které se zabývali potenciálem energetických úspor při nasazení inteligentních systémů pro řízení a automatizaci domácností, firem nebo hotelů.

„Naše škola minulý rok navázala partnerství s výrobcem těchto inteligentních systémů a v rámci výuky jsme sestrojili systém osvětlení, zabezpečení a ovládání, kdy se vše dalo nastavit a přizpůsobit přes webové rozhraní. Vše je navíc možné díky mnoha čidlům změřit, porovnat a analyzovat,“ říká Marek Honek, který se svým kolegou Lukášem celý projekt prezentoval odborné porotě SŠIPF v Brně. Jako vítězové jihomoravského kola budou náš kraj reprezentovat příští měsíc v kole republikovém. „Jdeme do toho naplno a chceme uspět i tam. Reprezentujeme jižní Moravu, náš obor elektrotechniku a zejména Uhlárku,“ doplňuje Lukáš Novák.

V Dobšicích se putovalo za vínem
V Dobšicích lidé putovali po vinných sklípcích. Nechyběl ani masopustní průvod

Spokojenost a nadšení neskrývá jeden z garantů a zároveň vyučujících elektrotechniky na Uhlárce Václav Vojtěch, který je zároveň vedoucím obou reprezentujících týmů z Uhlárky. „Se studenty i dalšími vyučujícími se zabýváme hodně i praktickou stránkou oboru, který je moderní, poptávaný a velmi perspektivní. Tyto úspěchy se v posledních letech začaly opakovat, což mě velmi těší, a jsou důkazem, že studenti Uhlárky patří v posledních letech ke špičce v rámci svého oboru, mají velký potenciál a budoucnost.“

Uhlárka - Střední škola technická Znojmo se stala přirozeným centrem technického vzdělávání na Znojemsku a jak jediná v okrese nabízí maturitní obor Elektrotechnika a také dalších 8 učňovských oborů.